סן פרנסיסקו

סן פרנסיסקו

"יושב בסן פרנסיסקו על המים
שוטף את העיניים בכחול ובירוק…"
(אריק איינשטיין)
אריק איינשטיין ישב בסן-פרנסיסקו על המים ראה את נופיה היפים והתגעגע לאהובתו שבישראל. אז בימי כתיבת השיר הייתה סן פרנסיסקו אם המהפכות התרבויות של ה"היפים" , נוער הפרחים וקהילת ההומוסקסואליים של ארה"ב וגם בימינו שרידי מהפכות אלה עדיין ניכרות באחת הערים היותר קלאסיות בארה"ב ובמדינת קליפורניה, אשר על אף גודלה וכמויות האוכלוסייה הרבות שבה מצליחה לשמור על אופייה הרגוע יחסית ועל תרבות ייחודית שמאפיינת רק אותה.
סן פרנסיסקו היושבת על מפרץ יפיפה מזמינה את התיירים הרבים הפוקדים אותה לשלל אתרים יפים ולעיר המלאה במארג תרבותי מעניין של אהבה, גאווה וסובלנות הנשקף לעיני המתבונן מבעד לגשר הזהב של סן פרנסיסקו שהוא כמובן אחד מסממניה המרכזיים של העיר.

סן פרנסיסקו- תעודת זהות

שם: סן פרנסיסקו
מדינה: קליפורניה
אוכלוסייה: 764,970 נפש (במטרופולין 7,533,000 נפש)
שעון: השעון המקומי בסן פרנסיסקו מאחר אחר שעון ישראל ב-9 שעות
מיקום: מפרץ סן פרנסיסקו, החוף המערבי של ארה"ב
אקלים: האקלים של סן-פרנסיסקו הנמצאת על חופה המערבי של ארה"ב הוא נוח ברוב ימות השנה על אף שעונת התיירות העמוסה בה היא הקיץ. הקיץ בסן פרנסיסקו חם מאוד ולח ועל כן זו לא עונה בהכרח אולטימטיבית. החודשים ספטמבר-נובמבר הם חודשים נעימים ופחות עמוסים בעיר ועל כן מיטביים לביקור.

סן פרנסיסקו- קצת היסטוריה

סן פרנסיסקו חיכתה שנים רבות עד שהמגלים האירופאים הצליחו להבחין במפרץ היפיפה מגלי ארה"ב רבים חלפו על פניו מבלי להיכנס ב"שער הזהב" בפתחו או שניסו להיכנס וספינותיהם התנפצו על הסלעים והותירו אותם נתונים לחסדי הים ורוחות השמיים.
היה זה רק במאה ה-18 כמאתיים שנה לאחר גילוי אמריקה שהגיעו לכאן בפעם הראשונה מתיישבים אירופאים שמאוד התרשמו מהמקום היפה והנופים הנשקפים ממנו. מהגרים רבים נהרו לסן-פרנסיסקו לא בשל היותה יפה או מיוחדת אלא בשל השמועות על גילוי זהב באזורה. השמועות שפרשו להם כנפיים הביאו המונים להתיישב בעיר הקטנה במאה ה-19 ולחלום אחר ההתעשרות המהירה במציאת מכרה זהב פרטי.
במאה ה- 19 ידעה סן פרנסיסקו מספר רעידות אדמה קשות אשר החמורה בהן ארעה בתחילת המאה העשרים בשנת 1906. הרעידה שהחריבה חלקים נחרבים מהר הצריכה שיקום מהיסודות דבר שאפשר לבוני העיר לבנותה מחדש בצורה מתוכננת ונוצצת מתמיד- אותה צורה המוכרת כיום כסן פרנסיסקו המרהיבה והמודרנית כאשר הבולטים בה הם כמובן גשריה המפורסמים והידוע בהם הוא "גשר הזהב של סן-פרנסיסקו" שבאופן פרדוקסאלי נבנה בכלל כפרויקט לאומי של "עבודות יזומות" עבורי תושבי העיר שסבלה בתחילת המאה העשרים משפל כלכלי ואבטלה גואה.
סן פרנסיסקו הייתה ידועה לאורך המאה העשרים כעיר של מהפכות. משום מה הייתה בה הקרקע הפורייה לצמיחתן של תנועות מהפכניות שהחלו להתפתח בשולי החברה והביאו איתן בשורה לארה"ב ולעולם כולו: הייתה זו מהפכת ההיפים של שנות השישים שהחלה בסן פרנסיסקו והתפשטה לרחבי ארה"ב, דוגלת בשלום ואהבה, אחריה הגיעה המהפכה ההומוסקסואלית שהחלה בשנות השבעים בעיר וצברה תאוצה מביאה את הבשורה לכל חלקי אמריקה ולאחר מכן לעולם כולו, ההומוסקסואלים של סן פרנסיסקו הרימו ראשם בגאווה נשאו את דגלי הגאווה ואף זכו לייצוג במועצה העירונית בשנות השבעים הרבה לפני ערים אחרות בעולם כולו.
לאורך השנים הייתה סן-פרנסיסקו ונותרה עיר קלאסית, שעל אף היותה עמוסה מאוד וצפופה אפשרה לתושביה לחיות בשלום ושלווה ובאווירה רגועה הרחק ממוקדי "הטירוף" האמריקניים דוגמת ניו-יורק או לוס אנג'לס.

סן פרנסיסקו – התמצאות

סן פרנסיסקו היא למעשה הגדולה (אך בפירוש לא היחידה) מהערים היושבות לעל אורכו של מפרץ סן-פרנסיסקו בחופה המערבי של ארה"ב. העיר לא מסובכת להתמצאות על אף גודלה. מומלץ לבקר גם בערים השכנות לסן פרנסיסקו עצמה וכמובן לעלות על גשר הזהב שהוא שנחשב לאחד הגשרים הגדולים בעולם ומחבר את שני גדותיו של מפרץ סן-פרנסיסקו ומקל על הגעה מצידו האחד לצידו האחר.

סן פרנסיסקו- מה לראות ומה לעשות?

קודם כל ולפני הכל המבקר בסן פרנסיסקו חייב לעשות "וי" על הביקור ליד ועל גשר הזהב המפורסם. הגשר שנבנה בשנת 1937 הוא הגשר התלוי הגדול והארוך בעולם, מתמשך לאורך של כ- 3 ק"מ והוא אחד היפים והמרהיבים כמו גם הידועים בעולם כולו. הביקור בגשר הזהב ותצפיות יפות עליו מושגות בביקור ב"גולדן גייט פארק" הנמצא בסביבתו ונחשב לאחר הפארקים הגדולים בעולם בו מצויות מגוון אטרקציות של טבע נופים וגם פעילויות ספורט שונות.
לאחר שתחצו את גשר הזהב לכיוון צפון, תוכלו לפנות לכיוון הדרך החדשה שנסללה הצופה על הגשר ותוכל להוביל אותך לאורך כל הרכס התוחם את מפרץ סן פרנסיסקו מצפון. הכביש יוביל אתכם ממש עד לפתחו של המפרץ, לאזור המגדול הניצב ממש מול גשר הזהב. ביום של ראות טובה תוכלו לזכות לתמונה פנוראמית מרהיבה של המפרץ כולו, כאשר מולכם יראה גשר הזהב המרהיב רחוק וקטן. שימו לב לתחנות העצירה הרבות לאורך הכביש. כל תחנת עצירה נבחרה בקפידה על מנת לספק לתיירים נקודות תצלום וראות מרהיבים על הגשר, כל נקודת תצפית מרהיבה יותר מקודמתה ועל כן מומלץ לא לפסוח על אף אחת מהן. שימו לב, הנקודה הראשונה לעצירה מצד שמאל (עם עלייתכם על הכביש) מספקת תצפית מרהיבה הנמצאת ממש "מעל" הגשר. מכאן תוכלו לזכות לצלם תמונות עוצרות נשימה שיראו ממש כגלויות אמיתיות.

אחרי שמיציתם את גשר הזהב סן-פרנסיסקו היא עיר עמוסה באטרקציות ובמקומות בילוי כאשר היותה בנויה על חופו של המפרץ הקסום מקנה לה יתרון נוסף של חופי ים מצוינים וטיילת נהדרת לאורך החוף עליה אפשר לנפוש ולתפוס צבע או להצטרף למאות תושבי סן-פרנסיסקו שמתמידים בג'וגינג והליכה לאורך טיילת החוף (או לעצלנים – פשוט לשבת באחד הפאבים ולשתות בירה ולנשנש צ'יפס…)

שכונת קסטרו בעיר היא מעוזה הבלתי מעורר של הקהילה הגאה בסן פרנסיסקו. מאז שנות השבעים ידועה קהילה זו בתור אחת ממבשרות החופש והגאווה של הקהילה ההומו-לסבית העולמית. בשכונה מקומות בילו רבים לבני הקהילה: מועדונים, פאבים ומסעדות כמו גם ממרכזים תרבותיים רבים המושכים זוגות חד מיניים רבים מרחבי העולם המרבים להגיע למקום לנפוש, לגור ואף להינשא בשל הקלות היחסית בה מתאפשרים נישואים חד-מיניים בסן-פרנסיסקו. בחודש יוני מתקיים חודש החגיגות של הקהילה הגאה העמוס באירועים ובפסטיבלים בינלאומיים ביניהם "פסטיבל הקולנוע הגאה" וכמובן "מצעד הגאווה" מהגדולים והעמוסים בעולם.

כלא אלקטרז משקיף אל חופי סן-פרנסיסקו והמבקרים בעיר לא מוותרים על ביקור באחד ממתקני הכליאה השמורים והנודעים בעולם. כלא אלקטרז שהיה לאורך עשרות שנים בית הכלא השמור ביותר בארה"ב כיום פתוח לקהל ומשמש כמוזיאון, אך המסתורין וההיסטוריה של גדולי הפושעים עוד אופפת אותו ושמשה לאורך השנים כמקור השראה להרבה במאים ויוצרים בספרות ובקולנוע שהרבו לכתוב על בית הכלא ממנו איש לא הצליח להימלט… (חוץ מכוכבי הסרט "הבריחה מאלקטרז" כמובן… )

שכונות ה"היפים" של סן-פרנסיסקו שהיו חלוצי הז'אנר בשנות השישים ובישרו את מהפיכת ההיפים שהאמינו באהבה וחיו את חייהם בשביל לאהוב עדיין קיימות ועומדות על תילן. מרכז שכונות ההיפים באזור הרחובות הייט ואשברי עוד נושאות את מירב המאפיינים של תרבות ההיפים של שנות השישים ורבים מחובבי תרבות ה"היפים" או שהיו היפים בעצמם בשנות נערותם נוהרים כיום לרחובות אלה לראות, ליהנות ובעיקר להתרפק על העבר בו הכל כמעט היה אפשרי…

רחוב לומבארד (Lombard st.) הוא ללא ספק אחת האטרקציות המרהיבות בסן פרנסיסקו, מדובר על הרחוב המפותל בעולם. מאחר וסן פרנסיסקו נבנתה שתי וערב על הרים וגבעות נוצרו בה מספר רחובות בלתי אפשריים לנסיעה. ישנם רחובות בהם התנועה אפשרית רק בירידה מאחר והעלייה בהן לא אפשרית עקב תלילות השיפוע (כזה הוא רחוב 22) אליו מגיעים רבים מהתיירים ונוסעים בו בירידה ומרגישים כאילו היו ברכבת הרים. רחוב לומבארד הוא כאמור אחד הרחובות המיוחדים בסן פרנסיסקו ויש יאמרו המפורסמים בעולם. מאחר והשיפוע של הרחוב תלול כל כך הוא נסלל בצורה של פיתולים וסיבובים וזאת על מנת שהרכבים לא ידרדרו בזה אחר זה. הרחוב קצר מאוד ויש בו עומסי תנועה דרך קבע, גם מאחר והנסיעה בו איטית מהרגיל וגם מאחר ורוב המכוניות שעוברות בו מידי יום הם מכוניות של תיירים שרוצים ליהנות מהאטרקציה התחבורתית. נסו להגיע לאזור הרחוב שלא בשעות העומס, זה בהחלט ישתלם לכם.

מגדל התצפית קוייט (Coit Tower) הוא מגדל תצפית נחמד ומומלץ למי שאוהב לחזות בתצפית יפה על ערים ממעוף הציפור. נכון שיש תצפיות יפות ממנה בערים שונות בעולם (לדוגמא התצפית מהאמפייר סטייט בניו יורק מרהיבה הרבה יותר), אך ללא ספק הנוף שנשקף מקומתו האחרונה של מגדל קויט הוא יפה כשלעצמו. מומלץ לעלות על המגדל בשעות בין הערביים אז ניתן ליהנות גם מהשקיעה היפה השוקעת על מפרץ סן פרנסיסקו וצובעת את גשר הזהב בצבעים זהובים, וגם ליהנות מהנופים של העיר ביום ובלילה. העלייה למגדל כרוכה בתשלום של כ-7 דולרים לאדם (יש הנחות לפנסיונרים וילדים).

צ'אינה טאון- כמו כל עיר אמריקאית גדולה שמכבדת את עצמה, גם סן פרנסיסקו מתהדרת בשכונה סינית לתפארת. הביקור ברחובות צ'אינה טאון בסן פרנסיסקו נותן לתיירים טעימה מניחוחות המזרח הרחוק ממש בלב ליבה של אמריקה. הארכיטקטורה, האוכלוסייה, הקישוטים, החנויות וכמובן- המסעדות. מומלץ לשלב את הביקור בצ'אינה טאון עם ארוחת ערב במסעדה סינית טובה. אם לא תכננתם לאכול סיני, ניתן לפסוח על אזור צ'אינה טאון לטובת אטרקציות מלהיבות יותר שלסן פרנסיסקו יש להציע.
 

 

הוסף תגובה