סין

סין

סין היא ללא ספק עולם ומלואו, כל שרצית לדעת, לראות למצוא לחוות ולא העזת לחלום עליו תוכל למצוא בסין. מדינה ענקית הפרוסה על שטח עצום מגוונת בנופיה בה תוכל למצוא מערים  גדולות וסואנות מהחדשות והמתקדמות בעולם לצד כפרים נידחים של אנשים פשוטים שכל  משאת חייהם זה שגידולי האורז שלהם יצמחו, שרידי משטר קומוניסטי של דיכוי השונה והאחר  לצד גורדי שחקים המעצבים את קו הרגיע וצובעים אותו בעשרות צבעים של אורות ניאון  בתצוגות משתנות. שווקים עצומים של מיטב החיקויים והכל כמו שאנחנו אוהבים: "Made In China!" והאמת שסין זה המקום היחידי שבו תוכל להגיד ש"מייד אין צ'אינה" זה תוצרת פנים ולא רק תוצרת חוץ…
 

סין – כרטיס ביקור
שם: הרפובליקה העממית של סין
עיר בירה: בייג'ינג
העיר הגדולה ביותר: שנגחאי
משטר: דיקטטורה קומוניסטית
אוכלוסיה: 1,321,851,000 נפש! (האוכלוסייה הגדולה בעולם!)
דת: באופן מוכרז המדינה אתיאיסטית אך יש בה זרמים רבים של בודהיזם, נצרות וגם איסלאם.
מטבע: יואן.
שפה: מנדרינית תקינית, במקומות רבים כבר מדברים אנגלית (בייחוד במרכזי מסחר ואזורי עסקים).
מזג האוויר: בגלל שטחה הגדול של סין לא ניתן להגדיר מזג אוויר אחיד לכל האזורים, יחד עם זאת אזורים רבים בסין ידועים בהפרשי טמפרטורות קיצוניים כאשר בחורף יכולות לצנוח הטמפרטורות בצפונה לעשרות מעלות מתחת לאפס בעוד בקיץ באותם אזורים ישררו טמפרטורות הקרובות ל40 מעלות!

סין- היסטוריה של קיסרות סין היא אחת המדינות בעלות העבר ההיסטורי המפואר ביותר ואף הקדום מבין עמי העולם. הם מייחסים לעצמם תרבות בת לפחות 5000 שנה של שושלות קיסרים ששלטו בה ממשפחות קיסרות שונות שקמו ונפלו לאורך השנים. לאורך שנות הקיסריות פותחה בסין דת ייחודית העוסקת בפולחן השמיים וביסודות המרכיבים את העולם. באמונתם הכוח נתון לאלים ובייחוד לאל השמיים אליו הם מתפללים לגשם, ולסדר בעונות השנה בעוד הקיסר הוא המקשר בין העם לאלוהים. שושלות סין קמו ונפלו לאורך מאות שנים כאשר כול שושלת מותירה לעם הסיני את תרומתה: חלקן בפיתוחה, חלקן באיחוד ותיקוף שפה אחידה, חלקן בביצורה ובבניית חומה סין הארוכה ביותר בעולם ועוד.
 

נוכחות ראשונה של אירופאים בממלכה הסינית הגדולה נרשמת כבר בתחילת המאה השש-עשרה. האירופאים ביניהם הפורטוגלים ואחר כך באופן משמעותי יותר הבריטים היו מוקסמים מן הממלכה המשגשגת מבחינה כלכלית והתרשמו מאוד מתעשיית המשי והתה שהיו מצרך נדיר ויקר באותן ימים באירופה. הבריטים שהחלו במסחר עם הסינים גילו שם מייבאים מהם הרבה יוותר ממיצאים אליכם ועל כן החליטו למכור לסינים אופיום דבר שלא התקבל בברכה על ידי השלטונות הסינים ומכאן פורצת מלחמת האופיום שבסופה מפסידה סין לבריטניה ונאלצת להיכנע לה ולהפוך להיות משתפת פעולה מכפייה אל מול המסחר הבריטי באופן שאינו מאוזן כמובן.
 

במאה העשרים התחוללה מהפכה של ממש בעם הסיני, בשלטון ובמשטר. התקוממות עממית של זרמים קומוניסטים התקוממו אל מול משטר הקיסר שעד אז היה שליט כל יכול בעל כוחות גדולים שהיו מבחינת הסינים מתת שמים. הקומוניסטים מחסלים את הקיסרות רוצחים את הקיסר האחרון ואת כל יורשיו הפוטנציאלים על מנת שלא יוכלו לשחזר שוב את הקיסרות ומשליטים במדינה משטר קומוניסטי רדיקאלי שהביא במרוצת השנים את סין לקריסה כלכלית ומשבר כלכלי קשה שלא ידעה המדינה מימיה.
 

לאורך המאה העשרים מנסה סין לצאת מהמשבר בכל מיני פתרונות שונים ומשונים של מנהיגים בעלי אג'נדה קומוניסטית ובצורה אכזרית מנסים להוציא את המדינה מהמשבר אך ללא הצלחה. בדרך הם מדכאים את האוכלוסייה רוצחים מאות ואלפי מתנגדים, גורמים לרעב קשה בקרב האיכרים ואף מדכאים מרידות פנימיות אשר הגדולה והמפורסמת בהן הוא הטבח הקשה במאות סטודנטים בכיכר טיין-אן-מן בלב בייג'ינג לאחר שהסטודנטים מחו לטובת דמוקרטיה וזכויות לאזרחים.
 

יציאתה של סין מהמשבר הכלכלי הקשה שפקד אותה כמעט מאה שלמה הגיע הודות להתחלת שיתוף הפעולה עם המערב ממנו פחדה כל כך ונשארה מולו מסוגרת לאורך עשרות שנים. סין הבינה שדרכה להצלחה היא רק בסיוע מן המערב ששמח לקנות ממנה, לסחור עימה אך גם להשפיע עליה באופן בלתי נמנע.
 

כיום סין נחשבת לאחת המעצמות הכלכליות הגדולות והחשובות ביותר בעולם, עם הון עצום ותוצר לאומי גולמי מהגבוהים בעולם המודרני. על אף שאזרחיה עדיין מדוכאים וסובלים ממשטר קומוניסטי ניתן לומר שהאזרחים הסינים שמחים וטוב להם, הם חיים את חייהם ומנסים שלא לערב את חייהם בחיי הפוליטיקה- שכן מניסיונם האישי הכואב הם הבינו שטוב לא יצא להם מזה…

סין- גיאוגרפיה חי וצומח
סין היא מדינה עצומה בגדולה המדורגת שלישית בעולם מבחינת גודלה. היא ממוקמת במרכז יבשת אסיה, גובלת במונגוליה והרי ההימלאיה, טיבט ובים הדרומי מדרום. המדינה מחלוקת ל-22 מחוזות אשר מנוהלים באופן עצמאי אך כולם כפופים לשלטון הפדראלי המצוי בבייג'ינג- הבירה. בכל אחד מהמחוזות של סין טופוגרפיה שונה ומגוונת וכל אזור בעל תנאי אקלים, צמחיה ובעלי חיים שונים וייחודיים מאוד כמו גם עושר רב במחצבים שונים.
 

בסין ניתן למצוא צורות טופוגרפיה שונות החל במדבריות מונגוליה הצחיחים בצפון לצד ההרים הגבוהים והמושלגים של הרי ההימלאיה שבשטחה כמו גם אזורים פוריים מאוד על גדותיו של הנהר הענק "היאנגצה" העובר ברוב שטחה של סין. סין עמוסת נופים מרהיבים של צוקים, מפלים, נהרות יערות קסומים ונופים עוצרי נשימה שרובם נותרו כפי שהיו וזאת בזכות הקשר העמוק של התרבות הסינית עם הטבע ושימור החי והצומח שבה לאורך אלפי שנים.
 

יחד עם זאת ועל אף שבהשוואה לעובדה של האדמה הסינית מתקיימים מעל מיליארד איש ההרס בה אינו גבוה קיים גם בה בירוא של יערות בקצב מהיר, הרס של צמחייה והפיכת אזורים מיוערים לערים גדולות ומתועשות המזהמות את הסביבה. כל התהליכים האלה גורמים לפיחות בבעלי החיים ובהריסת מרקם החיים האקולוגי באזורי הטבע הקסומים שבה דבר שמביא בעלי חיים רבים כאשר המפורסם בהם הוא דב הפנדה לעמוד בסכנת הכחדה ממשית.

סין- מה לראות ומה לעשות? תקצר היריעה מלפרט לספר ולגולל את התרבות הסינית לאורך השנים. התרבות הסינית היא אחת התרבויות המפוארות ובעלות התרומה המשמעותית לעולם ולתרבות האנושית. הסינים הניחו כבר לפני אלפי שנים את היסודות לרפואה הסינית, לאורח החיים הבריא, לשמירת האיזון האקולוגי בטבע לצורת החיים על-פי הפאנג-שוואי המקובלת היום במזרח ועוד. רק בשנים האחרונות עם היפתחותה של סין אל המערב נחשף גם המערב לסגנון החיים הסיני, לתרבות ולתורות הסיניות העתיקות השונות ומתחיל לאמצם אליו כמו הרפואה הסינית בה מתמחים רופאים רבים במערב לצד הטיפול ברפואה הקונבנציונאלית.
 

בסין רב גוניות תרבותית מרשימה ובעיקר תחושה של "עולם אחר". התייר הסיני המסייר בה לא יוכל לכבוש את התפעלותו מסגנון החיים האחר והשונה ואין ספק שיחוש לאורך כל ביקורו במדינה כב"כוכב אחר". סגנון החיים הסיני, צורת הבנייה, פולחן הדת, נראות המוני האנשים מלוכסני העיניים, השפה המורכבת מאותיות קליגרפיה שלעין המערבית נראות "מוזרות" והשפה המורכבת מהברות שונות וזרות לאוזן המערבית מבחינת הצליל יתרמו אף הן לאווירה הייחודית.
 

התרבות הסינית הייחודיות שלה זועקת מכל פינה ופינה בה לאורך הביקור בסין. הממשלות הסיניות השכילו לשמר חלקים נרחבים מהתרבות הנושנה בה וזאת על אף העבר הקומוניסטי שאפף אותה ועד הוא חלק ממנה במאה העשרים. הסינים זיהו את הפוטנציאל התרבותי והתיירותי ועל כן חלקים רבים משרידי התרבות מהעולם העתיק עדיין עומדים בסין על תילם ביניהם (וזו רשימה חלקית בלבד) החומה הסינית האדירה השתרעת על שטח של אלפי קילומטרים ונחשבת לאחד מפלאי תבל- עליה תוכלו לטפס במספר אתרים תיירותיים מרכזיים בהם גם תוכלו לקבל מדלייה על הטיפוס, "העיר האסורה" מקום משכנם של הקיסרים- שהיום פתוחה לקהל וניתן לטעום בה קצת העבר הקיסרי המרשים של סין ובייג'ינג, אתרי המקדשים המרכזיים של קיסרי סין שהבולט הוא "מקדש השמיים" וארמונות הקיץ של קיסרי סין המרשימים בתפארתם בהוד ובהדר שלהם. אתר חיילי הטראקוטה שהתגלה לפני שנים אחדות ובו אלפי חיילים מחמר שנועדו לשמור על אחוזת קברו של אחד הקיסרים של סין, גורדי השחקים של שנגחאי שנחשבת לניו-יורק של אסיה וכמובן חצי האי מקאו עמוס בתי הקזינו ומלונות הפאר שתפארתו תשתווה רק ללאס-ווגאס.

הסינים מרבים לסחור משחר ההיסטוריה, ועל כן המסחר בסין הוא צורה ודרך חיים. הסינים יאהבו לסחור עימכם לתת לכם מחיר גבוה ולחכות שתורידו את המחיר במסחר הוגן כי זו עבורם דרך של תקשורת- תרבות של ממש. הם גם יעריכו מאוד את זה שיוריד את מחיר העסקה כמה שיותר ויפרגנו למתמקח טוב (ואולי מכאן הערכתם הרבה לישראלים…) יחד עם זאת הקפידו לעשות זאת בצורה תרבותית ומכובדת ואל תשכחו לקנות את המוצר במיוחד עם התמקחתם עליו רבו ובסוף המוכר הסכים למחיר אותו הצעתם- באם לא תעשו זאת ייחשב הדבר לפגיעה של ממש בסוחר הסיני. כבדו את הסינים והם ישמחו איתכם בחזרה… הכי חשוב זכרו שכל המוצרים (או רובם) הם חיקויים (טובים יותר או טובים פחות) של המותגים ואין מציאות בזול.. הקפידו לבדוק את טיב הסחורה כי רק בסין תוכלו לשמוע את המשפט מצחיק מפי אחד הסוחרים: "sir, believe me it's not a fake, it's
Original Copy.…"
 

החיים הסינים שלווים מאוד, העם הסיני למוד הסבל והתלאות מעדיף להשקיע את ימיו בחיים הפרטיים שלו בלי לצפות ולדרוש יותר מידי מהממשלה הקומוניסטית. צאו לטייל בערים וברחובות פגשו את האנשים, ראו את השלווה שלה את הטאי-צ'י (אימון הכושר היומי) אותם הם מקפידים לעשות בגינות הציבוריות עם שחר והגיעו לפארקים הציבוריים בימי שישי ושבת וראו איך כל הסינים מקטן עד גדול נהנים לשחק משחק ספורט וריקודים עממיים להנאתם האישית- וכמובן ישמח אם תצטרפו אתם גם.
 

כמובן שלא ניתן להתעלם מהכפר האולימפי הענק שהוקם בבייג'ינג לכבוד אולימפיאדת בייג'ינג של שנת 2008 שהותירה את העולם המערבי פעור פה לנוכח הארגון, התכנון, המקצועיות הפאר ההוד והדר שעטף את האולימפיאדה הסינית שם אותה על המפה כמעצמת ספורט אך לא רק אלא כאחת המדינות המובילות של העולם המודרני. כיום נותר האצטדיון וכל שאר המבנים המרשימים של האולימפיאדה פתוחים לקהל הרחב שיכול לחזות באחד מהפלאים הארכיטקטוניים של העם הסיני בשנים האחרונות.

סין- כמה דברים שחשוב לדעת ולזכור!

ויזה ואשרות כניסה– אזרחי ישראל צריכים לקבל אשרת כניסה ושהייה בסין, ניתן להוציאה במשרדי השגרירות הסינית בישראל או דרך משרדי הנסיעות שיעשו אף הם זאת בעבור תשלום כמובן.
סיכונים בריאותיים- תלוי באזורי הביקור, למטיילים באזורים העירוניים ומתויירים בסין אין חשש ממחלות מיוחדות יחד עם זאת יש להתעדכן ולברר במרפאות המטיילים ברחבי הארץ על סיכונים בריאותיים ממוקדים בהתאם למסלול הטיול שלכם.
חשמל- 220 וולט
מטבע- יואן
עלות מחייה- המחייה בסין זולה באופן יחסי לעולם המערבי, יחד עם זאת קיימים אזורים תירותיים וערים גדולות ומתועשות כמו בייג'ינג ושנגחאי בהם המחירים יהיו גבוהים מעט יותר. שילוט- ככל שסין נפתחת למערב יותר ויותר השילוט ברחבות מתחיל להיות גם באותיות אנגליות ולא רק באותיות ובכתב הסיני, בייחוד לאחר האולימפיאדה השילוט בערים הגדולות בייחוד בבייג'ינג מקאו ושנגחאי כתוב גם באנגלית וקל הרבה יותר להתמצא.
תחבורה- ברוב הערים הגדולות קיימות רכבות תחתיות בהן קל באופן יחסי להתמצא בייחוד אם השילוט באנגלית
מכשול השפה- הבנת השפה הסינית קשה ומורכבת, אל תבנו אל לנסות להבין את הסינית (שיחונים עברית-סינית) לא יועילו בהכרח, נסו להקשיב טוב לאנגלית שלהם שאף היא תהיה בתחילה קשה להבנה אך אם תאזינו טוב תגלו שמאחורי המבטא הסיני הכבד מסתתרת אנגלית שגם אתם תוכלו להבין…

המלצה: בשל גודלה ועושרה התרבותי של סין מומלץ להיעזר במדריכים ממוקדים יותר על חבלים ואזורים ספציפיים יותר בתוך סין הגדולה.

הוסף תגובה