סוקותאי, תאילנד

סוקותאי, תאילנד

סוקותאי (Sukhuthai) הממוקמת בצפון תאילנד היא עיר שלמעשה מתחלקת לשתי ערים שונות סוקותאי הישנה וסוקותאי החדשה. בעוד סוקותאי החדשה היא עיר מודרנית לכל דבר, סוקותאי הישנה היא למעשה מעין "עיר רפאים" המרוחקת כ-12 קילומטרים מסוקותאי החדשה ומהווה מוזיאון גדול לממלכת סוקותאי הישנה ומרהיבה שהתקיימה לפי מאות בשנים באזור זה. ממלכת סוקותאי התקיימה באזורים אלו במאה ה-13 לספירה ומקור שמה הוא "זריחת האושר". לממלכת סוקותאי חשיבות רבה בהיסטוריה של העם התאילנדי שכן מלך סוקותאי הראשון היה זה שלמעשה המציא או ליקט וערך את השפה התאית שעד לימיו הייתה אוסף של ניבים פזורים ולא מאוחדים. בכך מהווה ממלכת סוקותאי ומלך סוקותאי נדבך חשוב במסורת ובמורשת התאית.

את השרידים של ממלכת סוקותאי הישנה חשפו במרוצת השנים והם הוכרו במהלך השנים האחרונות כאתר מורשת עולמי על ידי ארגון אונסק"ו אשר הודות לתואר זה מושך למקום תיירים רבים הבאים לחזות במקדשים הנפלאים שנשתמרו כאן מאות בשנים. בסוקותאי הישנה אין כל מקומות לינה או שירותים תיירותיים (מסעדות, בתי קפה, מלונות וכד'). ניתן להגיע לסוקותאי באמצעות טיולי יום עצמאיים או מאורגנים מהעיר סוקותאי החדשה ולחזור אל העיר החדשה לעת ערב. את הסיור ברחבי סוקותאי הישנה ניתן לעשות ברגל או באופניים. ניתן גם לשכור מעין רכב ממנוע (סוג של קארטינג) ולהתנייד שם ממקום למקום בצורה נוחה.

מקדש צ'אנג לום (Wat Chang Lom) הוא המקדש החשוב ביותר באזור של ממלכת סוקותאי הישנה והוא מהווה גם את סמלה של ממלכה עתיקה זו. הוא נבנה בסוף המאה ה-13 עם הקמתה של הממלכה של סוקותאי. המקדש בנוי בצורה של מעין פעמון המונח על כתפיהם של 39 פסלי פילים (זהו גם מקור שם המקדש, המילה צ'אנג פירושה פיל). המקדש המרהיב ממוקם מזרחית לחומת העיר העתיקה של סוקותאי פתוח מידי יום בין השעות 09:00-12:00 ואחה"צ בין השעות 13:00-16:00 מומלץ להגיע ולבקר במקדש.

מחוץ לעיר סוקותאי ניתן לבקר בשמורת הטבע המרהיבה Si Satchanalai, שמורת הטבע מאגדת אזורים נפלאים של טבע: שבילי הליכה בתוך יערות ירוקים, מפלים קטנים וגדולים, מערות נפלאות, מעיינות חמים הנובעים ממעבה האדמה וניתן לטבול ולרחוץ בהם ועוד. כל האזורים הללו פתוחים למבקרים ולתיירים ומאוד מומלץ לשלב גם את הטבע המרהיב בסביבת סוקותאי בביקורכם במקום.

ברחבי העיר סוקותאי (בתחומי חומת העיר העתיקה) ניתן למצוא כמה עשרות מקדשים מרהיבים, כל מקדש לרוב מתוחזק מכספי התיירים המבקרים במקום ועל כן המקומיים גובים סכומים פעוטים תמורת כניסה למקום. מומלץ להגיע לביקור במתחם עם הרבה מטבעות וכסף קטן מאחר ותידרשו לשלם בכל אתר ואתר כמה באטים בודדים תמורת הביקור.

טיפ טוב למטיילים לבדם ברחבי סוקותאי העתיקה היא לרכוש מפה עם האזורים מומלצים לביקור ברחבי העיר העתיקה. המקומיים מוכרים מפות אלו במחירים זולים אוד והדבר יכול להיות לכם מאוד לעזר על מנת להתמקד ולבקר בדיוק במקומות המעניינים באזור ולא להתפרש וללכת לאיבוד בשטחים הנרחבים. במיוחד אם אין לכם זמן רב להקדיש לסיור במקום.

העיר סוקותאי החדשה היא עיר מודרנית הרבה יותר ומאוכלסת על ידי התושבים המקומיים שממשיכים להתגאות בהיותם תושבי העיר הקרובה לממלכת סוקותאי העתיקה והקדושה. בעיר סוקותאי החדשה תוכלו למצוא בתי מלון וגסטהאוסים במחירים יחסית זולים ונוחים. יש כאן מסעדות, בתי קפה, פאבים וברים. תושבי סוקותאי מודעים לאטרקציה התיירותית השוכנת במתחם סוקותאי העתיקה ובשני האחרונות משתדלים לטפח את הפן התיירותי של עירם החדשה לטובת התיירים שמגיעים לכאן, בעיקר לאחר שהמקום הוכרז זה מכבר כאתר מורשת עולמית.

 

הוסף תגובה