ראג'סטן, הודו

ראג'סטן, הודו

ראג'סטן היא אחת ממדינות הרפובליקה של הודו, היא ממוקמת בצפון המדינה ועמוסה בערים נפלאות ואתרי תיירות. התיירים באזור ראג'סטן מוצאים בה את הקסם של המהראג'ות ההודיים מסיפורי האגדות ומסיפורי אלף לילה ולילה. ראג'סטן עמוסה באתרי קדושה, אגמים ונהרות אשר בכל אחד טמון סיפור של ייחודיות. עולם שלם של קסמים ורגעים מרתקים נפרש בפני המטייל באזור רג'אסטן ואת כולם אופפת אווירה קסומה של קדושה..

ראג'סטן – מידע כללי

ראג'סטן היא מדינה/ מחוז בצפון מערב הודו. היא נחשבת לגדולה בשטחה מבין כל המדינות המרכיבות את מדינת הודו הגדולה. ראג'סטן נחשבת לאחד האזורים היפים והמומלצים ביותר לטיול ברחבי הודו מה שהופך אותה לאחד האזורים המתויירים ביותר והעמוסים בתיירים באופן כללי ובישראלים באופן ספציפי לאורך כל ימות השנה. בירתה של מדינת ראג'סטן היא העיר ג'אייפור שנחשבת אף לעיר הגדולה ביותר במדינה. פירוש המילה "ראג'סטאן" היא "המלכים" (המילה "ראג'ה" בהודית פירושה מלך). רוב הטופוגרפיה של המדינה מישורית ובחלקה הצפוני נפרש מדבר תאר הגדול. לצד הבירה ג'אייפור ישנן עוד מספר ערים גדולות המהוות אף הן יעדים מומלצים לטיול באזור וביניהן אודאיפור, ביקאנר, ג'אסילמר, פושקר ועוד.

ראג'סטן – מה לראות ומה לעשות?

ראג'סטן היא צפון הודו וצפון הודו היא ראג'סטן. טיול בהודו לא יהיה שלם מבלי לבקר באזור העצום הזה, המתפרש על שטח נרחב וטומן בחובו מספר אטרקציות תיירותיות ראשונות במעלה על מפת התייר המצוי בהודו. ראג'סטאן היא שילוב מרתק של טבע קסום, מדבריות נרחבים, ערים מלאות קדושה, ייחודיות וקסם של אווירה ובעלי חיים כמו גמלים וכמובן פרות המהלכים כמלכים מלאי קדושה ברחובות הערים.

התיירים נוהגים להתייחס אל אזור ראג'סטאן אשר כאמור נרחב מבחינת שטחו כמתחלק למספר אזורי משנה אשר בכל אחד מהם ייחודיות ופן שונה לטיול ולביקור:

אזור ג'איפור (jaipur) – עיר הבירה של המדינה המכונה גם "העיר בוורוד" היא ללא ספק אחת מתחנות החובה לכל תייר מצוי באזור ראג'סטן. העיר אשר נבנתה במאה ה-18 נצבעה על פי העדויות ההיסטוריות כולה בוורוד לכבוד הגעתו של הנסיך אלברט בן זוגה של ויקטוריה לימים מלכת אנגליה ושליטת הודו בתקופה שבה הודו הייתה עדיין חלק מן הכתר הבריטי ולפני שהפכה למדינה עצמאית. מבחינה תכנונית ג'איפור מחולקת ל-9 אזורי משנה אשר כל אחד מהם מאורגן בצורת מלבן מדויק. על פי האמונה ההינדית כל אחד מהמלבנים מייצג אחד מחלקי הייקום (ובסך הכל 9 חלקי ייקום).

אודייפור (Udaipur)– אודיאפור אף היא נחשבת כעיר שהיא "חובה" על מפת הטיול ההודית. אודאיפור זוכה לתואר "העיר הרומנטית" של ראג'סטאן. היא הוקמה על גדות אגם הפיצ'ולה מה שמווה לה מראה קסום ומלא רומנטיקה. אל האווירה הרומנטית מצטרפים גם שורה של מקדשים וארמונות המשווים לעיר אווירה של קדושה וקסם ייחודי. הביקור באודאיפור מזמן סיור באזורים נפלאים, ארמונות מלכותיים ומפוארים ומקדשים ייחודיים במינם.

פושקר (Pushkar)– פושקר אינה מהערים הגדולות שבאזור ראג'סטאן או בהודו בכלל. עם זאת וביחס הפוך לגודלה מהווה מוקד עניין ומשיכה הן להינדים שרואים בה עיר קדושה ומוקד עלייה לרגל והן לתיירים רבים שנשבים בקסמה והולכים בעקבות המוני ההינדים שעולים אליה לרגל על מנת לספוג ולו קצת מאווירת הקדושה הנסוכה על האזור. מה שהעניק לפושאקר את קדושתה וייחודה הוא האדם סביבו היא בנויה. האגם נתפס בידי ההינדים כאגם קדוש והם עושים את דרכם מכל קצוות הודו אליו על מנת לטבול בו לקוות לימים ולעתיד טוב יותר. מומלץ להשתתף באחד מטקסי הפולחן על שפת האגם הכולל ברכות והשלכת פרחים על מימיו.

ג'איסלמר (Jaisalmer) – מכונה בפי ההודים "העיר המוזהבת" זוהי אחת הערים היפות והמיוחדות ביותר בחבל ראג'סטאן. העיר כולה נראית כאילו יצאה מאחד מסיפורי אלף לילה ולילה. מסיור בעיר עולה התחושה כאילו עוד רגע יצוץ לו מאחד הרחובות איזה מהארג'ה עמוס בגינוני מלכות ופאר בדיוק כמו בכל סיפורי הפולקלור ההודים. בג'איסלמר בולט במיוחד המבצר האדיר המתמר מעליה. סיור בתוככי מתחם המבצר התחום כמובן בחומה ההרגשה היא של חזרה אל ימי הביניים לימים של מלכים ונסיכות הודיות כמיטב המסורת והפולקלור המקומיים.

אזור הר אבו (Mount Abu)– הר אבו הוא אחד האזורים היפים לטיול בראג'סטן. ההר הוא חלק משרשרת גבעות ארוולי ומהווה את הנקודה הגבוהה ביותר של רכס הגבעות הללו. הוא מתנשא לגובה של 1229 מטרים ונחשב לקדוש בעיני ההינדים. קדושתו של ההר מקושרת עם האל שיווה ההינדי ועקב כך נבנו בו מספר מקדשים נפלאים אשר המרשים והגדול בהם הוא מקדש ג'אין אשר נתגלו בו רישומים עתיקים מתקופות קדומות.

צילומים: Marcin Białek, Ss2107

הוסף תגובה