פריז – Paris

פריז – Paris

"לנצח תישאר לנו פריז" אחד המשפטים המפורסמים והרומנטיים ביותר של הקולנוע הקלאסי החותם את הסרט הקלאסי "קזבלנקה" מגולל בתוכו למעשה את ההיסטוריה של העיר הרומנטית ביותר בעולם. "עיר האורות" שם החיבה של פריז, היא ללא ספק אחת מהערים היפות באירופה אם לא היפות בתבל. מקפלת בתוכה מאות שנים של היסטוריה מרתקת, מרכזי תרבות ואומנות כמו גם מבנים ארכיטקטוניים מרשימים ועתיקים מתקופות ימי הביניים והרנסאנס כמו גם מהעת החדשה שהפכו אותה לאבן שואבת עבור מיליוני תיירים מרחבי העולם שגם עבורם "לנצח תישאר להם פריז" משלהם- פריז של מאות הצעות נישואין, מאות רגעים רומנטיים ושעות רבות של בילוי כיף והנאות צרופות לילדים מבוגרים ולכל המשפחה.

פריז- כרטיס ביקור
שם מלא: פריז
מדינה: בירתה של צרפת
אוכלוסייה: 2,181,000 נפש בעיר עצמה. (במטרופולין- 11,885,000 נפש)
מטבע– יורו (מטבע האיחוד האירופי)
שעון– השעון המקומי בפריז מאחר אחר שעון ישראל בשעה אחת בלבד.
שפה– צרפתית (הצרפתים יודעים אנגלית אבל מתעקשים שלא להשתמש בה!)
אקלים– האקלים בפריז מאוד דומה למזג האוויר בארץ ישראל רק שהחורף קר יותר ומושלג. בחודשי הקיץ הטמפרטורות עולות וחם מאוד בבירתה של צרפת ועל כן הכי מומלץ להגיע אליה לביקור בעונות המעבר ובייחוד בחודשי האביב.
עלויות מחייה– פריז נחשבת לאחת הערים היקרות ביותר בעולם כבר שנים רבות, עלויות הלינה הגבוהות ומחירי הכניסה הגבוהים לאתרים מייקרים את השהות בפריז. (ראו בתחום "לינה" כיצד ניתן לצמצם הוצאות)
תחבורה– התחבורה בפריז מתבססת בעיקר על הרכבת התחתית "המטרו" הבנויה בצורה נוחה וקלה מאוד להתמצאות. קחו לכם מפה של המטרו המופיעות עליה שלל האטרקציות של העיר והתחילו לשוטט בה ביתר קלות. (תוכלו לצמצם עלויות נסיעה על ידי קניית כרטיסי "חופשי יומי" או "חופשי שבועי" ברכבת המטרו).

פריז- קצת היסטוריה
פריז הוקמה עוד באלף הקודם על ידי שבט בשם "פריזיי" היא הוקמה באזור הקרוי "אי-דה לא סיטה" (אי העיר) המצוי עד היום בפריז וניתן לבקר בו. לאחר מאות שנים בהם חיו אנשי השבט בפריז שלהם הגיעה אליה יוליוס קיסר עם צבא רומא, כבש אותה והפך אותה לעיר רומאית ומיד אחר כך הגיעה אליה גם בשורת הנצרות.

במאה החמישית לספירה הגיעו אל פריז בני עמי הפראנקים וכבשו אותה מידי הרומאים. אז הפכו את העיר לבירתה של ממלכתם וכינו אותה "פריז" על שם בני השבט הראשונים שישבו בה.

במרוצת השנים הייתה פריז לאחת הערים האירופאיות החשובות והמרכזיות בעולם. בתקופות ימי הביניים, הרנסאנס וגם בעת החדשה פעלו בה אומנים רבים ואנשי רוח, פרחה בה תנועת ההשכלה והיא הייתה למרכז תרבותי, דתי ורוחני של הנצרות הקתולית באירופה. בשורות תרבותיות רבות יצאו מפריס וגם מהפיכה אחת בלתי נשכחת- "המהפכה הצרפתית" של 1789 במהלכה קראו ההמונים לסיום השלטון המלוכני הקשה של המלכים שהטילו עליהם סנקציות קשות ומיסים כבדים.

במהפכה הצרפתית לא תמו הקשיים של האזרחים הצרפתיים ששיוועו למעט חופש ושלטון עצמי ודמוקרטי. עם שליטים כמו נפוליון בונפרטה שעלו במאה ה-19 ויצאו לסדרת כיבושים מרחיקי לכת הסתבכה צרפת בלא מעט קרבות עקובים מדם ומיליונים של צרפתית קיפחו בהם את נפשם, אך נפוליון היה גם זה שבנה את פריס כפי שאנו מכירים אותה כיום: פרץ בה שדרות נרחבות ותכנן את העיר כרבעים שמרכזם ב"שער הניצחון" הקלאסי.

במהלך המאה העשרים הספיקה פריז לבנות עצמה ולהתפתח ולשגשג ולהפוך עצמה למרכז תרבותי חשוב אך כל אלה חטפו מכה אנושה עם כיבוש הנאצים את העיר במהלך מלחמת העולם השנייה וכינון משטר טוטליטארי עד ימיה האחרונים של המלחמה.

לאחר סיום מלחמת העולם השנייה לא פסקה פריז לשקם עצמה ולמתג עצמה כאחת הערים היפות, הרומנטיות והקלאסיות של אירופה המודרנית. במרוצת השנים הוקמו בה שורה של מבני תרבות, המונומנטים העתיקים שבה כמו כנסיית נוטרדם, שער הניצחון ושדרות שאנז-אליזה תוחזקו ופותחו ברוח הזמן וגם הוקמו בה שורה של מבנים "עתידניים" על ידי ראש העיר פרנסואה מיטראן בשנת השמונים. מבנים אלה שעוצבו בסגנון של האומנות המודרנית ביניהם "מרכז פומפידו" לאומנות, "שער הניצחון האלטרנטיבי של מיטראן" ופירמידת הזכוכית במוזיאון הלובר התקבלו על ידי הצרפתית בדעות מעורבות אך תיירים מכל העולם הוסיפו לעצמם עוד מספר אתרים ש"חייבים לראות" בפריז שזכתה לכינוי "עיר האורות" של אירופה.

פריז- התמצאות
פריז, בירתה של צרפת יושבת על גדות נהר "הסיין" החוצה את העיר לשני חלקים: מצפון ומדרום לנהר הסיין. בפריז נישאים מבנים ארכיטקטוניים מפוארים הידועים בכל העולם אותם ניתן לראות כמעט מכל פינה בעיר ביניהם "מגדל אייפל" המפורסם, "כנסיית נוטרדם", "שער הניצחון", ו"שער הניצחון החדש של מיטראן" המסייעים מאוד על הניווט וההתמצאות בין רובעי העיר השונים.

"שער הניצחון" שבמרכזן של שדרות "השאנז אליזה" הראשיות של פריז, הוא מרכז העיר למעשה, וממנו יוצאות שדרות בצורה מעגלית מעין "פרוסות של עוגה" המחלקות את העיר לרובעים השונים שבה.

פריז נוחה מאוד לטיול בזכות הרכבת התחתית היעילה שלה "המטרו" המגיעה כמעט לכל מקום בפריז בזכות עשרות תחנות הפזורות לאורכה ולרוחבה של העיר ועל כן לא תזדקקו ליותר ממפת "מטרו" פשוטה עליה מפורטות גם האטרקציות המרכזיות של העיר ובכך תוכלו לדלג ממרכז תיירותי אחד לאחר בעזרת הרכבת התחתית.

פריז- לינה
הלינה בפריס ובכלל החיים בה הם מהיקרים ביותר בעולם. בכל הדירוגים שפורסמו בשנים האחרונות פריז מדורגת כאחת הערים היקרות ביותר בעולם ואתם תחושו זאת היטב בכיסכם במהלך הביקור בה. הלינה עולה כסף רב וישנם עשרות ואולי מאות בתי מלון המציעים חדרים ללינה בדרגות פאר שונות. תוכלו למצוא לכם מלון זול במחיר סביר ככל שתתרחקו ממרכז העיר וממרכזי התיירות המובהקים. טיפ טוב למציאת מלון הוא התרחקות ממרכז העיר מחד ומצד שני לוודא שהמלון ממוקם בקרבת תחנת "מטרו" בעזרתה תוכלו להגיע לכל המקומות שתחפצו ביתר קלות.

פריז- מה לראות ומה לעשות?
פריז היא משחר ההיסטוריה אחת הערים המרתקות והמעניינות ביותר באירופה. היא הייתה למרכז תרבותי מאות שנים לפני שהתרבות המודרנית התעצבה ועל כן יש בה הכל מהכל! מבני ארכיטקטורה ישנים ומרשימים כמו כנסיית נוטרדם, מונומנטים מפורסמים הידועים בכל העולם כ"כמגדל אייפל" ושער הניצחון ועד למבנים הארכיטקטוניים ההזויים והמופרעים בעולם, פלאי אומנות הארכיטקטורה המודרנית ביניהם "מרכז פומפידו" ושער הניצחון החדש של מיטראן.

אז איפה כדאי לבקר?
מגדל אייפל– מגדל אייפל הוא ללא ספק אחת האטרקציות המרכזיות בצרפת ואחד המבנים הידועים והמפורסמים ביותר בעולם שהפך במרוצת השנים לאחד מסמליה הנודעים של העיר. המגדל הוקם בשנת 1889 לכבוד חגיגות 100 שנים למהפכה הצרפתית ומתנשא לגובה של 320 מטרים. העלייה למגדיל כרוכה (כמובן) בתשלום וכדאי להעפיל לקומות העליונות שלו בימים של ראות טובה כי ממגדל אייפל ניתן לראות את כל העיר פריז מלמעלה בתצפית מרשימה. בחרו לכם יום של ראות טובה והתייצבו כבר בשעה מוקדמת בתור הארוך המשתרך לעלייה למגדל. כבר ממרחק תבחינו ב"נחש" הארוך של האנשים הממתינים לעלייה למגדל וככל שתקדימו כך זמן ההמתנה שלכם יתקצר.

העלייה למגדל היא או רגלית או באמצעות מעלית. אל תהיו גיבורים ועשו לעצמכם טובה- עלו במעלית אם לא תרצו לגמור את הטיפוס ללא אוויר. אם תרצו, בשביל האתגר (או בשביל הילדים…) תוכלו לרדת קומה או שתיים בעזרת מדרגות המתכת.

מוזיאון ה"לובר"- מוזיאון הלובר הוא מהגדולים והחשובים במוזיאוני האומנות וההיסטוריה של האומנות בעולם. המוזיאון שהוא אבן שואבת למיליוני מבקרים מידי שנה, אוצר בתוכו אוסף של הגדולות והחשובות שביצירות האומנות שנוצרו לאורך מאות השנים האחרונות. המוזיאון החל דרכו בכלל כמבצר ולאחר מכן כארמונותיהם של מלכי צרפת (בטרם הסבו מקום מושבם ל"ארמון וורסאי"). למרות שהוא מכיל יצירות אומנות ענקיות וציורים מרהיבים הנפרשים על קירות שלמים, אין ספק שהמוקד המרכזי במוזיאון הוא פיסת אומנות קטנה אך אחת החשובות והידועות ביותר בעולם- "המונה ליזה" של ליאונרדו דה-וינצ'י.

כל מבקרי הלובר "דוהרים" במסדרונות העמוסים של המוזיאון בדרך אל "המונה ליזה" וכשמגיעים רבים אומרים לעצמם: "מה זהו? זה כל הסיפור?" על מנת לא להתאכזב כדאי גם להעיף מבט מידי פעם ימינה או שמאלה על יצירות האומנות האחרות בזמן ה"דהירה" על הציור המפורסם של דה וינצ'י.

גם אל הלובר כדאי להשכים קום ולהגיע מוקדם מאחר ולא תרצו להתייבש שעות רבות בשמש הקופחת תוך כדי עמידה ממושכת בתור הארוך בין אלפי האנשים שכמוכם ירצו לראות את ה"מונה ליזה".

כנסיית נוטרדם כנסיית נוטרדם היא אחד המבנים הארכיטקטוניים המרהיבים ומההישגים המרשימים של האדריכלות הגותית הקיימים בפריז. המבנה המרשים מאוד שבנייתו נסתיימה בשנת 1345 לערך הוא אחד המבנים היפים ביותר והמפורסמים בפריז. הקתדראלה הענקית מכילה מקום ל-6000 מתפללים ומעוטרת בפסלים מרהיבים מכל עבריה. ידועים מאוד חלונות הויטראז' הענקיים המעטרים את אולם התפילה כמו גם העוגב הענקי המכיל לא פחות מ-7200 צינורות. תוכלו לעלות לראש הכנסייה ולהשקיף ממנה אל נופה של פריס הנשקף מגגה ולהרגיש ולו לרגע כמו ה"גיבן מנוטרדם", גיבור סיפורו האלמותי של ויקטור הוגו, שצפה כל ימיו בחיי העיר ממרומי מגדלי הפעמון של הכנסייה. בעת ביקורכם בקתדראלה תוכלו גם לראות את המפלצות המעטרות את מרזבי ניקוז המים, "הגארגוילים", שזכו אף הם לדמויות משעשעות בסרטו של וולט דיסני "הגיבן מנוטרדם" וסרטים מצויירים רבים נוספים.

שדרות ה"שאנז-אליזה" ושער הניצחון שדרות ה"שאנז- אליזה" הן השדרות הראשיות והמפורסמות ביתר בפריז. השדרה הרחבה המכילה מספר רב של מסלולי נסיעה מוקפת משני עבירה בחנויות היוקרה הגדולות והחשובות ביותר בפריז. בוטיקים יקרים וחנויות פאר המסמלים את האריסטוקרטיה הפריזאית יהוו לכם אטרקציה תיירותית של "סיבוב חלונות ראווה" כי לקנות לא בהכרח שתוכלו.

בלב שדרות ה"שאנז אליזה" עומד לו "שער הניצחון" שאף הוא קנה לו שם בתחום "המונומנטים שחייבים לראות בפריס". השער נבנה לכבוד ניצחונותיו של הקיסר המהולל נפוליון בונפרטה ונישא לגובה של 50 מטרים אליהם אפשר לעלות באמצעות מעלית. מגג השער ניתן לחזות בדיוק המופתי בו מחלק שער הניצחון את העיר פריז ל-12 שדרות, מעין "פרוסות עוגה" וגם לחזות בשער הניצחון של מיטראן הניצב בדיוק מופתי מולו ברובע "לה דפאנס".

רובע לה-דפאנס שוכן בקצה של שדרות ה"שאנז אליזה" והוא אחד הרבעים המתקדמים והטכנולוגיים ביותר של פריז. בארכיטקטורה שלו מזכיר המקום מעין "עולם עתידני" שכן הוא מלא בגורדי שחקים שעוצבו על ידי גדולי הארכיטקטים הטובים בעולם ויש תחושה למטייל בה שממשלת פריז פנתה לאותם ארכיטקטים ואמרה להם- "קדימה תתפרעו". האזור מלא בבנייני משרדים הנישאים לגובה רב כאשר בכל אחד ייחוד וסגנון שונה ומופרע יותר ממשנהו. מגדלים צבעוניים, א-סימטריים שונים ומשונים מפוזרים ברחבי הרובע וגם נציגות ישראלית מכובדת אחת- מזרקת המים והאש הצבעונית של הפסל הישראלי הנודע- יעקב אגם.

במרכז רובע "לה דפאנס" ניצבת הקשת הגדולה- "שער הניצחון של מיטראן" המקבילה בדיוק מרשים לשער הניצחון המפורסם המצוי בלב שדרות ה"שאנז- אליזה". הקשת הגדולה היא מעין גרסה חדשנית ומעודכנת בסגנון שנות האלפיים של שער הניצחון הקלאסי והמפורסם.

רובע המונמרטר – רובע האומנים וכנסיית ה"סאקרה קר" (הלב הקדוש) רובע המונמרטר הוא אחד מהמקומות היפים והמומלצים לבילוי בפריז בשעות הערב. המונמרטר וכנסיית ה"סאקרה-קר" הניצבת בראשו היו לאורך שנים רבות מרכז החיים של הבוהמה הפריזאית. בה יצרו ופעלו טובי האומנים וגם היום מהווה המקום למרכז אומנותי מרתק ומרכז חיי הלילה התרבותיים של פריז. בתי קפה רבים לאורך מדרחוב נפלא ועשרות ציירים שיציעו לכם לצייר פורטרט של פניכם (מציאותי או בקריקטורה).

רובע המונמרטר הניצב על גבעה נישאה המשקיפה על העיר כולה ובשיאה כנסיית "סארקה קייר" היפה הוא פנינה תרבותית ומקום בילוי נפלא לכל המשפחה בשעות הערב הנעימות של פריז. על מנת להגיע אל ראש הגבעה תוכלו לצעוד ברגל במאות המדרגות (לא טיפוס קשה כל-כך) או תוכלו להשתמש ברכבל שישמח (תמורת תשלום) להעלות אתכם לרובע האומנים ממנו תוכלו להשקיף על נופי פריז בלילה ולהבין מדוע היא נקראת "עיר האורות".

מרכז פומפידו לאומנות מרכז ז'ורז' פומפידו נפתח לקהל בשנות השבעים של המאה העשרים ונחשב לאחד ממרכזי האומנות המודרנית הגדולים והידועים בעולם השואב אליו תיירים רבים המבקרים בפריז. העיקרון המנחה בבניית המבנה ה"משוגע" של מרכז פומפידו היה שכל צינורות הבניין יהיו מבחוץ כמו גם גרמי המדרגות מה שיוצר "מפלצת" צבעונית של סבך צינורות צבעוניים המסובכים זה בזה. ברחבת מרכז פומפידו עשרות אומני רחוב ומפנטומימאים וגם מזרקות צבעוניות ומפורסמות הבנויות ברוח ה"שיגעון" של המרכז המביא את בשורת האומנות המודרנית לפריז.

פארק "דיסנילנד- פריז" (יורודיסני) פארק דיסנילנד-פריס או בשמו הוותיק יותר "יורודיסני" הוא פארק האגדות של וולט דיסני, השגריר האירופאי של תעשיית הפארקים העולמית של וולט דיסני שהחלה דרכה בארה"ב. כמו "דיסני וורלד" בארה"ב גם יורודיסני הוא אטרקציה לילדים ולכל המשפחה המרוחקת מרחק לא רב ממרכז העיר פריז. ניתן להגיע לפארק בתחבורה ציבורית בעזרת רכבת (רכבת ה-RER הפריזאית) או באוטובוסים.

הפארק עמוס בעשרות אטרקציות ומתקנים לכל המשפחה ברוח סרטיו המפורסמים של דיסני, עוסק במספר תחומים ביניהם ממלכת האגדות, עולם הרפתקאות, עולם המחר העתידני ועוד. בין עשרות מהמתקנים המרשימים תוכלו כמובן ליהנות מהפארקים היפים כמו "המבוך של עליסה בארץ הפלאות", מעשרות בובות דיסני הענקיות המטיילות ברחבי הפארק וכמובן לא לפספס את תהלוכת הצהריים ואת תהלוכת הערב החשמלית החותמת כל יום של חלום בפארק המרהיב!

לפרטים נוספים בנושא טיסות לפריז לחצו כאן

הוסף תגובה