קטומבה, אוסטרליה

קטומבה, אוסטרליה

קטומבה (Katoomba) היא עיירה קטנה ומנומנמת (כ-7000 איש בסך הכל!) הנמצאת באזור היפה ביותר של הבלו מאונטינז (Blue Mountains)מערבית לסידני במדינת ניו סאות' ווילס באוסטרליה. קטומבה היא ללא ספק היעד המרכזי והטוב ביותר להתחיל טיול באזור הבלו מאונטיינז, ההרים הכחולים, שהם אתר תיירותי ראשון במעלה לכל מי שחובב טבע ורוצה ליהנות מההרים והמרחבים הנפלאים הטבעיים של אוסטרליה וכל זה רק במרחק של שעתיים נסיעה ברכבת מסידני ההומה והסואנת.
 
התיירות בקוטמבה היא תיירות הבלו מאונטינז. בלעדיהם אין הרבה מה לעשות בקטומבה, ועם זאת כנראה שכאן טמון סוד קסמה של העיר. מדובר בעיירה קטנה, מלאה בפרחים ובצמחייה צבעונית אשר בעונת האביב צובעת את כל רחובותיה של העיר בשלל צבעים וגוונים עוצרי נשימה. הציוריות של קטומבה על רקע הנופים הנפלאים שניבטים מבעד לצוקים הופכים אותה לאחד המקומות היפים והמרהיבים באזור.
 
לא בכדי תיירות הבלו מאונטינז מתרכזת בעיקר בקטומבה שהרי היא אוצרת בשטחה את האתרים היפים ביותר, נקודות התצפית המומלצות ביותר לביקור, והאטרקציות המלהיבות ביותר בכל האזור. אם תרצו לחוות את הבלו מאונטינז בצורה מיוחדת וחד פעמית, קטומבה ללא ספק צריכה להיות "בסיס האם שלכם"
 
מה כדאי לראות ולעשות בקטומבה

אקו פוינט ((Eco pointנקודת התצפית היפה והמפורסמת ביותר בכל אזור הבלו מאונטינז. מנקודת התצפית של האקו פוינט ניתן לראות מגובה רב את כל האזור ולהשקיף על כל העמק רחב הידיים הנפרש לפניכם במראה פנוראמי מרהיב ועוצר נשימה. בסמוך לאקו פוינט מצוי סלע שלוש האחיות שהפך ברבות השנים לסמל של כל אזור הבלו מאונטינז, והאקו פוינט מספק נקודת תצפית מושלמת על הסלע. שמו של המקום ניתן לו בשל ההד הייחודי שנוצר כאשר מוחאים כפיים או צועקים אל תוך העמק. האקוסטיקה הייחודית שנוצרת עקב תנאי הנוף מבטיחה שלא תזקקו לרמקולים…

 

סלע שלוש האחיות (The Three Sisters)מה שהפך ברבות השנים לסמלה הלא רשמי של קטומבה ושל כל אזור הבלו מאונטינז הוא סלע ענק או למעשה שלושה עמודי סלע הנקראים שלוש האחיות. עמודי הסלע היוצאים מתוך הצוק אל תוך העמק מעוצבים בגבהים שונים ולכן נקראו "שלוש האחיות". עיצובם הייחודי של הסלעים והיותם חריגים בקו הנוף ובצוק שהוא בדרך כלל תלול וישר הופכים אותם למושא צילום ותצפית אהוב על התיירים. ניתן מאזור האקו פוינט לצאת למסלול הליכה קצר לכיוון "האחות הקטנה" או "האחות הראשונה". פנו מזרחה מנקודת האקו פוינט, והמשיכו ללכת לאורך השילוט עד שתגיעו לתצפית מול האחות הקטנה, משם תוכלו לרדת במסלול מפרך (The Giant Stairs)של מדרגות אבן אל תוך האחות הראשונה.

 

מפלי קטומבה (Kattomba Cascades)המפלים של קטומבה הנמצאים בחלקה המערבי של העיר נופלים מגובה רב במורד הצוק הם אטרקציה טבעית נפלאה. ניתן לצפות בהם הן מנקודות התצפית הפזורות מסביב לאתר והן באמצעות רכבל ה- SkyWayהמרשים החוצה את התהום ממש מול המפלים ומספק נקודת תצפית מרהיבה עליהם כמו שמעולם לא ראיתם!

 

שביל הצוק (Prince Henry Cliff Walk)שביל הצוק כשמו כן הוא, שביל הליכה נפלא החובק את כל קו הצוק שמהווה את קו הגבול של קטומבה. הצוק התוחם את קטומה מדרום הוא תלול וצופה מגובה רב על עמק יפיפה ואין סופי של יערות, גבעות והרים הנמוכים ממנו בהרבה. נפלא ללכת ביום שמש יפה לאורך השביל ולהתפעל מהנוף. השביל מותאם להליכה ואינו מוגדר כמסלול הליכה קשה. יש בו לכל אורכו גדרות בחלקים המסוכנים והתלולים על מנת להבטיח שהליכתכם בו תהיה נעימה ובטוחה. בנוסף פזורות לכל אורכו נקודות תצפית מגודרות ורמפות תצפית מבעד לצמחייה על מנת שתוכל להתרשם ולהתפעל מהנוף. כל האטרקציות של קטומבה לרבות נקודת האקו פוינט שלובות בתוך שביל הצוק. אם תרצו תוכלו לעשות רק חלק משביל הצוק ובהחלט אין צורך לעשות את כולו (שכן אורכו הוא מספר קילומטרים). גם הליכה של קטע ממנו (מומלץ מאזור מפלי קטומבה אל האקו פוינט, או מאזור נקודת התצפית Honeymoon Lookoutלכיוון האקו פוינט).

 

Scenic World– האטרקציה המתוירת והמומלצת ביותר בכל אזור הבלו מאונטנז. בחלקה המערבי של קטומבה לא הרחק מאזור מפלי קטומבה מצויות שלוש אטרקציות נפלאות של רכבל שמיים עם רצפת זכוכית שקופה (SkyWay)רכבת המכרות התלולה בעולם (RailWay)ורכבל נפלא המעלה את המבקרים מתוך העמק בחזרה אל מעלה הצוק (CableWay)בנוסף הותאמו באזור מסלולי הליכה בתוך יערות הגשם הסבוכים שם ניתן ליהנות מהחי והצומח הנפלאים שהעמק העצום של הבלו מאונטינז מכיל. מדובר על חוויה של מספר שעות שכוללת את שלושת האטרקציות והיא מומלצת מאוד לכל המשפחה! שעות פתיחה: 10:00-17:00, מחיר כניסה לשלוש האטקרציות: 35$ (אוסטרלי) למבוגר, 16$ (אוסטרלי) לילד.

 
תרבות
החיים התרבותיים של קטומבה עשירים מאוד בייחוד ביחס לגודלה המזערי. יש בה מקומות לינה מגוונים ורבים יחסית הודות לתיירות הבלו מאונטינז ההולכת וגדלה. בשעות הלילה ניתן למצוא כאן מגוון רחב של מסעדות ומספר פאבים חביבים מאוד בהם ניתן לבלות בשעות הרעב. גם בית קולנוע מסחרי יש בקטומבה (The Edge Cinema)המציג סרטים פופולאריים וגם סרט טבע נפלא על אזור הבלו מאונטינז. אומנם אין כאן חיי לילה מטורפים, וקחו בחשבון שאזורי הבילוי נסגרים יחסית מוקדם, אך בעונת התיירות (החל מספטמבר הוא האביב ועד סוף פברואר, סוף הקיץ) בהחלט יש מה לעשות בקטומבה גם בשעות הערב!
 
טיולים
קטומבה היא נקודת מוצא נפלאה לטיול בכל רחבי הפארק הלאומי של הבלו מאונטינז (The Blue Mountains National Park)למי שחפץ לעשות מסלולי טיול "אמיתיים" כאלה שבהם צריך באמת להתאמץ וללכת בשבילים שהם פחות סלולים ומתוירים, יש כאלה רבים באזור עמק ג'יימסון (Jameson Valley)הנפרש למרגלותיה של קטומבה. מידע על מסלולי טיולים ובושווקינג עצמאי או בקבוצות מודרכות ניתן לקבל במרכז התיירות של אקו פוינט.  חשוב לשים לב שאתם נצמדים לשבילים ולא תועים בדרך, מאחר והאזור סבוך מאוד ופראי. כמו כן שינויי מזג האוויר הקיצוניים באזור יכולים להפתיע אתכם ולתפוס אתכם לא מוכנים, ולכן היערכו תמיד למזג אוויר סוער. מקסימום תופתעו לחיוב.

איך מגיעים
הדרך הקלה ביותר להגיע לקטומבה היא באמעות רכבת ה-CityRailהיוצאת מהתחנה המרכזית של סידני בתדירות גבוהה מאוד של פעם ב-10 דקות לערך. מדובר על רכבת נוחה ומהירה שמגיעה לאזור תוך כשעתיים. ללא ספק זוהי הדרך הזולה ביותר לעשות את המסע לכיוון הבלו מאוטינז. ניתן גם להגיע לאזור באמצעות קווי אוטובוסים, או סיורים מאורגנים היוצאים מסידני ומכל האזור. מידע על כך ניתן להשיג בסוכנויות המטיילים השונות בסידני (רבות מהן מרוכזות באזור התחנה המרכזית).
 
דרך טובה לטייל באזור קטומבה היא רכישת כרטיס יומי לאחד משירותי האוטובוסים התיירותיים של קטומבה. השירותים מוצעים במשרדים הסמוכים לתחנת הרכבת של קטומבה. האוטובוסים נוסעים בקווים מוגדרים ועוברים בכל נקודות העניין המרכזיות בתחומה של קטומבה וגם בתחומה של לארה העיירה השכנה. ניתן לעלות ולרדת בכל תחנה ולקבל סיוע מהנהגים בהדרכה ובהתמצאות ומידע על מסלולי ואטרקציות תיירותיות באזור. זוהי דרך זולה קלה ונוחה לנוע במרחבי קטומבה ולארה ולמצות ביעילות תוך יום אחד את מירב האטרקציות באזור.

אוכל
מסעדות רבות ובתי קפה פזורים לאורך הרחוב הראשי של קטומבה בסמוך לתחנת הרכבת. עם הגיעכם לתחנת הרכבת לא תוכלו לפספס את הרחוב הראשי שהוא בדרך כלל ההומה והשוקק חיים ביותר בכל קטומבה. יש כאן מסעדות רבות עם אוכל מגוון. יש לא מעט סניפים של רשתות מזון מהיר גדולות. שימו לב שלקראת שעות הצהריים מסעדות רבות מציעות תפריט עסקי עם מנות מוזלות.

מזג אוויר בקטומבה
קטומבה נמצאת בגובה רב ולכן האקלים בה קריר יותר לאורך כל ימות השנה ואף נתון לשינויים תכופים. יום שהתחיל שמשי בקטומבה יכול להסתיים בגשם זלעפות ואילו יום גשום יכול להסתיים בשמיים כחולים ובהירים. נסו לתכנן את מועד הגעתכם לאזור ביום הכי בהיר בשבוע, שכן לא כיף לטייל באזור כשקר וגשום (אם כי כאמור ברוב הימים זה בלתי נמנע). החורף בקטומבה גשום מאוד ומושלג, ואילו האביב והקיץ קרירים. בקטומבה תמיד קר ולכן הקפידו להצטייד בבגדים חמים ובמעילים במידת הצורך. עונת האביב מתחילה מחודש ספטמבר ועונת הקיץ מגיעה לשיאה בחודשים דצמבר-ינואר. אלו החודשים המומלצים לביקור בקטומבה. ביתר החודשים כבר קר הרבה יותר ותנאי האקלים קשים לטיול.

הוסף תגובה