סלוניקי, העיר השנייה בגודלה ביוון היא עיר של ישן וחדש. אלפי שנים של היסטוריה שלובות עם תרבות עירונית מודרנית וזאת "הודות" לשריפה שהחריבה חלקים נרחבים מן העיר בראשית המאה ה-20 ואילצו את קברניטי העיר להקימה מחדש בסגנון מודרני יותר. עם זאת הרובעים העתיקים של העיר מאפשרים לחזות בפיסות היסטוריה מרהיבות המשקפות את התרבות היוונית המסורתית, את אזורי הבילוי היווניים האותנטיים- טברנות, נמלי דייגים, כנסיות ביזנטיות עתיקות ומוזיאונים מרשימים של ארכיאולוגיה.

סלוניקי – מידע כללי

סלוניקי היא העיר השנייה ביוון אחרי הבירה אתונה, היא ממוקמת לחופו של הים האגאי ולפיכך הפכה במרוצת השנים לאחת מערי הנמל החשובות ביוון ובאזור כולו מה שגם תרם לפיתוחה ולהתפתחותה של סלוניקי כעיר כבר לפני מאות ואלפי שנים. לאורך ההיסטוריה הייתה העיר מרכז מסחרי חשוב, ובתקופת האימפריה הרומית השתייכה לחלקה המזרחי תחת האימפריה הרומאית הביזנטית. כיום מכונה סלוניקי גם "בירת מרכז מקדוניה" תואר לא רשמי לו היא זוכה נוכח מרכזיותה וחשיבותה ההיסטורית והתרבותית במורשתה של יוון. על אף היותה של סלוניקי עיר עם מטען תרבותי והיסטורי רב, ועל אף שאתרים ארכיאולוגים פזורים בה לכל אורכה ורוחבה, העיר סלוניקי היא גם עיר מתחדשת ומודרנית, היא משלבת בצורה יפה את הישן עם החדש, הטברנות המסורתיות של היוונים פרוסות בה לאורך הנמל ומתעוררים לחיים עם רדת החשיכה. סלוניקי היא אתר תיירותי חשוב לתיירות הפנים היוונית, והיא מהווה מוקד עליה לרגל לישראלים ויהודים רבים שמעבר לאווירה התיירותית והיוונית מסורתית הקיימת במקום, מחפשים גם את הנקודה היהודית של סלוניקי. בעיר סלוניקי היו אחת מהקהילות הגדולות ביותר של יהדות ספרד היוונית שלאחר גירוש ספרד. יהודי סלוניקי היו קהילה גדולה ומאוחדת מאוד, אשר רובה חרבה במלחמת העולם השנייה. שרידיה של יהדות סלוניקי עלו לארץ ישראל והתיישבו ברובם באזור תל אביב ויפו שם הקימו את נמל יפו בהשראת עיר מולדתם שהייתה ועודנה כאמור עיר של נמל, מסחר, וים.

סלוניקי – מה לראות ומה לעשות?

טיילת ניקיס

טיילת ניקיס היא הטיילת המרכזית של סלוניקי הנפרשת לאורך כל קו החוף. זהו המקום המועדף על ידי תושבי סלוניקי והתיירים הרבה שבה לטיול נעים בשעת בין ערביים, אז השמש מתחילה לשקוע, הטמפרטורות יורדות ונמל סלוניקי נצבע בצבעי שקיעה מרהיבים. אט אט בשעות בין ערביים יוצאים תושבי סלוניקי, לבושים במיטב מלבושיהם לטיול נעים של אחר הצהריים לאורך טיילת ניקיס. אז גם מתחילים בעלי הטברנות להשמיע את המוסיקה היוונית המסורתית ו"לחמם מנועים" לקראת מופעי הטברנות המסורתיים שיחלו עוד שעות מספר.

המוזיאון הארכיאולוגי של סלוניקי

המורשת ההיסטורית של סלוניקי חשובה מאוד לתושבי העיר, לא בכדי מוזיאון הארכיאולוגיה של העיר זוכה למקום של כבוד בתיירות המקומית ונחשב לאחד מהאתרים המרתקים במקום. חובבי הארכיאולוגיה ימצאו במקום עניין רב. במוזיאון הארכיאולוגיה יש ממצאים מרשימים המתאורכים לתקופות קדומות ביותר. אחד המוצגים המרשימים במוזיאון הוא שלד עצמותיו של המלך פיליפוס השני שהיה מלך מקדוניה ואביו של אלכסנדר מוקדון. עוד בטרם בנו הפך לשליט המוכר אשר נחרט בתודעתנו ההיסטורית, הספיק אביו פיליפוס השני, שנפטר אגב בטרם עת בגיל 30, להקים אימפריה ענקית שחלשה על שטחים עצומים מהודו ועד יוון. בנוסף כמובן ניתן למצוא שרידים נוספים של התרבות ההלניסטית העתיקה.

כנסיית האגיוס דמטריוס

אחת האתרים המעניינים ביותר מבחינה היסטורית בסלוניקי היא כנסיית האגיוס דמטריוס אשר נבנתה לראשונה במאה ה-4 לספירה. הכנסייה הוכרזה בשנת 1988 כארת מורשת עולמי הראוי לשימור על ידי ארגון אונסק"ו העולמי. הכנסיה אשר נבנתה כאמור בתקופה הביזנטית נבנתה לכבוד הקדוש דימטריוס מסלוניקי. בין המאות ה-15 למאה ה-19 הייתה הכנסייה למסגד בימיה של האימפריה העות'ומאנית והדבר ניכר הן בפסיפסים המעטרים אותה והן בסגנון הבנייה שמשלב סגנונות ביזנטיים קדומים עם תוספות מוסלמיות מאוחרות. בשנת 1917 חרבו חלקים נכבדים מן הכנסייה בשריפה הגדולה של סלוניקי והיא שופצה בשנות ה-30 וה-40 של המאה העשרים. כיום היא פתוחה לקהל וכאמור מהווה אבן שואבת לתיירים רבים המבקרים בעיר.

חיי לילה בסלוניקי

אזור הטברנות של סלוניקי ידוע במיוחד בזכות היותו תוסס ושוקק בעונת התיירות מידי ערב. הטברנות הפתוחות בהן מנגנים מוסיקה יוונית מסורתית תחת כיפת השמיים ידועות באווירה הייחודית שבהן. הלהקות היווניות המנגנות את מוסיקת הסירטאקי הסוחפת תורמות לאווירה, שבירת הצלחות על רחבת הריקודים והעפת עלי הכותרת כמיטב המסורת הופכים את הבילוי בטברנה לחוויה מושלמת. למי שמחפש אזורי בילוי מערביים יותר ופחות מסורתיים ניתן לבקר במועדונים המומלצים של סלוניקי ה- Troll וה- Apologee שהם מהידועים והמפורסמים באזור. המועדונים מנגנים מוזיקה מערבית לכל דבר ומתאימים לתיירים הצעירים יותר שבחבורה.

הרובע הטורקי

הרובע הטורקי של סלוניקי הוא אחד האזורים העתיקים של העיר. בניגוד לשרידים הביזנטיים הפזורים בעיר ברובע הטורקי הוא בעל מאפיינים מוסלמיים יותר, עדות לתקופה שבה הייתה סלוניקי בידיהם של המוסלמים הטורקים כחלק מהאימפריה העות'ומאנית. הטיול בסמטאות הרובע מהווה חוויה תיירותית נפלאה.

המגדל הלבן

המגדל הלבן (שבעבר היה צבוע בלבן, אך היום החלק הלבן היחיד בו הוא שמו) הוא מגדל התצפית הגבוה של סלוניקי הנחשב חריג מאוד בנוסף העירוני ועם זאת נחשב לאחת האטרקציות התיירותיות המוכרות והאהובות. מגדל התצפית הצר שבראשו מסעדה שקופה מסתובבת בה ניתן לאכול ולהשקיף על הנוף הנפלא של העיר הם אתר שכל תייר שאוהב נקודות תצפית ונוף לא מרשה לעצמו לוותר. ממרומי המגדל נשקף נוף נפלא של כל העיר סלוניקי ממעוף הציפור כמו גם של כל האזור המפורץ המרהיב של לשונות היבנה הפולשות אל תוככי הים האיגאי בשילוב קסום של ים ויבשה.

הוסף תגובה

Booking.com