פושקר

פושקר

העיירה פושקר (Pushkar) היא עיירה קדושה הנמצאת במדינת ראג'סטן (Rajasthan) בהודו.

פושקר היא למעשה נווה מדבר  ירוק מוקף הרים ובמרכזה אגם פושקר הנחשב לאגם קדוש  אליו ההודים מאמינים שיש לעלות ברגל לפחות פעם בחיים ולטבול במיימיו, על פי האמונה ההינדית אגם פושקר נחשב לאחד מחמשת המקומות הקדושים ביותר ועל כן תמצאו בסביבת העיירה אינספור מקדשים ובתי תפילה שונים, האמונה אומרת שטבילה במי האגם  הקדוש מסייעת לריפוי מחלות ומצבים נפשיים קשים. מומלץ למבקרים בפושקר לכבד את קדושת המקום על מנת למנוע מצבים לא נעימים בינם לבין תושבי המקום המאמינים.

פושקר הפכה למרכז תיירותי המושך אליו מטיילים מכל העולם, המחפשים מקום שקט,  מבודד ובעל משמעות רוחנית. מספר רב מקדשים פזורים בסביבותיה של פושקר ומומלץ מאוד לבקר בהם ולהשקיף מהם על הנוף המרהיב של האזור המיוחד הזה.

לתחומה של פושקר אסורה כניסת רכבים ועל כן מסתובבים שם ברגל, משימה לא קשה בהתחשב בגודלה הקטן. משימה קשה יותר היא להתרגל לרעיון שבעקבות קדושתה  אין בה מזון מן החי, כלומר לא תמצאו שם עוף, בשר או ביצים. המסעדות בעיירה ממוקמות ברובן על גגות הבתים והגסטהאוסים ומשקיפות על האגם הקדוש ועל נוף ההרים שמסביב. מסעדות בופה (אכול כפי יכולתך) מאוד נפוצות בפושקר והרבה תיירים נוהגים לסעוד בהן מידי יום.

פושקר ידועה הודות ליריד הגמלים המתקיים בה מידי שנה בחודש נובמבר, נמשך ארבעה ימים  ובו לוקחים חלק עשרות אלפי גמלים, (ומאות אלפי חוגגים..) בזמן היריד אווירה חגיגית במיוחד כובשת את העיירה, דוכנים רבים מוקמים לצורך היריד והמקום נעשה צפוף ויקר באופן משמעותי. במהלך היריד מתקיימים בפושקר ארועים ותחרויות שונות והמקום הופך לצבעוני ורועש במיוחד.

פושקר היא עיירה של קניות – יש בה אוסף מגוון של חנויות המוכרות מכל הבא ליד – בדים, תכשיטים, מזכרות וחפצי אמנות לצד דוכני מזון מקומיים. הרבה מהמטיילים בוחרים לשמור את 'זמן הקניות' לפושקר ולשוק המדהים שבה.

מזג אוויר בפושקר

העונה המומלצת לביקור בפושקר היא בין החודשים אוקטובר למרץ, בעונה זו העיירה מתמלאת במספר רב של מטיילים ותיירים – הרבה מאוד ישראלים ותיירים אירופאים. שימו לב שבזמן יריד הגמלים הצפיפות מקום עולה ויחד איתה המחירים שתשלמו עבור מקומות לינה.

כיצד להגיע ולעזוב 

לפושקר ניתן להגיע באוטובוס או בריקשה מהעיר הסמוכה אג'מר (Ajmer) משך הנסיעה כעשרים דקות. לאג'מר מגיעים אוטובוסים ורכבות מדלהי וממקומות אחרים בראג'סטן. ניתן להגיע ברכבת המהירה (שטאב די) העושה את הדרך לאג'מר מדלהי ב-6 שעות.

הוסף תגובה