פרגוואי

פרגוואי

פרגוואי היא אחת המדינות הפחות ידועות ומתויירות בדרום אמריקה. אולי זה משטרי האימים שהתחוללו בה עד לשנות התשעים של המאה הקודמת: המשטרה החשאית והצזורה הקשה ואולי זה העובדה שהיא אינה משופעת באתרי טבע מרשימים, רמות ופסגות נישאות לצד ג'ונגלים עבותים כמו המדינות השוכנות מסביבה.

אך פרגוואי יודעת להציע לתייר, בייחוד בעשורים האחרונים לאחר שהשקט והדמוקרטיה שהגיעו אליה, אטרקציות מסוג אחר. הצ'אקו- אזור מדברי ושומם המהווה 60% משטח המדינה הוא סגנון נוף מאוד שונה וייחודי לחלק זה של העולם ומהווה אטרקציה תיירותית לאלה שאוהבים את השקט, השממה ואת פראיות המדבר.

פרגוואי- כרטיס ביקור
שם מלא– הרפובליקה של פרגוואי
עיר בירה– אסונסיון
משטר– רפובליקה
אוכלוסייה– 6,347,000
דת- רוב מוחלט של האוכלוסייה (מעל 95%) נוצרים קתוליים
שפה רשמית– ספרדית
מטבע– גואראני
אקלים– מזג האוויר בפרגוואי הוא קיצוני מאוד בין עונות הקיץ לבין החורף. בקיץ בפרגוואי (ינואר- מרץ) הטמפרטורות במזרח המדינה גבוהות יחסית ובחורף יורדות באופן קיצוני עד למעלות בודדות מעל ה-0. גשמים יורדים בפרגוואי לאורך כל ימות השנה.

פרגוואי- קצת היסטוריה

תחילתה של פרגוואי בדומה לשכנותיה היא בהתיישבות של שבטים אינדיאנים ילידים בשטחיה, אלפי שנים טרם הגעת האדם הלבן והשתלטותו על אדמות המדינה.

הספרדים הגיעו לפרגוואי בשונה מכל מדינות דרום אמריקה לא באופן מיידי. אולי זה חוסר הגישה של פרגוואי אל הים שמנעה ממגלי הארצות שהגיעו בספינות להשתלט על המדינה בברוטאליות. רק לאחר שהשתלטו הספרדים על ארגנטינה השכינה זלגו לאט לאט הרפתקנים ומגלי עולם אל עבר פרגוואי במאה ה-16 והחלו להיעזר בשבטי המקום על מנת לגלות את האזור שהיה זר להם עד לתקופה זו.

ההשלטות על פרגוואי הייתה דרך נהר פרגוואי הזורם לאורך המדינה ודרכו שטו הספרדים וגילו את המדינה שעד אז הייתה נסתרת מעיניהם. לאורך שנות השלטון הספרדי באו האינדיאנים איתם בקשרי מסחר והספרדים ניסו להפוך את האינדיאנים לנוצרים קתוליים ול"בני תרבות" כהגדרתם.

גם הכרזת העצמאות העצמית של פרגוואי בתחילת המאה ה-19 לא עוררה הדים מיוחדים מצד הספרדים והעצמאות ניתנה לה ללא בעיות או קשיים מיוחדים, אך אין הדבר אומר שעתידה של פרגוואי חסך ממנה קשיים מדיניים ופוליטיים לאורך ההיסטוריה שלאחר מכן.

מספר שליטים קיצוניים בעלי שיגעון גדלות הצליחו לשגע את פרגוואי ואת אזרחיה לאורך המאה העשרים במספר מלחמות קשות ואבודות מראש שניהלה המדינה בתחילה כנגד ארגנטינה, ברזיל ואורוגוואי שכמובן הסתיימה במפלה קשה לפרגוואי ואז מלחמה נוספת אל מול בוליביה בנושא סכסוך שטחים בחבל הצ'אקו המדברי הגובל בין שתי המדינות.

שתי המלחמות שהקשו על כלכלת פרגוואי היו קרקע פורייה לעליית שליטים צבאיים שתפסו את שליטתם במדינה בהפיכות צבאיות. שנים הייתה פרגוואי תחת מעטה של שלטון צללים עם משטרה חשאית וצנזורה קשה שבודדה אותה לאורך השנים מן העולם המודרני עד לשנות התשעים של האמה העשרים בה למעשה חלה המהפכה הדמוקרטית בה וכוננה בה חוקה דמוקרטית בשנת 1992 דבר שסלל את הדרך ליציבות שלטונית רבה יותר ושלטון דמוקרטי על אף חילופי שלטון מהירים (הפעם בצורה דמוקרטית) בין המפלגות השונות בעשורים האחרונים.

פרגוואי- גיאוגרפיה, על החי והצומח

פרגוואי הממוקמת בדרום אמריקה גובלת בשכנותיה ברזיל, ארגנטינה ובוליביה המקיפות אותה מכל צדדיה ולא מותירות לה כל גישה אל האוקיינוסים לא במזרח ולא במערב. ציר המים המרכזי של המדינה הוא נהר פרגוואי העצום המחלק את המדינה לשני חלקים מבחינה טופוגרפית: הצ'אקו אזור צחיח ומדברי ומכאן גם לא מיושב במערב המדינה (והוא גם החלק הגדול שלה) ואזור הרמות הפוריות והעתירות במים במצד המזרחי – הגובל עם ארגנטינה וברזיל.

מאחר שאיזור הצ'אקו שמהווה כ- 60% משטחה של המדינה מדברי וצחיח הוא לא מותיר גם לאוכלוסיה וגם לבעלי החיים שטחים רבים לחיות בהם ולכן רוב אוכלוסיית בני האדם כמו גם תאי הגידול של בעלי החיים מצטמצמים ברובם לשטחי הרמות הפוריות ממזרח לנהר הפרגוואי מה שפוגע בבעלי החיים במדינה.

אף על פי כן עדיין ניתן למצוא בפרגוואי בעלי חיים רבים ומגוונים ביניהם עופות מים, זוחלים שונים: מיני נחשים, אנקונדות, תנינים ועוד לצד חיות בר שונות האופייניות לחלק זה בעולם.

פרגוואי- מה לראות ומה לעשות?

פרגוואי ייחודית בסגנן המוסיקה שלה השונה מאוד מהמוסיקה אותה ניתן לשמוע במדינות השכינות. המוסיקה של פרגוואי דומה יותר לסגנון המוסיקלי האירופאי מאשר למוסיקה האופיינית שבשכנותיה ברזיל, ארגנטינה או בוליביה.

אחד הריקודים היפים והשמחים בפרגוואי הוא ריקוד הבקבוקים במהלכו רוקדים הרקדנים עם בקבוקים על הראש ואף זה סגנון הלקוח מהפולקלור האירופאי ופחות מזוהה עם יבשת דרום אמריקה.

המדינה שהיא קתולית ברובה חוגגת בעיקר את החגים הנוצרים שמהווים פסטיבלים שנתיים כמו חג המולד וחג הפסחא. חגים לאומיים אין כמעט למעט חגיגות יום סיום מלחמת הצ'אקו שהתחוללה שנים רבות בין בוליביה לבין פרגוואי וסבבה סביב חלוקת שטחי הצ'אקו הגובל ביניהן שנחשבו כעשירים בנפט (חבל שלא טרחו לבדוק קודם את החשדות שלימים התבדו וסתם גררו עימותים מיותרים).

טרקים מפורסמים אין פה הרבה, קיימים מסלולי הליכה לא מעטים ברחבי המדינה, ישנם גם מספר פארקים לאומיים אך המסלול הבולט והמפורסם באופן פרדוקסאלי של פרגוואי הוא הטיול אל "הלא כלום"- הטיול אל אזורי הצ'אקו שמאופיינים בעיקר במרבצים שלמים של שממה ושל כלום ומדי פעם התיישבויות של שבטים אינדיאנים נידחים. אם הנושא מרתק אתכם, והאמת שרבים מוצאים בכך אתגר והרפתקה מסוג מרתק ואחר כדאי לכם לצאת בנסיעה על עבר השממה של אזורי הצ'אקו הענקיים שם תוכלו לצפות במיני בעלי חיים מדבריים שנמצאים בסכנת הכחדה ואותם תוכלו לראות בעיקר באזורים נידחים אלה, אך קחו בחשבון שבשממה כשממה אין כלום ולכן כדאי לכם להצטייד במספיק אוכל ומים כי מאלה לא תמצאו בצ'אקו הרבה…

פרגוואי- דברים שחשוב לדעת וכדאי לזכור!

וויזה ואשרות כניסה – ישראלים אינם צריכים וויזה על מנת להיכנס לפרגוואי.
מחלות וסכנות בריאות – כולרה, דלקת הכבד, דלקת לישמניה, שחפת, טיפוס ומלריה. מומלץ להיוועץ במרפאות המטיילים בארץ בטרם יציאתכם למסע על מנת לקחת תרופות וחיסונים מתאימים לקראת טיולכם.
חשמל – 220 וולט
מטבע – גואראני
שעון – השעון המקומי בפרגוואי מאחר את שעון ישראל בחמש שעות.
עלויות מחייה – עלויות המחייה בפרגוואי זולות יותר משכנותיה במזרח ארגנטינה וברזיל אך יקרות יותר מהעלויות בבוליביה. יחד עם זאת ההבדלים מול בוליביה אינם משמעותיים והתייר הישראלי יחוש בה בנינוחות פיננסית משמעותית ויוכל להסתדר ולחיות בה תמורת דולרים ספורים ליום.

הוסף תגובה