סטוקהולם, שבדיה

סטוקהולם, שבדיה

סטוקהולם –כרטיס ביקור

שם מלא: סטוקהולם (Stockholm)
מדינה: שבדיה
חבל ארץ: סדרמנלנד ואופלנד
שטח: 377 קמ"ר
אוכלוסייה: 810,000 נפש
שפה רשמית: שבדית
מטבע: קורונה שבדית
אקלים: מזג האוויר בסטוקהולם מושפע ממיקומה הצפוני של העיר, לפיכך חלוקת היום והלילה בו משתנה בהתאם לעונות בעוד בחורף יש בסה"כ 6 שעות יום בקיץ השמש זורחת בסטוקהולם כ-18 שעות ביום! החורף בסטוקהולם קשה, קר ומושלג ואילו עונת הקיץ חמימה יותר. מירב המשקעים יורדים דווקא בעונת הקיץ בעוד עונת החורף בעיקר מושלגת וקרה ולפיכך מתאימה הרבה פחות לתיירות.
תחבורה: סטוקהולם נהנית ממערכת רכבות תחתית נוחה ויעילה מאוד המקשר את כל חלקי העיר לרבות מטרופולין סטוקהולם המקיף אותה. הרכבת החדשה יחסית (השלמת בנייתה נסתיימה רק בשנות ה-90 של המאה ה-20) מותאמת לטיול נוח מהיר וזול של תיירים לכל נקודות העניין והתיירות של העיר. מומלץ להשתמש באמצעי תחבורה זה, על אף שניתן גם לשכור רכב ו/או להשתמש במערך האוטובוסים, אל כאמור יתרונותיה של הרכבת היא ביכולת שלה לחסוך את כל הפקקים ועומסי התנועה.

סטוקהולם – מידע כללי

סטוקהולם (Stockholm) היא עיר הבירה של שבדיה וגם העיר הגדולה ביותר בממלכה השבדית. העיר ממוקמת בחלקה המזרחי של שבדיה ונפרשת על פני ארכיפלג של איים שכיום מחובר במערכת גשרים ומסילות רכבת תת-קרקעיות המחבר את אגם מלארן גדול המימדים עם הים הבלטי שלחופו גובלת שבדיה במזרח. סטוקהולם היא העיר החשובה ביותר מבחינה שלטונית בשבדיה זאת משום שמבני הממשל המרכזיים של שבדיה ממוקמים בו כמו גם ארמון המלך השבדי שעד היום נהנה ממעמד חשוב במדינה כמונרכיה חוקתית.

סטוקהולם נחשבת לאחת מנקודות היישוב הוותיקות ביותר באזור מאחר ומיקומה במפגשו של אגן מלארן והים הבלטי הייתה צומת דרכים ופיקוח אסטרטגית חשובה לאורך מאות בשנים. סטוקהולם אשר ידה שינויים ותהפוכות לאורך ההיסטוריה הארוכה שלו, כמו גם שריפה קשה שכילתה חלקים גדולים ממנה במאה ה-17 או מגפות שהכו באזור והובילו לאבדות קשות באוכלוסיית סטוקהולם במאה ה-18.

כיום סטוקהולם היא עיר יפה ומודרנית, תנופת בנייה שחלה בה במאה ה-20 התאימה אותה מבחינת מראה ואווירה לבירה אירופאית מודרנית. את המבנים הישנים והקלאסיים החליפו רבי קומות ומבנים חדשים ונוצצים, מרכזי תעסוקה וכלכלה גדולים הוקמו בה והיא מקבלת היום תיירים בזרועות פתוחות אל מגוון אתרי התיירות ואזורי הבילוי המצויים בה. סטוקהולם ידועה במוזיאונים הנפלאים הפזורים בכל רחבי העיר, המבנים החדשים שנבנו בה בעת האחרונה הניצבים לצד ארמונות קלאסיים גדולים ויפים זכר למונרכיה האבסולוטית של פעם שקיים התרככה רבות ונותרה בהרבה מובנים רק "סמל" לבית המלוכה הגדול של שבדיה שמלך בה לאורך השנים במאות הקודמות.

סטוקהולם – מה לראות ומה לעשות?

• הרובע העתיק של סטוקהולם (גמלה סטאן) (Gamla Stan)– אחת השכונות היפות והאזורים הנעימים ביותר לביקור ברחבי סטוקהולם הוא רובע גמלה סטאן, אשר יכול להיו מכונה "העיר העתיקה" של סטוקהולם. רובע זה נבנה החל מתקופת ימי הביניים והוא נשמר בצורה יפה עד ימינו, לרבות מבני משפחת המלוכה, מבנים אדמיניסטרטיביים ישנים (שכבר רובם העתיקו את מושבם למבנים חדשים בהרבה), הקתדראלה הראשית של סטוקהולם ועוד. הסמטאות מרוצפות הרבנים ברחבי רובע זה מזמינות את המטיילים לחוויה נפלאה של טיול רגלי במקום שבו לכאורה "הזמן עצר מלכת". מומלץ להתחיל את הסיור בגמלה סטאן באזור הכיכר המרכזית המכונה סטורטורגט (Stortorget) ומשם להתחיל להסתעף אל תוך הסמטאות הפתלתלות.

• ארמון בית המלוכה (Kungilga Slottet)– ארמון בית המלוכה השבדי ישב מאז ומתמיד במתחם העיר העתיקה שלסטוקהולם, גמלה סטאן. עם זאת עקב שריפה קשה שפדקה את סטוקוהלם בסוף המאה ה-17 ארמון המלוכה נשרף כליל והיה צורך להקימו מחדש. את הארמון החדש בנו בחצייה הראשון של המאה ה-18 כאשר בנייתו הושלמה בשנת 1760. מאז מהווה הארמון את מקום משכנם הרשמי של שושלת מלכי שבדיה. עם זאת המלכים אינם שוהים בארמון כל העת והוא כיום מהווה "מעון שרד רשמי" המשמש בעיקר לטקסים וקבלות פנים רשמיות. לכן כאשר משפחת המלוכה אינה שוכנת בו, משמש הארמון כמעין מוזיאון למשפחת המלוכה וניתן לבקר ברבים מבין מאות חדריו המציגים חפצים רבים ביניהם תלבושות, תכשיטים, כתרים ושרביטים השייכים לבני משפחת המלוכה.

• בית העירייה של סטוקהולם (Stadshuset)– למעריצי טקס פרסי הנובל נראה שבית העירייה יהיה מאוד מוכר, שכן פעם בשנה (בחודש דצמבר) נערך בבית העירייה טקס חלוקת פרסי הנובל היוקרתי בו גדולים עולם צועדים לקבל את הפרס וההוקרה על פועלם במגוון תחומים של החיים המודרניים. לצד "האולם הכחול" (שאגב צבעו אינו כחול) בו נערך טקס פרסי הנובל, בית העירייה מרהיב ביופיו ומציע עוד הרבה חללים מעוצבים שונים הפתוחים לקהל הרחב ומתקיימים בהם סיורים מודרכים מידי יום. בית העירייה של סטוקהולם הוא באופן מפתיע אחד מאתרי התיירות הפופולאריים בסטוקהולם כולה וכמעט מידי יום הוא עמוס במבקרים. מומלץ לבקר גם במגדל התצפית המתנשא לגובה של למעלה מ-100 מטרים הבנוי על גג בניין העירייה וממנו נשקף נוף מרהיב על סטוקהולם כולה.

• מוזיאון ואזה (Vasa Museet)– ואזה היה שמנה של אוניית קרב מפוארת של צי האוניות השבדי אשר נבנתה במאה ה-17 על מנת לשרת את חיל הים השבדי במלחמותיו בצבאות השכנים. היא הייתה לסמל בעבור צבא שבדיה וזאת הודות לפאר הרב שהושקע בבנייתה. מימדיה הגדולים (ביחס לאותם ימים), החימוש החדשני (מעל 60 תותחים שהיו "המילה האחרונה" בתחום התחמושת באותם ימים) ולא פחות מ-1000 פסלים שונים נועדו לשוות לואזה מראה של מפלצת מלחמה חמושה ובלתי מנוצחת. אך אבוי לטרגדיה, ואזה לא האריכה ימים וכבר בהפלגתה הראשונה טבעה במימי הים הבלטי. רק בשנת 1960 נמשתה הספינה מהמצולות ולאחר שיפוץ הוצבה בהיכל המוזיאון הפתוח היום ומגולל את סיפורה של ואזה כמו גם של ספינות טרופות נוספות שגורלן היה דומה לאורך ההיסטוריה השבדית.

• מוזיאון נובל (Nobel Museet)– המוזיאון הממוקם בלב הכיכר המרכזית של רובע גמלה סטאן (העיר העתיקה) מוקדש למעל 700 זוכי פרס הנובל בכל תחומיו על כל שנותיו. במוזיאון זה תוכלו ללמוד על המפעל היוקרתי שמחלק פרסים מידי שנה למיטב המוחות אשר תרמו לאנושות בשלל תחומיו לאורך השנה החולפת. בהיכלי המוזיאון תוכלו למצוא גם לא מעט ישראלים, חתני וכלות פרס נובל לאורך השנים, אשר לצד תמונתו של כל אחד מהם קורותיו, הישגיו והסיבה שבגינה זכה בפרס. תוכלו להבחין כמה ישראלים זכו בנובל לעומת גודלנו היחסי בעולם, ואף יותר מכך, כמה יהודים זכו בפרס נובל עד כה מכל העולם. אין ספק שמדובר בגאווה יהודית וישראלית.

• המוזיאון הלאומי של שבדיה (National Museet) – כמתחייב ממעמדה של סטוקהולם כבירה השבדית היא מרכזת מספר מבנים ומוזיאונים חשובים בתחום התרבות וההיסטוריה של העם השבדי. המוזיאון הלאומי אוצר בתוכו את מיטב יצירות האומנות שיצרו אומנים שבדים נודעים ומפורסמים בעלי שם עולמי. ניתן למצוא כאן ציורים, פסלים, עבודות בכסף ובזהב כמו גם שטיחים עבודות שונות של אריגה ועוד. המוזיאון רחב ידיים ומכיל כמה עשרות אלפי מוצגים ופריטים.

• כנסיית רידרהולמן (Riddarhuset) והקתדראלה המרכזית של סטוקהולם (Storkyrkan)– הפינה הנוצרית בביקור בסטוקהולם יכולה להתמצות ללא ספק בשני מבנים מרשימים אלו אשר לכל אחד ייחוד ותרומה חשובה להיסטוריה של העיר והאומה השבדית. בכנסיית רידרהולמן שוכנים קבריהם של שושלת מלכי שבדיה לאורך למעלה מ-700 שנה. הכנסייה בת הלמעלה מ-700 שנים עומדת על תילה בצורתה המקורית ומאכלסת כאמור את כל השושלת המפוארת של מלכי שבדיה החל מימי הביניים ועד היום. לעומתה הקתדראלה המרכזית של סטוקהולם הממוקמת בלב אזור הגמלה סטאן (העיר העתיקה) היא מקום מושבו של הארכיבישוף של שבדיה. מדובר במבנה ארכיטקטוני מרהיב אשר פתוח לקהל וניתן לערוך בו סיורים. מומלץ לחובבי ארכיטקטורה והיסטוריה של הדת הנוצרית.
• פארק גרונה לנד (Grona Land Park)- "הפינה לילדים". גרונה לנד הוא פארק שעשועים ובילויים לכל המשפחה הפתוח כבר משלהי המאה ה-19 ועד ימינו. הפארק מציע מגוון פעילויות לילדים בכל הגילאים והוא פתוח בעיקר בעונת הקיץ. בשיא עונת התיירות נערכים בפארק גם קונצרטים של אומנים שבדים ובינלאומיים ידועים. מומלץ להגיע לפארק לבילוי והנאה של כל המשפחה.

הוסף תגובה