צלילה בתאילנד

צלילה בתאילנד

אחת האטרקציות המרכזיות בתאילנד עבור ישראלים היא צלילות באזור החופים והאיים. ישראלים רבים עושים את כל הדרך לאיים המצויים בדרום תאילנד גם כדי לנפוש אבל גם כדי לעבור קורסי צלילה ולהתנסות בצלילות אימון ובצלילות חובבים לעומקים שונים על מנת לזכות בהכשרה ובתעודת צוללן (שתקפה גם בישראל ובכל העולם) וגם כדי לחזות בכמה מאתרי הצלילה הנחשבים ליפים והמרהיבים בעולם.

אזור החופים והאיים של תאילנד עמוס באתרי צלילה. האיים מצטיינים בכך במיוחד מאחר ונמצאים יחסית הרחק מקו החוף מה שמאפשר התפתחות של שוניות אלמוגים, ריפים של דגה ובעלי חיים תת מימיים מרהיבים ועושר זואולוגי וביולוגי מרהיב של בעלי חיים, צמחי ים ואלמוגים שהופכים את הצלילות באזור האיים של תאילנד לחוויה של ממש.

הצלילות שניתן לעשות בתאילנד מתחלקות למספר סוגים מרכזיים. הסוג הראשון והפשוט ביותר הוא צלילת שנורקלים. את הצלילה הזו ניתן לעשות באופן וולונטארי וחובבני כמעט לחלוטין. כל מה שצריך הוא משקפת גדולה (עדיף כזאת שמכסה את גם את העיניים וגם את האף) ושנורקל באורך מספק שמאפשר לצלול מתחת למים ועדיין להמשיך לשחות. צלילת שנורקלים אומנם אינה מוגבלת בזמן (כי הצוללן יכול לנשום מתחת למים באמצעות השנורקל) אך בהחלט מוגבלת מבחינת עומק הצלילה. לא ניתן לרדת לעומקים גדולים מידי, אך עדיין ניתן ללא אימון או הכנה מיוחדת ליהנות מחיים שמתחת לפני הים.

סוג אחר של צלילה הוא צלילת סקובה (Scuba Diving). צלילת סקובה היא כבר צלילה הרבה יותר מקצועית שמצריכה אימון ולמידת שפת תקשורת בין הצוללנים מתחת למים. צלילת סקובה המכונה גם "צלילת בלונים" היא צלילה לעומקים גדולים יותר ולפרקי זמן ממושכים יותר באמצעות מערכות נשימה של בלוני חמצן וחליפות צלילה מיוחדות. צלילות כאלה לרוב מתבצעות בקבוצות בשילוב עם מדריכים ובאתרי צלילה מוכרים ומוסדרים. אתרי צלילה כאלה ניתן למצוא באזורים רבים לחופי האיים- שוניות אלמונים, מערות נסתרות ומלאות מים, אתרי ספינות טרופות ועוד. על מנת לבצע צלילת בלונים יש לעבור הדרכה ע"י מדריכים מוסמכים ומאחר ומדובר בצלילת חובבים היא נערכת כאמור בשילוב מדריכים.

בתאילנד יש לא מעט בתי ספר לצלילה אשר מלמדים צלילה את התיירים במחזורי לימוד שאורכים מספר ימים הכוללים חומר עיוני ותרגול מעשי. בתי הספר הרשמיים לצלילה מכשירים צוללים להסמכות של תעודת צוללן כוכב אחד ותעודת צוללן שני כוכבים מטעם ארגון הצלילה הבינלאומי (PADI). תעודות הצלילה שיקנו לכם בתי הספר לצלילה באיים יאפשרו לכם לצלול לאחר מכן בכל אתרי הצלילה מסביב לעולם בהתאם להכשרתכם. מומלץ לוודא כמובן שבית הספר הוא בעל זיכיון רשמי מטעם ארגון הצלילה הבינלאומי להכשרת צוללנים. מומלץ לעשות את הקורסים הללו בתאילנד מאחר והמחירים לקורסי צלילה מסוג זה יחסית זולים באזור. קורס צלילה של כוכב אחד הוא קורס צלילה המקנה לצוללן אפשרות לצלול לעומק של עד 18 מטרים עם עוד צוללן נוסף בעל הכשרה גבוהה משלו. קורס צלילה של 2 כוכבים (מיועד לבעלי תעודת צלילה של כוכב ראשון) מאפשר לצוללן לצלול לעומק של עד 30 מטרים יחד עם עוד צוללן בעל הכשרה ברמתו שלו.

בתי ספר לצלילה באזור האיים של תאילנד ניתן למצוא כמעט בכל אי, עם כי האי הידוע ביותר בבתי הספר לצלילה שלו הוא האי "טאו" (Ko Tao). ניתן למצוא שם מספר גדול של בתי ספר המלמדים את הצוללנים גם באנגלית (ואפילו ניתן למצוא במקום מדריכים ישראלים שהשתקעו במקום ומלמדים כיום בעברית). שימו לב שההיצע של בתי הספר לצלילה גדול. יש כאן המון בתי ספר חלקם בעל הסמכה רשמית של PADI (ארגון הצלילה הבינלאומי) וחלקם רק מתהדרים בשלטים כאלו והם אינם בעלי הסמכה. לכן מומלץ לוודא טוב את איכות בתי הספר, איכות הציוד, מקצועיות ההכשרה ומקצועיות המדריכים. מומלץ מאוד שלא להתפתות ללכת רק אחר המחיר הנמוך אלא לנסות למצוא את האיזון המוצלח שבין מחיר סביר עבור קורס צלילה בשילוב עם רמה מקצועית טובה והכי חשוב חוסר התפשרות על ביטחון.

מספר דוגמאות לבתי ספר לצלילה מפורסמים ומכורים באי טאו הם: Easy Divers, Ban’s, Scuba Junction ו- Dive Point בכל אחד מהם ניתן למצוא גם מדריכים ישראלים ולעבור את ההכשרה בצורה מקצועית. קורס צוללן מים פתוחים (Open Water) אורך בין שלושה לארבעה ימים וכולל 4 צלילות חובה ביום וצלילת לילה אחת. לצלילות המעשיות נלווים כאמור גם שיעורים עיוניים בכיתת לימוד ולפחות על פניו מבטיחים בתי הספר הגדולים שמי שאינו עומד ברף ההסמכה לא זוכה להסמכה ולא מקבל תעודה.

מחירי קורסי צלילה בתאילנד:
עלויות קורסי הצלילה וצלילות הניסיון משתנים מבית ספר לבית ספר.
• טיולי יום + צלילה בשנורקל (כולל השכרת ציוד)- 500-1500 באט.
השכרת ציוד צלילה מלא (לרבות בלוני חמצן) מיועד לצוללנים מוסמכים בעלי תעודות צלילה (כוכב אחד או שניים)- 500- 1000 באט.
טיול יום + צלילת סקובה (בליווי מדריך)- 2000-3000 באט.
קורס צלילה כוכב אחד (מים פתוחים)- 7800-11000 באט (קשת מחירים מגוונת ומשתנה).
קורס צלילה כוכב שני (מותנה בהחזקת תעודת "כוכב ראשון")- 7800-10,000 באט.
קורס צלילה משולב (כוכב ראשון +כוכב שני)- 18,000-20,0000 באט (הכשרה מעט ארוכה יותר).

 

הוסף תגובה