פרו

פרו

פרו ידועה בכל העולם בעיקר בזכות אתרי המורשת בני ממלכת האינקה הקדומה שחיו בה בסביבות המאה ה-15. העיר האבודה של האינקה מאצ'ו פיצ'ו היא אחד האתרים המתיירים ביותר בעולם ונחשבת לאחד מפלאי תבל. אז נכון, פרו היא ארץ האינקה אך לא בכך נחתם הביקור של התייר בפרו- למדינה הקסומה הזו יש עוד המון מה להציע והמאצ'ו פיצ'ו היא רק קצה קצהו של הקרחון- משמעותית ככל שתהיה.

פרו הבנויה ברובה בגובה רב ונשאת לפסגות אדירות היא ללא ספק אחת המדינות המרהיבות בדרום אמריקה ולו בזכות העובדה מצויים בה צורות נוף וטופוגרפיה מגוונות ונפלאות: רכס הרי האנדים המרשים שבשטחה הוא בשיאו, בין ההרים חיים עד היום המוני אינדיאנים ששמרו על אורח החיים המסורתי שלהם וניתן להתרשם בכך מהתרבות שמאיימת להיכחד כמעט לחלוטין ככל שהחברה נעשית יותר ויותר מערבית וכמובן ליהנות מהטבע המתפרץ לכל עבר באזורים הטבעיים של פרו- רכסי ההרים, מורדות האנדים וכמובן אגן האמזונס הפראי והנפלא!

פרו – כרטיס ביקור
שם מלא: הרפובליקה של פרו
עיר בירה: לימה
משטר: רפובליקה
שפה רשמית: ספרדית
אוכלוסייה: 27,925,000 נפש
דת: הנצרות הקתולית רווחת בקרב רוב תושבי המדינה
מטבע: סול
אקלים: מזג האוויר בפרו משתנה בצורה משמעותית בהתאם לאזורים השונים בה. בכל האזורים האקלים מתחלק לשתי עונות: "העונה היבשה" ו"העונה הגשומה" אם כי החודשים של כל מבין העונות משתנה בהתאם לחבל הארץ ולטופוגרפיה שבו כך שבמדרונות האנדים לדוגמא הקיץ הוא בין דצמבר- לאפריל בעוד העונה היבשה באנדים עצמם היא בין מאי לספטמבר.

פרו- קצת היסטוריה
המומחים גורסים שעדויות ראשונות של התיישבות בני אדם בפרו ניתן לייחס לתקופות קדומות של לפני למעשה מעשרת אלפים שנה (!!) אשר ישבו בה בני שבטים נודדים וילידים שחיו בה אלפי שנים עוד בטרם התיישבה בה ממלכת האינקה המפורסמת והמיוחסת כל כך עם פרו.

ממלכת האינקה העשירה באוצרותיה, בזהב ובארכיטקטורה הייחודית שלה חלשה על שטחים רבים בפרו בתקופת המאה ה-15 ואף התרחבה עם השנים גם לאזורי צ'ילה וקולומביה. שגשוגה של האינקה הגיע אל סופו האכזר עם כיבוש הספרדים את פרו וגזילת רוב עושרם והזהב הרב של ממלכת האינקה המפוארת. על אף ניסיונות מרידות במושלים הספרדים רוב המרידות דוכאו נמרצות ומנהיגי האינקה נרצחו בזה אחר זה.

לאחר הימחקותה של ששולת האינקה שלטו הספרדים בפרו וזו נהנתה משקט ויציבות יחסית על אף שלטונו של הכובש הספרדי. השקט הגיעה לסיומו עם מרידות בשלטון הספרדי שאף הביאו את עצמאותה של פרו מספרד בשנת 1824 אך בכך לא שב השקט למחוזותיה של פרו שהסתבכה במספר סכסוכים מדיניים עם שכנותיה ויצאה למספר מלחמות עם צ'ילה, אקוודור ואף ספרד ומכולן יצאה עם ידה על התחתונה. הפגיעה הרבה בפרו הביאה לכוחות מיליטנטיים וקיצוניים להתחיל לפעול בה ולקחת את מושכות המדינה לידיהם ובכך החלו שורה של מרידות פנימיות בפרו ושליטים אכזרים שהפעילו מחתרות שלחמו זו בזו.

הלחימה וכוחות הגרילה הפנימיים בפרו שקטו רק לקראת שנות התשעים של המאה הקודמת אז נחתמו הסכמי השלום כולל הסדרת היחסים עם אקוודור השכנה, יחסים שידעו עליות ומורדות במתיחות הרבה לאורך השנים. בשנות האלפיים פרו היא מדינה שקטה יחסית שהסדר בה נשמר על קנו על אף שמידי פעם נשמעים בה קולות של סכסוכים פוליטיים וחשד לשחיתויות של השלטון והמשטר אך הקרבות עברו כעת לזירה המדינית והפוליטית.

פרו- גיאוגרפיה, החי והצומח
פרו היא אחת המדינות המגוונות והיפות ביותר מבחינת הצמחייה והטבע המתפרץ שבה מבין כל מדינות דרום אמריקה וזאת בשל היותה מורכבת הן מרצועת הרי האנדים הגדולה שבשטחה, הן מאגן האמזונס שפרוס סביב נהר האמזונס האדיר הזורם בשטחה ויוצר תא אקולוגי של חי וצומח ייחודיים באזורים אלה כמו גם רצועת חוף צרה בצידה המערבי.

פרו גובלת בקולומביה, אקוודור, צ'ילה, בוליביה ובברזיל והיא נחשבת למדינה המערבית (מבחינת מיקום) ביותר ביבשת דרום אמריקה.

החי והצומח בפרו ייחודי ומגוון מאוד. בפרו חיים מינים שונים של בעלי חיים המתקיימים בעיקר באזורים הפוריים מאוד של אגן האמזונס מסביב לתוואי הנהר העצום כמו גם עשרות סוגים של בעלי חיים ימיים החיים בו. ניתן למצוא בפרו עופות מים מסוגים שונים, בעלי חיים נדירים כמו דובים ויגואר לצד בעלי חיים שכיחים ביבשת דרום אמריקה כמו האלפקה והלאמה.

פרו- מה לראות ומה לעשות?
פרו כיום היא נוצרית ברובה ועל כן התרבות בה היא קתולית והחיים בה מתנהלים על פי לוח החגים הקתוליים אך יחד עם זאת תושבי פרו הם צאצאי ממלכת האינקה המפוארת ועל כן ניתן לחזות גם בשרידי תרבות האינקה הנפלאה שהתקיימה בפרו בתקופות קדומות במאה ה-15 ואילך. פסטיבלי האינקה נפוצים כיום בפרו ויש בהם מעין גוון תיירותי לצד השרידים התרבותיים כמו גם עבודות האומנות הידועות בפרו של כדרות, גילוף בעץ ועבודות חמר.

פרו ידועה בטרקים הנפלאים שיש לה להציע למטייל בה, מסלולים רבים נפרשים על רכס הרי האנדים הנפלאים כמו גם הטרק המפורסם של שביל האינקה העובר בסמוך לקוסקו בירת ממלכת האינקה העתיקה וכמובן הביקור בעיר האבודה של ממלכת האינקה, המאצ'ו פיצ'ו, שללא ספק היא אחת המקומות המפורסמים והמתיירים ביותר ביבשת אמריקה הדרומית. למבקרים בפרו הביקור במאצ'ו פיצ'ו הוא בגדר "חובה תיירותית" ואין כמעט אף תייר שמוותר על ביקור באתר המרשים הזה אפוף המסתורין של שושלת האינקה הקדומה.

בנוסף לטרקים הידועים באזור קוסקו ובאתרי מורשת האינקה פרו מציעה עוד מגוון של טרקים מעניינים ומרתקים באזורי הג'ונגלים שלה וכמובן באזור אגן האמזונס המרהיב ביופיו והעמוס בצמחיה ובעלי חיים ייחודיים לתא שטח זה.

פרו- דברים שחשוב לזכור וכדאי לדעת!
וויזות ואשרות כניסה– ישראלים אינם זקוקים לוויזות או אשרות מיוחדות על מנת לבקר בפרו.
מחלות ובעיות בריאות– באזורים הגבוהים של פרו יש סכנה למחלות גבהים, צהבת, קדחת, מלריה, כלבת וטיפוס. חשוב מאוד להיוועץ במרפאות המטיילים ברחבי הארץ טרם יציאתם למסע על מנת להתחסן וליטול כדורים מתאימים בעת הטיול.
מטבע– סול
שעון– השעון המקומי בפרו מאחר את שעון ישראל ב- 7 שעות.
חשמל– 220 וולט
עלויות מחייה– פרו נחשבת למדינה זולה יחסית, יחד עם זאת האתרים של קוסקו (מאצ'ו פיצ'ו) נחשבים לאתרים תיירותיים מאוד ומכאן שעלויות המחייה בהם גבוהות יותר. ובכל זאת, התייר הצנוע יוכל להסתדר בפרו בעליות מחייה מינימאליות.

הוסף תגובה