ספרד – Spain

ספרד – Spain

ספרד היא מולדת הטנגו והפלמנקו, הגיטרה הספרדית והקסטנייטות. היא מקור ההשראה של סלבדור דאלי ושל שעוניו הנוזלים כמו גם של פאבלו פיקאסו, גדול ציירי האומנות המודרנית. ספרד היא בירת הפסטיבלים המוזרים בעולם בהם רצים שוורים ברחובות ודורסים את כל הנקרה בדרכם או מאות אזרחים המתפלשים במאות טונות של עגבניות.

אך ספרד היא גם מולדתם של יהודי גירוש ספרד, ואלפי אנוסי ספרד שהמירו את דתם ושמרו על יהדותם בסתר בעת גירוש ספרד. מולדתם של שלמה אבן-גבירול ורבי יהודה הלוי ששירתם ויצירותיהם מפארות את עולם הספרות והשירה היהודית ושירתם זוכה להכרה ולעיבודים חדשים וכובשת את מצעדי הפזמונים גם בימים אלה.

ספרד היא מפגש מעניין של ישן וחדש, של היסטוריה שחורה משחור, אינקוויזיציה וגירושים אכזריים, מלחמות אזרחים ומיליוני הרוגים לצד דמוקרטיה טרייה יחסית של ממלכה שמשקמת עצמה, נפתחת בעשורים האחרונים עוד ועוד אל המערב, שמחה לקלוט תיירים והופכת את עריה הגדולות ביניהן מדריד וברצלונה ליעדי התיירות החמים והאטרקטיביים ביותר עבור התייר הישראלי.

ורגע.. עוד לא דיברנו על כדורגל… פשוט אין כמו הכדורגל הספרדי…

ספרד- כרטיס ביקור

שם מלא: ממלכת ספרד
עיר בירה: מדריד
משטר: מונרכיה חוקתית
אוכלוסייה: 4,157,000 נפש
שפה רשמית: ספרדית
דת: כ- 90% נוצרים קתוליים
מטבע: יורו (מטבע האיחוד האירופי)
אקלים: האקלים בספרד דומה יותר לאקלים ים תיכוני מאשר לאקלים אירופאי. ככל שמתקדמים יותר במעלה המדינה לכיוון צפונה נעשה האקלים קר ואירופאי יותר, עם חורף קר ואף מושלג, אך בחופי המדינה במרכזה ובדרום שורר אקלים חם יחסית והקיץ בספרד הוא חם במיוחד, עם טמפרטורות גבוהות ואחוזי לחות גבוהים.

ספרד- קצת היסטוריה

 ספרד היושבת בחצי האי האיברי היא מקום שהיה נתון לשליטת בני עמים וכובשים רבים לאורך ההיסטוריה וזאת בשל מיקומו האסטרטגי המחבר בין אירופה שיושבה באופן ניכר כבר משחר ההיסטוריה לבין יבשת אפריקה שהחלה להתגלות במרוצת השנים. חצי האי האיברי עליו יושבת ספרד כיום החליף הרבה ידיים ושלטונות אשר כבשו אותו בזה אחר זה. הראשונים שסיפחו אותו לממלכתם היו הרומיים לאחר מכן כבשו אותו מידם המוסלמים ובמאה ה-13 הגיעו לספרד והקימו בה את ממלכתם הנוצרים אשר שלטו בה לאורך מאות שנים בשתי ממלכות נפרדות אורגון וקסטילה. הממלכות אוחדו לאחר נישואיהם של פרננדו ואיזבלה יורשי העצר של שתי הממלכות שהקימו את הממלכה הנוצרית המאוחדת.

איחוד ממלכות תמיד נשמע דבר חיובי, אך לא כך היה באיחוד של פרננדו ואיזבלה במאה ה-15. איחוד הממלכות הביא לעריצות ועליונות הנצרות בממלכה מה שהוביל לשנאת זרים, לדרישה בכפייה מבני הדתות האחרות המוסלמים והיהודים להמיר את דתם או להיות מגורשים מרחבי הממלכה. יהודים רבים המירו את דתם, אחרים נחשבו ל"אנוסים", המירו דתם כלפי חוץ אך בביתם שמרו על יהדותם בסתר. אלו שסירבו עונו עינויים קשים באינקוויזיציות שהוקמו ברחבי ספרד, הוצאו להורג או בסופו של דבר גורשו בגירוש המוני מהממלכה, אירוע מכונן שנודע בהיסטוריה היהודית כ"גירוש ספרד" בשנת 1492.

באותה שנה (1942) אף גילה קולומבוס מגלה ארצות ספרדי את יבשות אמריקה. הגילוי המרעיש של היבשות מעבר לקו האופק והקמת המושבות הספרדיות בכל יבשת אמריקה ובייחוד במדינות המרכז הוסיף לקופתה של ספרד הון עתק. היא שלטה בקולניות שלה בדרום ומרכז אמריקה ביד רמה ונחשבה לאימפריה של ממש- מהגדולות והחשובות שבעולם באותן השנים.

התחזקותה של צרפת בימיו של נפוליון עלו לספרד בכיבושו של נפוליון בונפרטה את שטחיה וסילוק בית המלוכה הספרדי. לאחר שנים בודדות של שלטון צרפתי סולקו הצרפתים מאדמת ספרד בזכות מחאת המונים שלחמו את מלחמת העצמאות שלהם. הסתלקותה של צרפת משטחיה לא הביאה את סוף הצרות של ספרד. האימפריה שהקימה והשטחים הרבים ששלטה בהם בדרום ומרכז אמריקה החלו להתפורר מבין ידיה, העמים במרכז אמריקה התמרדו במאה ה-19 וספרד נאלצה להרפות אחיזתה באדמותיה מעבר לים ולהעניק להן עצמאות בזו אחר זו בלחץ בינלאומי ולאחר סדרה של הפסדים בקרבות ימיים מול ארה"ב שלחמה בעד החופש של מדינות אמריקה השונות.

תבוסתה של ספרד, קריסתה של האימפריה והותרתה של ספרד שולטת בחצי האי האיברי בלבד הובילו לשורה של סכסוכים פנימיים בתוך המדינה. וויכוחים על ההנהגה ואופייה (דמוקרטיה אל מול שלטון ריכוזי) הביאו לפרוץ מלחמת האזרחים הגדולה בספרד לאורך המאה העשרים בה מאות אלפי בני אדם קיפחו את חייהם, הממלכה חולקה לשתיים עקב חילוקי הדעות והרוחות סערו במשך העשורים הראשונים של המאה העשרים.

רק בשנת החמישים של המאה העשרים הוסר הניתוק של ספרד מהעולם החיצון. היא קיבלה סיוע מארה"ב והחלה לצמוח ולשקם עצמה. השלטון הרודני של פרננדו הוחלף והמלך החדש, יורשו, חואן קרלוס החל להנהיג באופן הדרגתי דמוקרטיה במדינה. חוקה חדשה ודמוקרטית נכתבה לספרד ובעקבות הקרבות ששככו הגיעו גם תיירים רבים לממלכה. ספרד צעדה אל עבר מציאות חדשה של דמוקרטיה ופתיחות לעולם המודרני. העיבה על השמחה המחתרת הבאסקית שעדיין שואפת לבדלנות ועצמאות בחבל הבאסקים בספרד ומבצעת פיגועי טרור רצחניים משנות השמונים ואילך.

בסוף שנות השמונים מצטרפת ספרד לאיחוד האירופי ובכך חותמת את העידן השחור שבהיסטוריה שלה ושמה אותו מאחוריה. היא הופכת לבת ברית ולמדינה אירופאית מן המניין אשר את "תעודת ההכשר" וההכרה העולמית בעצמאותה הדמוקרטית מקבלת באירוח המשחקים האולימפיים של ברצלונה בשנת 1992.

בשנות האלפיים ספרד היא מדינה מפותחת מאוד ונהנית מאחוזי צמיחה יפים מאוד, מכלכלה מפותחת ומתיירות הולכת וגואה בעריה הגדולות ובכל אזורי המדינה.

ספרד- גיאוגרפיה, על החי והצומח

 ספרד ממוקמת בחצי האי האיברי המהווה "גשר" בין יבשת אירופה לבין יבשת אפריקה (מפריד בין שני היבשות מיצר ג'יברלטר שבשליטת ספרד). ספרד כיום יושבת ברוב שטחי האי אך חולקת אותו עם פורטוגל והיא נחשבת למדינה השנייה בגודלה באירופה אחרי צרפת. כמו כן ספרד שולטת גם על שתי ערים מעבר למיצר ג'יברלטר הבעלות שלטון אוטונומי ובאיים הקנריים שנמצאים ממערב למרוקו ואף הם נהנים מאוטונומיה אך כפופים לשלטון הספרדי.

הטופוגרפיה של ספרד באופן כללי גבוהה מאוד ומורכבת מרמות גבוהות העושות את ספרד למדינה השנייה בגובהה אחרי שוויץ (טוב.. באלפים השוויצרים הנישאים מאוד קשה להתחרות). הרמות הרבות שממלאות את שטחה של ספרד עושות אותה לגבוהה אך יש בה גם צורות נוף שונות כמדבריות, אזורים ביצתיים, שטחים ירוקים, יערות וגם רצועת חוף נפלאה הן לחופי הים התיכון והן למימי האוקיינוס האטלנטי במערב המדינה.

אוכלוסיית בעלי החיים הענפה שהייתה בספרד לפני מאות שנים נכחדה כמעט לגמרי וכמעט שלא ניתן למצוא בה חיות בר וזאת עקב העיסוק הרב בצייד ותהליכי עיור מוגברים שהובילו במרוצת השנים לחיסולם של בתי גידול רבים שאוכלסו בעבר על ידי חיות בר שונות ומגוונות.

ספרד- מה לראות ומה לעשות

התרבות הספרדית נפרסת לאורך מאות שנות ההיסטוריה המודרנית והיא מכילה מספר מרכיבים חשובים מאוד ותרומה גדולה לתרבות העולמית הגלובאלית ולהיסטוריה האנושית. ספרד העניקה לעולם יצירות אומנות, יוצרים ואומנים בעלי שם עולמי בכל תחומי התרבות והחיים ביניהם הציירים פאבלו פיקאסו וסלבדור דאלי אשר יצירותיהם מפורסמות וידועות כיום בכל העולם ומוצגות במוזיאונים החשובים לתולדות האומנות ברחבי העולם. יצירת הספרות המופתית כמו גם דמותו של דון-קיחוטה שורשיה הם ללא ספק ספרדיים ומקורו של הסיפור בממלכה הספרדית.

המוסיקה הספרדית וכלי הנגינה הספרדים אשר לאחר מכן קיבלו את הגוונים הלטיניים ברוח ריקודי הטנגו הארגנטינאים כמו גם הפלמנקו הספרדי החלו את דרכם בספרד. צורת המוסיקה והנגינה כמו כלי הנגינה בהם הגיטרה והקסטנייטות מקורן כאמור בממלכה הספרדית.

לנו, היהודים שורשים עמוקים ביהדות ספרד ופעלו בה רבנים ספרדים רבים ומשוררים גדולים ביניהם שלמה אבן-גבירול ורבי יהודה הלוי אשר יצירות המופת שלהם ותרומתם לתרבות ולשירה היהודית זוכות להכרה רבה, מלומדות בכל מוסדות החינוך בישראל ואומנים רבים מחדשים ומוציאים עיבודים חדשים לשירתם.

התרבות הספרדית מכילה מגוון אטרקציות למבקרים ולמטיילים בה. פסטיבלים ואירועי תרבות שונים הנעוצים במקורות התרבות מתחוללים בה לאורך כל חודשי השנה כאשר המפורסמים ביניהם הם פסטיבל העגבנייה המסורתי המתקיים בעיירה בסמוך לוולנסיה, פסטיבל ריצת השוורים הפרועה במהלכה רצים שוורים פרועים ברחובות בפמפלונה, וכמובן מלחמות השוורים המסורתיות המתקיימות ברוב הערים הגדולות וזוכות לשבחים מחד אך גם לביקורות בשל ההתעללות בבעלי החיים מאידך.

בנוסף לפסטיבלי התרבות שקיימים בה מציעה ספרד חופי ים ואתרי נופש מעולים לאורך חופיה כמו גם טרקים נפלאים ואתרי סקי שנחשבים זולים יחסית לאירופה באזורי הריה הגבוהים והרמות המושלגות. הספורט האתגרי רווח אף הוא מאוד בספרד שתושביה אוהבים מאוד ספורט. ניתן לשכור בה אופניים ולצאת לטיולי אופניים בהרים או בשטחים העירוניים ולמי שאוהב ספורט אבל לא אוהב להתאמץ יוכל למצוא את הנאתו במשחקי הכדורגל של הקבוצות הספרדיות שנחשבות לטובות ולמובילות בעולם עם תעשיית כדורגל שמגלגלת מיליארדי דולרים בשנה.

בספרד ערים גדולות רבות אשר זכו לפופולאריות רבה בשל האווירה הנפלאה השוררת בהן וההיסטוריה התרבותית המפוארת של המקום והן נמצאות בצמיחה מתמדת של מספרי התיירים הפוקדים אותם מידי שנה. מדריד הבירה נחשבת ליעד תיירותי מועדף ואף כתחנת ביניים עבור ישראלים רבים הטסים לדרום אמריקה ועושים בה עצירת ביניים ולעיתים בוחרים לטייל בה למספר ימים כמו גם ברצלונה שהפכה בשנים האחרונות ליעד תיירותי מספר אחד עבור מאות ישראלים שרוצים ליהנות מגיחה לאירופה הלא קרה במיוחד עם אווירה של נופש צעיר ותוסס.

ספרד- דברים שחשוב לדעת וכדאי לזכור

וויזות ואשרות כניסה– לתייר הישראלי אין צורך באשרת כניסה מיוחדת.
בריאות– אין בעיות בריאות מיוחדות בספרד.
חשמל– 220 וולט
מטבע– יורו (המטבע של האיחוד האירופי)
שעון– השעון המקומי בספרד מאחר את שעון ישראל בשעה.
עלות מחייה– ספרד נחשבת לזולה יחסית לשכנותיה האירופאיות ועל כן מאוד נוח למטיילים לטייל וליהנות בה בעלויות מחייה שאינן גבוהות במיוחד. כמובן שעלויות המחייה והלינה עולות ככל שמתקרבים לאזורי התיירות הפופולאריים או לעיירות הנופש לאורך החופים, אך גם באזורים אלה ניתן למצוא מקומות לינה ומסעדות זולות ועממיות הרבה יותר.

הוסף תגובה