פונה – Pune

פונה – Pune

העיר פונה הנמצאת במדינת מהראשטרה שבהודו נחשבת לאחת הערים המתפתחות בהודו, למרכז היי טק מתקדם ולעיר בעלת מוסדות אקדמיים מהמתקדמים בהודו. מאז שנסלל הכביש המהיר המחבר את פונה למומבאי חלה התקדמות נוספת בפיתוחה והתקדמותה של העיר הכוללת מספר רב של מרכזי קניות, רחובות ראשיים הכוללים חנויות אופנה וביגוד, מסעדות למזון מהיר ומרכזי בילוי וחיי לילה.

פונה נמצאת במרחק של כ- 190 ק"מ מהעיר מומבאי לכיוון דרום מזרח, והיא שוכנת במפגש הנהרות מותה ומולה. הרחוב הראשי של העיר נקרא אם.ג'י רואד (בדומה לערים רבות אחרות בהודו) והוא רחוב עמוס הכולל המון חנויות, מסעדות ונותני שירותים שונים הוא ממוקם במרחק של כקילומטר לכיוון דרום מתחנת הרכבת של פונה. צפונית לתחנת הרכבת נמצא האזור המוכר יותר לתיירים בעיר וזהו אזור קורגאון פארק – המקום בו נמצא האשרם של אושו – זה אזור נקי ומסודר יותר מאזור השוק ותחנת הרכבת ובסביבתו קיימים גסט האוסים ומסעדות לא מעטות.

האשרם של אושו

מרבית המטיילים והתיירים המערביים מגיעים לפונה בעיקר בשביל ביקור באשרם של אושו. האשרם הוא למעשה האטרקציה התיירותית העיקרית בעיר ומשמש כמרכז לבריאות הגוף והנפש, מדיטציות וסדנאות שונות ומגוונות. אושו היה פילוסוף ומיסטיקן הודי שנוי במחלוקת אשר למד פילוסופיה באוניברסיטת סאגאר שבהודו וטען כי חווה הארה רוחנית בגיל 21. הוא שימש כמרצה לפילוסופיה בשנות ה-60 והיה ידוע באופיו המרדני והשונה. בשנת 1974 הקים אושו בעיר פונה את המרכז ללימודי מדיטציה ומיסטיקה. בשנות ה-80 השתקע אושו יחד עם כמה מחסידיו בארה"ב כוונתו הייתה להקים שם מרכז רוחני, אך לאחר מספר שנים הוא גורש מהמדינה בעקבות הגירה בלתי חוקית ועד שנת 1986 נדד אושו ברחבי העולם ונשא הרצאות בפני מאמינים במדינות שונות. בשנת 1987 חזר אושו לפונה והקים מחדש את האשרם. עד היום מגיעים המוני מבקרים לאשרם אשר מציע מלבד סדנאות שונות ומדיטציות גם מעין מקום נופש עם מדשאות, בריכה ומגרשי טניס. בשנים האחרונות הרבה מהמבקרים מעידים שהאשרם של אושו הפך למקום יקר וממוסחר יותר מאשר מקום רוחני ואכן המחירים בו באופן יחסי יקרים, אך למרות זאת את המקום פוקדים המונים מידי שנה ומעידים על חוויה רוחנית מיוחדת במינה.

אתר ההנצחה הלאומי לגנדי

בפונה נמצא אתר ההנצחה הלאומי למהטמה גנדי (Gandhi National Memorial) השוכן בארמון מפואר הנמצא במרכזו של גן לאומי גדול – במקום זה נקלע מהטמה גנדי למשך שנתיים בשנת 1942 בשעה שקרא למרד אזרחי בשלטון האנגלי. המקום הפך למעין מוזיאון המציג תמונות וחפצים שונים מחייו של גנדי.

הג'רמן בייקרי בפונה

הג'רמן בייקרי בפונה (German Bakery) הוא בית קפה מסעדה מרכזי והומה בפונה הנחשב לאחד ממקומות המפגש העיקריים למטיילים בעיר. בית הקפה ממוקם על הרחוב המוביל אל האשרם של אושו ממש על הצומת הראשית. המקום מציע מגוון של סוגי קפה, מיצים טבעיים, כריכים ועוגות וניתן למצוא בו תערובת מוזרה של מטיילים מכל הסוגים – חלקם לבושים בתלבושת אושו המסורתית בצבעי בורדו, חלקם תרמילאים וחלקם תיירים היפים אירופאים שמגיעים כבר שנים לעיר. כל מטייל או תייר המגיעים לפונה יגיעו במוקדם או במאוחר לג'רמן בייקרי.

מקומות לישון בפונה

באזור התיירותי של פונה – בקרבת האשרם של אושו תמצאו מספר מלונות וגסטהאוסים – רובם על הרחוב המוביל אל האשרם. הרבה מהמבקרים בפונה בוחרים לישון בבתים של מארחים הודים הנמצאים במקום ומציעים חדרים להשכרה – המחירים לא זולים בדרך כלל והרבה מהמארחים מציעים חדרים רק למטיילים שנרשמו לקורסים באשרם של אושו.  המחירים של בתי המלון באזור הם ברמה הבינונית – חדר נקי עם מזגן, מקלחת צמודה ומים חמים עשוי לעלות כ- 1200 רופי ויותר.

בחלקים האחרים של פונה ניתן למצוא בתי מלון הודיים – המארחים בעיקר הודים ורמת השירות והתחזוקה שלהם מאפיינים את אלה המתאימים לתיירות ההודית, לכן מרבית המטיילים בוחרים להתמקם באזור המתוייר יותר ולא לחפש מלונות במרכז העיר.

מזג אוויר בפונה

מזג האוויר בפונה דומה מאוד לבומביי והתקופה הטובה ביותר לביקור בפונה היא בין חודשים אוקטובר למרץ, בחודש אוקטובר עדיין ייתכנו גשמים מידי פעם והחל מחודש מרץ מזג האוויר הופך לחם מאוד.
 

הוסף תגובה