קולומביה

קולומביה

קולומביה, אחת המדינות המרהיבות והיפות ביותר ביבשת דרום אמריקה, היא אולי אחד היעדים הכי פחות מתוירים ביבשת בשל הסכסוכים הפנימיים ומלחמות הגרילה הקשות המתחוללות בה לאורך העשורים האחרונים.

האלימות הגואה במדינה וקרטלי הסמים המשתוללים בה מטילים צל כבד על הטבע המרשים המצוי במדינה, הפארקים הלאומיים המרהיבים שמצויים בשטחה עם נוף מגוון של פסגות הרים נישאות לצד מדבריות וג'ונגלים עבותים כמו גם חופים מרהיבים לחופי האוקיינוס האטלנטי והשקט כאחד.

מטיילים רבים המעיזים לטייל בקולומביה יעידו שהיופי והפראיות שבה גוברים באלפי מונים על הסכנות הקיימות בה, שאינן גדולות יותר מכל מדינה ממוצעת אחרת בדרום אמריקה, אך עדיין לא ניתן להימנע מאזהרות המטיילים הרבות המרחפות סביב ביקור וטיול בקולומביה מה שמצריך משנה זהירות מהמטייל בקולומביה.

קולומביה- כרטיס ביקור

שם מלא– רפובליקת קולומביה
עיר בירה– בוגוטה
משטר– רפובליקה
אוכלוסייה– 44,379,000 נפש
שפה רשמית– ספרדית
דת– כ- 95% קתולים
מטבע– פסו קולומביאני
אקלים– קולומביה ממוקמת גיאוגרפית סמוך לקו המשווה דבר המשפיע רבות על האקלים שבה שהוא טרופי וקבוע ברוב ימות השנה. על אף התחלקותו של מזג האוויר לשתי עונות מרכזיות "העונה הגשומה" ו"העונה היבשה" זמני העונות משתנים ממקום למקום והטמפרטורות יורדות ככל שגובה המקום עולה.

קולומביה- קצת היסטוריה

קולומביה של לפני גילוי יבשת אמריקה על ידי הספרדים במאה ה-16 הייתה מקום שלב מאוד בו חיו אינדיאנים בצורת חיים שבטית וילידית באזורי ההרים המשתייכים למדינה כיום. האינדיאנים שעסקו במלאכת יד של קדרות וצורפות בזהב הותירו רושם רב על הספרדים שהגיעו וגילו את אמריקה וקולומביה בתחילת המאה ה-16.

העושר בזהב של האינדיאנים החיו באזורה של קולומביה הרשימו מאוד את הספרדים שהגיעו אליה והותירו עליהם את הרושם כי האזור הוא מכרה זהב וסביב ההשערה הזו סבבו מיתוסים רבים שגרמו לספרדים רבים לנהור אל המקום בו העושר מסתתר מעבר לפינה.

כמובן שהעניין הרב שגילו שלטונות ספרד באדמות קולומביה לא הקל על חייהם של האינדיאנים במקום שאדמותיהם נלקחו, אוצרותיהם ועושרם נבזזו והם הפכו לעובדי כפייה בידי הספרדים ששלטו באזורים אלה והפכו אותם לחלק מקולוניות של ספרד.

במאה ה-19 גברו המרידות והתסיסה בקרב האינדיאנים שקצו בשלטון הספרדים והטלת מרותם עליהם. בכוח רב הצליחו המקומיים לדרוש ולקבל את עצמאותם מהספרדים שוויתרו בסופו של דבר על אדמות קולומביה והעניקו לה את עצמאותה. עם הסתלקותם של הספרדים ניתן אות הפתיחה למאבקי הירושה בין השמרנים לבין הליברלים במדינה ששאפו לעצב את המדינה ברוח האמונה שלהם.

מאבקים פנימיים אלה עלו לקולומביה בחילופי משטר תכופים, מרידות, מלחמות אזרחים וקורבנות רבים שגבו המאבקים הפנימיים בה לאורך המאה ה-19. במאה ה-20 לא פחתו המאבקים בין הכוחות השמרנים לבין הכוחות הליברליים במדינה כאשר מידי תקופה עובר השלטון מידי קבוצה אחת לקבוצה השנייה וזו שאבדה את השלטון עוברת לצורת מלחמת גרילה בשלטון.

במאה ה-20 תופעה נוספה איימה על יצבות המשטר בקולומביה- תופעת הסחר וקרטלי הסמים הענקיים של קולוביה שהפכה להיות אחת מספקיות הסמים הגדולה ביותר בעולם ומכאן כמרכז פשע וארגוני טרור עולמיים.

קרטלי הסמים של המדינה אומנם היו רווחיים מאוד והכניסו כסף רב לעומדים בראשם אך כרסמו במשטר ובדמוקרטיה באופן תמידי ועד היום יש קושי רב ביישוב הסכסוכים הפנימיים במדינה ועל כן קיימים עד היום אזורים שבהם מומלץ שלא לבקר בקולומביה עקב הסיכון והמתיחות השוררים במדינה.

קולומביה- גיאוגרפיה, על החי והצומח

קולומביה השוכנת ביבשת דרום אמריקה היא למעשה המדינה היחידה ביבשת לה חופים הן לאוקיינוס האטלנטי ממזרח והן לאוקיינוס השקט ממערב. היא גדולה בשטחה ונחשבת לרביעית בגודלה ביבשת.

מיקומה הגיאוגרפי הופך את הטופוגרפיה שלה למגוונת מאוד. בקולומביה ניתן לחזות הן ברכסי הרי האנדים הנישאים והגובהים שפסגתם מגרדת את השמיים, הן באזורים טרופיים של ג'ונגלים עבותים והן באזורים של חופים נפלאים שטופי שמש בהם ניתן להשתזף וליהנות מאווירה טרופית מדהימה.

מבחינת צמחייה טוענים המומחים שיש בקולומביה עושר נדיר של מיני צמחים רב מאוד שאין לו אח ורע בכל אחת משכנותיה ביבשת וזאת אולי בשל מיקומה האסטרטגי בסמוך לקו המשווה המקנה למדינה "אקלים משווני" המאפשר התפתחותם וצמיחתם של זנים וסוגי צמחייה מגוונים. בקולומביה מוגדרים מעל 30 פארקים לאומיים המשמרים את הטבע והצמחייה שבה ובהם מרוכזים רוב מסלולי הטיולים והטראקים המרהיבים של קולומביה בהם ניתן לחזות במינים רבים של בעלי חיים יבשתיים לצד בעלי חיים ודגה עשירה החיים בנהרות הזורמים לאורך המדינה.

קולומביה- מה לראות ומה לעשות?

רבים המטיילים שנרתעים מביקור בקולומביה בשל עברה העשיר באלימות ומלחמות של קרטלי הסמים בה אך המעיזים לחצות את הגבול ולבקר במדינה מגלים שהשד לא כל כך נורא ומעבר לכך קולומביה יודעת להציע להם אטרקציות שונות ומגוונות הן בתחום התרבות העשירה המלאה בקרנבלים, פסטיבלים וחגים חלקם דתיים וחלקם לאומיים לאורך כל השנה והן מבחינת הטבע העשיר שבה ומסלולי הטרקים המגוונים בפארקים הלאומיים לאורכה ולרוחבה.

אוהבי התרבות הקולומביאנית המורכבת ממלאכות אומנות שונות מסורתיות של צורפות, חמר וקדרות, אריגה ושזירת מחצלות ימצאו עשרות עבודות מרשימות של מלאכות אלה כמעט בכל פינה. חובבי המוסיקה יזכו ליהנות משילוב מקסים של סלסה קובנית, מקצבים אתניים שבטיים ומוסיקה ספרדית שחוברים להם יחדיו למקצב סוחף של מוסיקה קולומביאנית שעושה שמח וטוב על הלב.

חובבי הטבע יוכלו לצאת לעשרות טרקים מאתגרים והיפים והמרשימים שליבשת דרום אמריקה יש להציע למטייל בה. אוהבי הספורט הימי והצלילה ימצאו בחופי קולומביה אתרי צלילה רבים עם דגה עשירה וייחודית לאזור.

טיולים בג'ונגלים העבותים של קולומביה אף היא אופציה מועדפת על המטייל בקולומביה. סיורים מאורגנים יוצאים למעבה הג'ונגלים בהדרכתם של מדריכי קבוצות מקצועיים אותם ניתן לפגוש בסוכנויות המטיילים והתיירים בערים הגדולות.

קולומביה- דברים שחשוב לדעת וכדאי לזכור!

וויזות ואשרות כניסה– לתייר הישראלי אין צורך בוויזה מיוחדת לצורך כניסה למדינה.
מחלות וסכנות בריאות– מלריה, כלבת, דלקות כבד מסוג הפטיטיס A,B,D ומחלות גבהים במקומות המועדים. יש להיוועץ במרפאות המטיילים ברחבי הארץ על מנת לקחת תרופות וחיסונים מתאימים בהתאם למסלול הטיול בטרם יציאתכם למסע.
מטבע– פסו קולומביאני.
חשמל– 110 וולט
שעון מקומי– השעון המקומי בקולומביה מאחר את ישראל ב- 7 שעות.

אזהרות מטיילים– מצב ביטחון הפנים בקולומביה אינו יציב ואף הורע בשנים האחרונות, המדינה נחשבת לאחת הפחות בטוחות ביבשת ומצריכה משנה זהירות בביקור בה בייחוד באזורים נידחים יותר הרחוקים מהערים הגדולות. התגברות המאבקים בין קבוצות הגרילה במדינה ואופן השליטה של הממשלה לצד התעצמות קרטלי הסמים הפועלים במדינה הביעו לעלייה חדה ברמת הפשיעה ומעשי השוד כנגד אוכלוסייה תמימה ובלתי מעורבת. על אלו הבוחרים שכן לטייל בקולומביה מוטלת החובה לנהוג במשנה זהירות, לא להסתובב באזורים המועדים לפורענות כמו גם לא להסתובב עם חפצים יקרים ומנקרי עיניים כגון תכשיטים, מצלמות או שאר מכשירים שיצודו את עיניהם של שודדים מקומיים. הקפידו שלא לקחת סיגריות או מיני מקשה שאינכם מכירים שכן הוא עשוי להכיל סם מטשטש המאפשר לשודדים לסמם את התיירים ולשדוד אותם לאחר מכן.

הוסף תגובה