צילום: Jan Uyttebroeck

האי ספינלונגה הוא אי קטן הנמצא מצפון מזרח לאי כרתים ביוון במפרץ בשם מיראבלו (Mirabello), ובעבר היה חלק מהאי עד שבתקופת הכיבוש הוונציאני של כרתים (במאה ה-16) הוא הופרד מהאי והוקם עליו מבצר. שמו הרשמי של האי הוא קליידון (Kalydon) והוא ידוע בעיקר כאי אשר שימש כמושבה מבודדת וסגורה למצורעים בין השנים 1903 ל- 1957 ונקרא אי המצורעים.

עד שנות ה- 50 של המאה ה-20 עדיין חיו באי מצורעים עד שפונו ממנו לקראת סוף שנות ה-50 בעקבות מציאת תרופה למחלת הצרעת. האי נחשב למושבת המצורעים האחרונה באירופה. באותה תקופה אולצו אנשים אשר חלו בצרעת לעזוב את משפחותיהם ובתיהם ולעבור להתגורר באי מחשש שידביקו אנשים אחרים במחלה – כך הוקמה לה באי מושבת מצורעים סגורה שבה התגוררו מצורעים מכל האזור וניהלו שם חיים עצמאיים ומבודדים – הם הקימו שם בתי עסק, בתי חולים וכנסייה – הם קיבלו טיפול רפואי הולם, מזון ותרופות ואפילו השתמשו במטבע משלהם. כל חולה שהגיע לאי קיבל מקום לגור בו והיחס למצורעים באי היה טוב – יש עדויות על אנשים שחיו באי וסירבו לעזוב אותו בעת הפינוי בשנת 1957.

היום האי ספינלונגה נחשב ליעד המושך אליו הרבה מאוד תיירים המבקרים בכרתים, מלבד מושבת המצורעים הנטושה והמבצר העתיק ניתן להנות מחופים קטנים עם מים צלולים ורדודים המכוסים חלוקי נחל. אין אפשרות להתאחסן באי עצמו שכן אין בו מלונות או מקומות אחרים לתיירים ועל כן הטיולים לאי הם טיוליים יומיים בני מספר שעות אשר בסופם עולים על סירה וחוזרים לכרתים.

הטיולים היומיים לספינלונגה יוצאים מידי יום בתקופת הקיץ משתי העיירות – אלונדה (Elounda) ו – אגיוס ניקולאוס (Agios Nikolaos) ניתן פשוט להגיע לאזור הנמל ולהזמין במקום כרטיסים לטיול יומי לאי. יש שם מספר חברות המציעות למעשה את אותו הטיול הכולל שייט בסירה אל האי (כ-20 דקות), סיור במושבת המצורעים ובמבצר העתיק וארוחת צהריים על הסירה או באחד החופים באזור, עם זמן חופשי לשחייה או רביצה על החוף. את הטיול מלווים מדריכים מקומיים הנותנים רקע היסטורי על האי בתקופות השונות עם דגש על התקופה הוונציאנית, העותמאנית וכמובן מושבת המצורעים. הטיולים היומיים יוצאים בשעות הבוקר וחוזרים לכרתים בשעות אחר הצהריים – המחיר הוא כ- 30 יורו למבוגר, ומומלץ מאוד לבקר במקום זו חוייה שונה ומעניינת, מדריכים טובים ומקצועיים וארוחות צהריים מפנקות.

הוסף תגובה

Booking.com