סקוטלנד – Scotland

סקוטלנד – Scotland

סקוטלנד על המפה היא חלק מבריטניה הגדולה, אך בפועל מדובר למעשה בממלכה אוטונומית כמעט מבחינה תרבותית. המבקר בסקוטלנד לא ירגיש שהוא מבקר באנגליה פרט אולי לאנגלית השגורה בפיהם של המקומיים (על אף שגם היא מתובלת במבטא סקוטי כבד). סקוטלנד היא פשוט עולם אחד- ארץ של טבע, נופים נפלאים, תרבות עתיקה של השכלה ומדע. אתרים היסטוריים שנשתמרו מתקופות עתיקות איים קסומים שחוויה בלתי נשכחת היא לשייט ביניהם וכמובן המון מקומיים הלבושים בחצאיות סקוטיות מסורתיות ומנגנים בחמת חלילים כלי הנגינה הלאומי!

סקוטלנד – כרטיס ביקור
שם: סקוטלנד
בירה: אדינבורו
מדינה: הממלכה הבריטית המאוחדת
משטר: דמוקרטיה פרלמנטארית (חלק מתוך הממלכה המאוחדת הבריטית).
אוכלוסייה: 5,062,000 נפש
שפה רשמית: אנגלית (אך מבטא סקוטי כבד!)
שעון: השעון המקומי בסקוטלנד מאחר את השעון בישראל בשעתיים.
מטבע: לירה שטרלינג (פאונד) המטבע הבריטי אם כי חלק מהשטרות במקום שונים.
תחבורה: התחבורה הנוחה ביותר בסקוטלנד היא רשת האוטובוסים המקומית המקשרת בין היעדים המרכזיים במקום. אל האיים של סקוטלנד מומלץ להגיע במעבורות (אם כי ניתן לעשות זאת גם בטיסות שזו אופציה יקרה הרבה יותר). אם בחרתם לשכור רכב מוטב שתזכרו שהנהיגה בסקוטלנד היא בצד שמאל ומד המהירות נקוב במיילים.
אקלים: האקלים של סקוטלנד מושפע משני מאפיינים עיקריים מיקומה הארקטי הצפוני אשר מושך את האקלים לכיוון קיצוניות קוטבית ואילו זרם הגולף המגיע מאזור הקריביים ממתן אותו והופך אותו לממוזג יותר. שני מאפיינים אלה הופכים את האקלים של סקוטלנד לאחר הדברים הפחות יציבים באזור. מזג האוויר נוטה להשתנות תכופות ובקיצוניות מפתיעה (לא יהיה זה מפתיע ביום אחד ליהנות משמש חמימה ולמחרת לחזות בגשם זלעפות). באזורים הצפוניים של סקוטלנד השמש זורחת ברוב שעות היממה בקיץ וכמעט שאינה זורחת בחורף- כיאה לאזורים הצפוניים על פני כדור הארץ.

סקוטלנד – קצת היסטוריה
סקוטלנד כיום היא חלק מהממלכה הבריטית המאוחדת, אך הדבר לא היה כך לפחות לא עד המאה ה-17. עד אותה תקופה הייתה סקוטלנד הממוקמת בשליש הצפוני של האי הבריטי ממלכה עצמאית משל עצמה אשר נשלטה ע"י שושלת מלכים במשך מאות שנים. במאה ה-17 אוחדה לראשונה סקוטלנד עם ממלכת אנגליה תחת שלטונו של המלך ג'יימס השישי שהיה לג'יימס הראשון- מלכה הראשון של ממלכת אנגליה וממלכת סקוטלנד. האיחוד הראשוני הזה תחת שלטונו של המלך ג'יימס הראשון היה לאיחוד מדיני רשמי במאה ה-18 אז אוחדו רשמית ממלכת אנגליה וממלכת סקוטלנד תחת השם "ממלכת בריטניה המאוחדת" שכללה לימים גם את אירלנד וכיום כוללת רק את צפון האי האירי.

על אף האיחוד הסקוטים שהיו אמביוולנטיים אליו שימרו את המסורת הסקוטית העצמית לרבות המנהגים, התרבות, ניב השפה הייחודי ועוד הקיימים ברחבי סקוטלנד עד היום. בשנות התשעים של המאה ה-20 נעתרו לראשונה מזה שנים רבות השלטונות הבריטיים היושבים בלונדון להעניק לסקוטלנד מעמד אוטונומי לניהול ענייניה הפנימיים. הפרלמנט הסקוטי שפורק עם האיחוד עם ממלכת אנגליה במאה ה-18 הוקם מחדש בשנת 1999 כמו גם מערכת בתי המשפט הסקוטים והארמון המלכותי הסקוטי.

סקוטלנד – גיאוגרפיה, על החי והצומח
סקוטלנד, השוכנת כאמור בשלישו הצפוני של האי הבריטי גובלת באנגליה מדרום ומחולקת באופן גס לשלושה אזורים גיאוגרפיים שונים. הרמות הדרומיות (אלו הגובלות עם אנגליה) אלו האזורים הפוריים ביותר בסקוטלנד, השפלה המרכזית בהם מצויות הערים הגדולות של סקוטלנד גלזגו העיר הגדולה ביותר ואדינבורו הבירה, ובה מתרכזים רוב אזורי התעשייה והאוכלוסייה של סקוטלנד, ואילו בחלקה הצפוני מצויות הרמות הגבוהות ואזורי האיים של סקוטלנד- אלו החלקים הצפוניים ביותר. הרמות הצפוניות הן האזורים הגבוהים ביותר והמיושבים בדלילות. בתחום שיפוטה של סקוטלנד 790 איים מתוכם מיושבים כ-130 איים אשר מקושרים זה עם זה ע"י רשת של מעבורות.

בעבר היו מכוסים רוב שטחיה של סקוטלנד ביערות וצמחיה עשירה, כיום נותרו חלקים רבים שעדיין מכוסים יערות אך בכמויות פחותות בהרבה מפעם. באזורים הפחות מיושבים (הרחק מהערים הגדולות) ניתן למצוא בעלי חיים כמו האיילים, חזירי הבר, תרנגולות הבר, אווזי הבר הנפלאים, כלבי הים הנפוצים בעיקר באזורים הצפוניים ובין האיים ועוד.

סקוטלנד – תרבות
התרבות והמורשת הסקוטית אומנם לא יכולים להתפאר באנשי רוח וספורים כמו אירלנד אך בהחלט יכולים להתפאר בשורת מדענים וחוקרים אשר הביאו לשורת תגליות והמצאות מרשימות ומעוררות הערכה בתחום המדעים המדויקים, המתמטיקה והכלכלה.

שני מאפיינים מרכזיים לתרבות הסקוטית הם חמת החלילים- כלי הנגינה המיוחד הבנוי מנאד עור ושלושה חלילים היוצאים ממנו המשמיעים קול נגינה ייחודי יש יאמרו צורם יש יאמרו קסום אשר הפך במרוצת השנים לאחד הסממנים המרכזיים למוסיקה הסקוטית ובשנים האחרונות הפך רווח בכל רחבי העולם בעיקר בתזמורות אתניות ולהקות פולקלור. הסממן השני היא כמובן החצאית הסקוטית העשויה מבד צמר ארוג בדוגמת משבצות. המנהג הסקוטי לאורך שנים רבות היה שלכל בית אב סקוטי המכבד עצמו יש סגנון אחר של אריג ממנו תופרים חצאיות והוא היה האריג הייחודי רק לו.

הסקוטים על אף המיזוג עם האנגלים במאה ה-18 הקפידו לשמור על המאפיינים התרבותיים הייחודיים שלהם לאורך ההיסטוריה ושמרו בקנאות על תרבותם ואופיים. בעקבות כך הביקור בסקוטלנד הוא ייחודי ושונה מביקור בכל אזור אחר של אנגליה, ניתן ללא ספק להרגיש בהבדל הן במנטאליות, הן במנהגים, הן בתרבות והן בשפה שעל אף שהיא אנגלית מוכרת היא נהגת במבטא סקוטי כבד שלעיתים מקשה על ההבנה.

סקוטלנד – מה לראות ומה לעשות
אדינבורו (Edinburgh)- אדינבורו היא בירתה של סקוטלנד ואחת הערים היפות ביותר בבריטניה הגדולה. מקומה הנפלא באזור השפלה המרכזית של סקוטלנד הופך אותה לאתר תיירות מועדף עבור תיירים רבים הבאים ליהנות מהקלאסיקה הסקוטית. אין ספק שאדינבורו היא סקוטלנד במיטבה. העיר מחלוקת לאזור החדש והאזור העתיק. שניהם מרשימים ויפים אך נבדלים זה מזה מאוד. מוטב לערוך את הטיול באזור אדינבורו ברגל. ככל שתוכלו ללכת יותר כך תוכלו ליהנות יותר מנופיה המרשימים של הבירה הסקוטית. במקום יש לא מעט אתרים מומלצים כמו טירת אדינבורו Edinburgh Castle)) שהייתה מקום מושבם הסמלי של מלכי סקוטלנד במך מאות שנים ולעומתו ארמון הולירודהאוס (Palace of Holyroodhouse)שהוא מקום מושבם וארמונם המודרני של מלכי סקוטלנד העכשוויים. קאלטון היל (Calton Hill)היא גבעה הסמוכה וצופה על אדינבורו אשר הביקור בה מומלץ הן בשל הנוף הנפלא של אדינבורו הנשקף ממרומיה והן בשל המבנים הנפלאים בסגנון קלאסי הבנויים עליה. אדינבורו היא עיר תרבותית מאוד עמוסת מוזיאונים ומתקיימים בה דרך קבע התערוכות והפסטיבלים לאורך כל ימות השנה. בהגיעכם מומלץ לברר בלשכת התיירות המרכזית או במרכזי המידע לתיירים אילו אירועי תרבות מתרחשים בעיר בעת שהותכם בה.

גלזגו (Glasgow)- גלזגו היא העיר הגדולה ביותר בסקוטלנד השוכנת 48 ק"מ בלבד מאדינבורו הבירה. גלזגו היא עיר שונה מאוד מהבירה אדינבורו. בעוד הבירה קלאסית ורגועה יותר גלזגו סואנת עמוסה ומלאה במרכזי סחר ותעשייה. גם גלזגו השוכנת על גדות נהר הקלייד מחלוקת לאזור גלזגו החדשה וגלזגו הישנה כאשר רוב אזוריה היפים של הערים מתרכזים דווקא באזוריה הישנים. באזור העתיק של העיר ניתן למצוא את קתדראלת גלזגו שהיא מבנה גותי יפיפה ומרשים אשר נותר עומד כבר שנים רבים בשלומותו וניתן לבקר בו, מוזיאון לאמנות דתית (St Mungo's (Museum of Religious Life & Ar אף הוא אתר תיירותי ומרשים ועוד. ברחבי גלזגו החדשה ניתן ליהנות מכל מרכזי הבילוי, הקניות והתרבות שלעיר מודרנית יש להציע ועוד טרם דיברנו על קבוצת הכדורגל של גלזגו אחתה קבוצות הידועות והטובות בליגת הכדורגל האנגלית.

אגם "לוך נס" (Loch Ness)– ללא ספק מדובר באחת האטרקציות המרכזיות והחשובות בסקוטלנד ואולי הדוגמא הטובה ביותר איך סיפור עם מקומי יכול להפוך להיות נחלתם של המוני תיירים הבאים ומרחיקים עד לאזור הר נס על מנת להיות שותפים לאותה פיסת פולקלור סקוטית. לטובת מי שבטעות אינו מכיר את האגדה הידועה על אגם לוך נס הינה היא בקצרה: הסקוטים מאמינים שבתוך מימי האדם אשר שוך למרגלותיו של הר נס שוכנת מפלצת ימית אשר מספר סקוטים מכונים להישבע שראו אותה, המפלצת גויסה והפכה הודות למסע של יחסי ציבור למפלצת תיירותית להפליא ואפילו זכתה לכינוי החיבה הנפלא "נסי". המוני תיירים מגיעים לאתר על מנת להיות חלק מאותו פולקלור ואולי לזכות לראות את נסי מגיחה ממימי האדם (אל תבנו על זה). במקום יש מוזיאון נחמד אודות ההיסטוריה של האגדה ושל נסי הנפלאה וגם טירה נחמדה שבינה ובין נסי אין כל קשר.

איי ההיברידיים הפנימיים (Inner Hebrides)- איי ההיברידיים הפנימיים הם האיים הסמוכים לחופיה המערביים של סקוטלנד והם גם האיים הנגישים ביותר לביקור של תיירים בשל מרחקם הלא רב מקו החוף. אל האיים ניתן להגיע באמצעות מעבורות מהחוף המערבי וליהנות מביקור בלתי נשכח באחד האזורים היפים ביותר בסקוטלנד אם לא באי הבריטי כולו. הנופים באזור האיים ההיברידיים בתולי טבעי והרפתקני מאין כמוהו, יש כאן מצוקים נפלאים הנשברים בחדות אל מימיי האוקיינוס, נהרות פתלתלים הזורמים אל תוך נקיקים ונקרות מרשימות בינות הצוקים. בנוסף לכך יש גם נופים רבים של ירוק וטבע לצד מבנים עתיקים המאופיינים בסגנון בנייה עתיק. בין האיים יש לא מעט בעלי חיים שנשתמרו הודות לאוכלוסייתם הדלילה וזנים רבים של ציפורים המקננות באזור.

הוסף תגובה