קרואטיה

קרואטיה

קרואטיה שעד לפני כעשור הייתה עסוקה בסכסוכים פנימיים וקרבות מול שכנותיה המקיפות אותה כיום נושאת פניה קדימה כמדינה מפתחת וצועדת בצעדי ענק להיותה רפובליקה דמוקרטית מהמובילות והיציבות מבין מדינות הבלקן. המדינה שעד לפני כעשור הייתה שדה קטן שוקמה כמעט לחלוטין וכיום חוץ מבמוזיאונים ההיסטוריים ובפינות ההנצחה לא נותר זכר לתקופה השחורה של המדינה. כיום קרואטיה היא מדינה תיירותית המציעה נופים עוצרי נשימה, קו חוף מפורץ ומסולע עם חופי ים סלעיים דרמטיים עוצרי נשימה. קרואטיה מרהיבה ורומנטית מתמיד מלאה באטרקציות והרפתקאות לסוערים מביניכם ומציעה לכם חופשה חלומית באווירה בלקנית ייחודית.

קרואטיה – כרטיס ביקור
שם: קרואטיה
עיר בירה: זאגרב
משטר: רפובליקה
אוכלוסייה: 4,486,000 נפש
שטח: 56,594 קמ"ר
שפה רשמית: קוראטית, סרבית וסלובנית.
מטבע: קונה קרואטית.
שעון: השעון המקומי בקרואטיה מאחר את שעון ישראל בשעה אחת.
אקלים: האקלים ה מאפיין את קרואטיה משתנה בין אזורי החוף (רצועת החוף על שפת הים האדריאטי) שם האקלים הוא בעל מאפיינים ים תיכוניים, לבין האקלים בתוככי המדינה שהוא אקלים יבשתי יותר. לאורך אזור החוף הקיץ חם ושטוף שמש, ואילו החורף אינו קשה במיוחד עם טמפרטורות נוחות. בפנים המדינה יש מזג אוויר קר יותר והרוחות הצפוניות המגיעות מכיוון הקוטב הופכות את החורף בפנים המדינה לקשה יותר ובאזורים הגבוהים אף החורף מושלג עם טמפרטורות נמוכות.

קרואטיה – מידע כללי
קרואטיה היא רפובליקה דמוקרטית הממוקמת בדרום אירופה לחופו של הים האדריאטי, היא נחשבת לאחת ממדינות הבלקן וצורתה כצורת חצי סהר. קרואטיה גובלת בצפונה עם הונגריה, בצפון מערב עם סלובניה, עם סרביה במזרחה במונטנגרו בדרום מזרי ובבוסניה הרצגובינה מדרום וממזרח. לקרואטיה גבול ימי עם הים האדריאטי בצידה המערבי. רצועת החוף באזור הים האדריאטי הוא האזור התיירותי והנפלא של קוראטיה, חופי הים שלה מלאים באזורי תיירות ומלונות, החופים מתמלאים בעונת הקיץ בתיירים שנהנים מהטמפרטורות הגבוהות לאורך החוף ומהאקלים החמים והנעים.

עד שנות ה-90 של המאה העשרים הייתה קרואטיה חלק מיוגוסלביה שהתפרקה בתום קרבות עקובים מדם לרסיסים של מדינות עצמאיות. קרואטיה שהייתה גם לפני הפירוק מיוגוסלביה לגן עדן בו נהגו תיירים רבים מאזור מערב אירופה לנפוש קצת אבדה מיוקרתה כאזור תיירותי מועדף אחרי הקרבות הקשים שפגעו במדינה, באתרי התיירות שלה ובנכסיה ההיסטוריים. עם זאת במרוצת השנים האחרונות עבדה קרואטיה קשות על שיקום תדמיה, ליקוק פצעיה הקשים ושיקום האתרים שנפגעו. בשנים האחרונות היא חוזרת למעמדה המקורי כפנינה היסטורית ונפלאה הן לתיירות והן לנופש.

קרואטיה – קצת היסטוריה
מקורה של ההתיישבות הקרואטית באזור קרואטיה הם שבטים סלאביים שנדדו לאזור מכיוון פולין. השבטים הקרואטיים הללו התיישבו במאה השביעית לספירה בתא השטח המכונה כיום קרואטיה ואף הקימו לעצמם ממלכה עצמאית באזור במאה ה-10. עצמאותם ל נמשכה זמן רב שכן ממלכת הונגריה השתלטה על הממלכה הקרואטית הצעירה וספחה אותם תחתיה עד שהפכה לחלק מהונגריה במאה ה-12 לספירה. על אף הסיפוח תחת הונגריה נהנתה קרואטיה מאוטונומיה יחסית.

האידיליה היחסית והזכות לאוטונומיה קרואטית תחת שלטון הונגרי נמשכו עד המאה ה-16 אז נכבשה קרואטיה בידי האימפריה העות'ומאנית. חלקים מסוימים ומעטים מקרואטיה נשאר בידי בית האבסבורג שלימים במאה ה-18 הקים את האימפריה ההרבסבורגית בסיפוח וכיבוש השטחים מקרואטיה שהיו בידי האימפריה העות'ומאנית. גם אימפריה זו לא האריכה ימים ובמאה בשנת 1918 הצטרפה קרואטיה לממלכת "הסרבים הקרואטים והסלובנים" שלימים הסבה את שמה ליוגוסלביה.

בזמן מלחמת העולם השנייה נכבשה יוגוסלביה בידי הנאצים וקרואטיה הפכה להיות ממשלת בובות של השלטון ההיטלראי הנאצי. במסגרת שיתוף הפעולה ההדוק עם השלטון הנאצי הושמדו מאות אלפי יהודי קרואטיה במחנות ההשמדה. לאחר תום המלחמה הפכה קרואטיה לרפובליקה במסגרת יוגוסלביה.

בשנת 1991 הכריזה קרואטיה באופן חד צדדי על עצמאותה והתנתקותה מיוגוסלביה מה שגרם לפתיחת קרבות עקובים מדם מול הסרבים. הקרבות שנמשכו כ-5 שנים הותירו את קרואטיה פצועה וחבולה, אך בסופו של יום עצמאותה של קרואטיה ניצחה, היא הצליחה במטרתה להישאר רפובליקה דמוקרטית עצמאית וכיום לאחר שיקומה והתאוששותה מהקרבות הפכה להיות אחת המדינות היציבות באזור הבלקן.

קרואטיה – על הסביבה והגיאוגרפיה
קו החוף של קרואטיה לחופיו של הים האדיראטי הוא ללא ספק אחת מנקודות החן המרכזיות של קרואטיה. אל מול קו החוף ישנו ארכיפלג שלם של איים המשתייך באופן טריטוריאלי לקרואטיה ורק מעטים מהם מיושבים. קו החוף של קרואטיה על אף הפופולאריות שלה הוא זוכה אינו חולי וחופי הים שם סלעיים, אך אין הדבר אומר שאינם יפים או טובים לרחצה. גם האיים המשקיפים על קו החוף סלעיים ומרהיבים ביופיים. בתוככי המדינה ישנה רצועת הרים המגנה על קו החוף מפני הרוחות שמגיעות מצפון מה שהופך את האקלים בקו החוף לנוח יותר. ההרים של קרואטיה בעלי פסגות מרהיבות המתכסות עם הגיעה של עונת החורף בשלג.

בקרואטיה יש לא מעט אתרי טבע ונופים נפלאים, היא מכילה כ-7 פארקים לאומיים נפלאים בעלי תאי שטח ייחודיים המזמנים את חובבי הטיולים שבכם לטרקים נפלאים ולסיורים רגליים ורכובים בעשרות מסלולי טיול מוצעים. ניתן לטייל בהרים, ביערות העבותים לצפות בבעלי החיים המגוונים הנמצאים בתוככי המדינה ובניהם זוחלים, עופות ואפילו דובים וזאבים הנמצאים כאמור במעבה היער, ועקב הימצאותם בכמויות קטנות ובסכנת הכחדה נדיר לראותם בטיול על שבילים המוכרזים (ואין זה אומר חלילה שמומלץ לסטות משבילים אלו!).

קרואטיה – מה לראות ומה לעשות?
התרבות הקרואטית מורכבת מערב רב של תרבויות סלאביות ובלקניות שבעבר הרחוק היו תרבות אחת שהתפרקה לתרבויות נפרדות, על כן ניתן למצוא בקרואטיה מאפיינים תרבותיים מסורתיים של העמים הסלאביים השכנים במדינות כמו סלובניה, סרביה ובוסניה הרצגובינה הדבר מתבטא הן בשפות, הן במטבח המקומי והן בטעם המוסיקאלי המאפיין את המוסיקה הקרואטית המסורתית.

טיולים בקרואטיה מתחלקים לרוב לשני סוגים עיקריים, טיולים לאורך קו החוף ההררי של קרואטיה ובתוככי המדינה הכוללים את שמורות הטבע הנפלאות, אזורי הפארקים הלאומיים המלאים בעצים מוריקים, בעלי חיים נפלאים ומסלולי טיול ייחודיים. הסוג השני הוא חופשות תיירות ונופש המתרכזות בעיקר לאורך קו החוף באזור החופים והאיים. באזור קו החוף שהוא כאמור "גולת הכותרת התיירותית" של קרואטיה התפתחו אזורי דיג וצלילה רבים. ניתן לצאת גם לשיט יאכטות רומנטי בין למעלה מ-1000 האיים הקרואטים הנפרשים כמניפה בארכיפלג קסום המשקיף על קו החוף. האיים הללו מיושבים בדלילות ורק כ-80 מהם מכילים התיישבות אנושית. באזור האיים ניתן כאמור לשוט הן ביאכטות, הן בטיולי שיט מאורגנים והן בשיט קיאקים.

לאלו שרוצים לעשות טראקים ולכבוש את הנופים ההרריים יותר של קרואטיה ישנם מסלולי הליכה נפלאים בקו ההררי של המדינה. ישנם מסלולי טיפוס הרים נפלאים ברמות קושי משתנות, עד לרמות של טיפוס צוקים למקצוענים בלבד. האפשרויות לבילוי ברחבי קרואטיה באמת מאוד מגוונות ולכם כל שנותר הוא רק לבחור.

זאגרב היא בירת קרואטיה והעיר הבולטת והחשובה ביותר. היא נחשבת לאחת הבירות הוותיקות באזור ומשמשת כבירתה של קרואטיה (לאורך גלגוליה ההיסטוריים השונים החל מהמאה ה-16) מה שהופך את סגנון הבניה בה לייחודי והשרידים ההיסטוריים בחלקיה העתיקים הופכים אותה לאחת הערים המרתקות באזור זה על פני יבשת אירופה. הביקור בזאגרב מומלץ במיוחד לחובבי היסטוריה, אומנות וסגנונות בניה גותיים מרהיבים.

קרואטיה – דברים שחשוב לדעת וכדאי לזכור
וויזות ואשרות כניסה: תושבי ישראל אינם זקוקים לוויזה או לכל אשרת כניסה מיוחדת על מנת לשהות באשרת תייר בקרואטיה לתקופה של עד 3 חודשים.
חשמל: 220 וולט
איחוד אירופי: קרואטיה אינה חלק מהאיחוד האירופי נכון לשנת 2011 .
שעון: השעון המקומי בקרואטיה מאחר את שעון ישראל בשעה אחת.
מטבע: קונה קרואטית.
עלויות: עלויות המחייה בקרואטיה יחסית זולות (וזאת באופן יחסי לשכנותיה באזור מערב אירופה) המטבע המקומי (הקונה) נחשב כמטבע יציב יחסית. כמובן שתשלמו יותר ככל שתחיו במהלך שהותכם בקרואטיה בצורה מתפנקת יותר. כמובן שמלונות מפוארים בקרואטיה יעלו לכם כמעט כמו מלונות מקבילים במדינות השכנות. 

 

הוסף תגובה