מקסיקו

מקסיקו

מקסיקו היא ללא ספק אחד מיעדי התיירות הכי חמים במרכז אמריקה.  היא שילוב נדיר לאזור מרכז אמריקה של קדמה עם כפריות, של אתרי  בילוי וכפרי נופש מן הנוצצים היפים והיוקרתיים בעולם לצד אותנטיות של  בני מאיה כפריים, אנשי ההרים אשר שומרים באדיקות על מסורת החיים  כפי שהתקיימה לפני מאות שנים.

 

מקסיקו היא גן עדן קריבי למטיילים בה שיכולים לטעום מכל מה שיש לאמריקה הלטינית  להציע במדינה אחת: המון מוסיקה טובה, אוכל מצוין, פירמידות מאיה עתיקות, ג'ונגלים  סבוכים עם צמחייה טרופית עבותה ובעיקר המון שמש חופים קריביים קסומים של ים טורקיז  עוצר נשימה.

 

מקסיקו היא מפגש תרבותי מיוחד של מדינה מתועשת ומתקדמת מחד עם תרבות כפרית ומסורתית מאידך. אז למה אתם מחכים? חבשו את הסומבררו, שימו עליכם פונצ'ו צמר (אם קר לכם) או כוס טקילה מקסיקנית מרעננת (אם חם) וצאו לגלות את הארץ הקסומה – ארץ הסומבררו- מקסיקו!

 

מקסיקו- כרטיס ביקור

השם המלא: המדינות המקסיקניות המאוחדות (אסטודוס אונידוס מקסיקאנוס).
הבירה: מקסיקו סיטי.
משטר: רפובליקה פדראלית
אוכלוסיה: 109,955,400 נפש.
שפה: ספרדית. (בחלקים התיירותיים יותר של קנקון גם אנגלית)
מטבע: פזו מקסיקני.
דת: רוב מוחלט של נוצרים (ואחוזים מעטים של מיעוטים שונים).

מזג אוויר: מקסיקו מגוונת מאוד באקלימה אך ניתן לומר שהעונה החמה והגשומה בה היא בין מאי-לאוקטובר. האקלים במקסיקו הוא אקלים טרופי המושפע מהוריקנים וסופות שמשתוללות באוקיינוס שלא אחת אף הכו בחופים וגרמו בהם להרס רב.

 

מקסיקו – קצת היסטוריה

המתיישבים הראשונים באזור מקסיקו הגיעו עליה לפני למעלה מ-20,000 שנה.  היו אלה ילידים שצאצאיהם היו בני תרבויות המאיה והאצטקים שהקימו על אדמת מקסיקו  שנים אחר כך תרבויות משגשגות שקמו ונפלו והיום נותרו מהם רק שרידים מעטים פזורים במעבה היערות כמו גם שרידים של צאצאיהם בין בני מקסיקו. תרבות המאיה אשר שגשגה  מאוד במאות הקדומות לספירה הייתה תרבות מתקדמת מאוד לזמנה אשר  האמינה באלים אך הייתה בעלת ידע מתקדם מאוד בתחום האסטרונומיה ופירוש  מפת כוכבי השמיים. 

בני "המאיה" הקימו מקדשים בכי חבל ארץ "יוקטן" אשר את חלקם ניתן היום לראות במקדשים של צ'יצ'ניצה, טולום ועוד כמו גם במדינות אחרות במרכז אמריקה.

 

הטרגדיה של אותם בני תרבות היו בעיקר המפגש עם הכובש הספרדי אשר הגיע עם גל גילויי  היבשות וגילוי אמריקה. הספרדים הראשונים הגיעו למקסיקו במאה ה-16 והחלו להחריב את  תרבויות העמים שישבו שם קודם תוך שהם נוהגים בהם ביד קשה ומקימים חברת אצולה ספרדית.  הספרדים השחיתו את מקדשיהם ופרעו בהם.

 

דיכוי בני העמים על ידי הספרדים הסתיים רק עם קבלת העצמאות מידי ספרד בשנת 1821, אך גם העצמאות לא הביאה את השקט למקסיקו אלא להפך חוסר יציבות שלטונית סכסוך עם ארה"ב ומתחים חברתיים בין הספרדים לבין בני המאיה וצאצאי התרבויות העתיקות המשיכו לאורך שנים רבות.

 

כיום ובשנים האחרונות מקסיקו סובלת מגלי הגירה שלילית גדולים לכיוון ארה"ב (רובה לא חוקית) ועד היום קיימים מתחים בין הקבוצות האתניות השונות במדינה אם כי מאבקים אלה אלימים הרב ה פחות ועברו יותר לזירה הפוליטית.

 

מקסיקו- גיאוגרפיה החי והצומח

מקסיקו חולשת על שטח אדמה עצום ביבשת אמריקה המרכזית והצפונית. היא גובלת עם ארה"ב בצפון ובדרום עם גואטמאלה ובליז. במזרח ובמערב היא משתרעת מהחופים הקריביים של האוקיאנוס האטלנטי במערב באזור קנקון ועד לחופים הפאסיפיים במזרח באזור אקפולקו.

 

צורות הנוף משתנות מאוד לאורכה ולרוחבה של מקסיקו וניתן למצוא בה תאי שטח מגוונים מאוד החל ממדבריות וערבות צחיחות כמו בסרטי "המערב הפרוע" האמריקאים, דרך יערות גשם עבותים מלא י צמחייה טרופית מדהימה ועד חופים קרביים שטופי שמש עם ים קריבי רגוע וקסום בצבעי טורקיז.

 

במקסיקו ניתן לראות את השוני בהתיישבות בין המתיישבים בני ההרים המאופיינים בצורת חיים מסורתית יותר ודתית יותר אותם ניתן לראות באזורי העיר התיירותית והמקסימה סאן קריסטובל בחבל צ'יאפס ומצד שני את יושבי הים שלרוב דתיים ומסורתיים פחות בגלל המפגש התכוף לאורך השנים עם זרים שהגיעו לחופים באזורי חצי האי יוקטן בדרום.

 

בעלי החיים במקסיקו ספגו מכה אנושה עם כיבוש הספרדים את המדינה ובירוא היערות בצורה מהירה ושיטתית על ידי הספרדים שיצאו את העצים לאירופה. בעלי החיים נדחקו לאזורים מצומצמים מאוד ביחס לתאי השטח בהם חיו בעבר אך עדיין ניתן למצוא בעלי חיים רבים בג'ונגלים כמו קופי השאגן, פומה, נחשים וזוחלים טרופיים, עכבישי טרנוטלה, וזני ציפורים טרופיות שהבולטת בהן היא הטוקאן ציפור שחורה מרהיבה עם מקור צהוב שאף מהווה סמל עבור אחד המחוזות הבולטים במקסיקו.

 

מקסיקו – מה לראות ומה לעשות?

תיירים המגיעים לטייל במקסיקו לרוב אינם יכולים לחלוש על כל שטחה הענק של המדינה ועל כן מתמקדים באזורי טיול בולטים. עיר הבירה מקסיקו סיטי היא עיר בירה מתועשת ונחשבת לאחת הערים הגדולות והצפופות בעולם, אך גם בעלת אחוז זיהום האוויר בין הגדולים בעולם- גדול כל כך עד שיש הגבלה על כמות המכוניות שיכולות לנסוע בכל יום בשבוע וזאת על פי חלוקה שרירותית על פי מספרי לוחיות הזיהוי של הנהגים. מקסיקו סיטי היא עיר מתועשת ומתקדמת ככל הערים בעולם ומהווה מוקד תיירותי לחיי לילה תוססים ומרכז תרבות מקסיקני.

 

אזורי החוף המערבי של מקסיקו בולט בעיר הקסומה אקפולקו שידועה בתור יעד תיירותי מועדף לתיירים ולהמוני אמריקאים שבאם לנפוש באווירה שונה. חופים לבנים ומדהימים למרגלות האוקיאנוס השקט הקסום.

 

אזור החוף המזרחי בכלל ובפרט אזור חצי האי יוקטאן הוא אחד המקומות המתוירים ביותר במקסיקו. רוב המטיילים הישראלים המשלבים את מקסיקו כתחילת טיול במרכז אמריקה יעדיפו לבקר בתחילה באזור העיר סאן-קריסטובל בחבל צ'יאפס עיירה קולוניאלית קסומה בה ניתן לטעום קצת מהחיים המסורתיים של בני ההרים במקסיקו ומשם ימשיכו אל החופים של דרום מזרח המדינה. החופים הקריביים המדהימים של הערים טולום, פלאיה דל כרמן וכמובן הגדולה והמפורסמת מכולן- קנקון הם יעד תיירותי מועדף לישראלים ולעיתים תוכלו להרגיש בהם ממש כמו בחופי ישראל (אל דאגה הם הרבה יותר יפים וקסומים אבל השפה השולטת- עברית). בערי החוף בחבל יוקטן בתי מלון יוקרתיים, חנויות מזכרות, מועדוני ענק מרהיבים וכמובן עשרות תיירים מכל העולם שהפכו את האזור ובייחוד את קנקון לגן עדן לתייר שבא לבלות- לשתות טקילה מקסיקנית או לפחות קורונה, הבירה המקסיקנית הלאומית.

 

אל מול חופי קנקון תוכלו לבקר גם באיסלה מוחרס- "אי הנשים" הצופה אל חופי קנקון וניתן להגיע אליו דרך קנקון במעבורת. המחייה על האי זולה הרבה יותר מבקנקון עמוסת מלונות היוקרה ועל כן הפך האי למועדף עבור התייר הישראלי המצוי שנהנה לבלות בקנקון במועדוני הלילה המטורפים שלה והבולט בהם "הקוקו-בונגו" ברובע "זונא אולטרא"- רובע התיירות של קנקון- ולחזור עם עלות השחר במעבורת בחזרה למשכנו הצנוע אך הקסום ב"איסלה מוחרס".

 

במקסיקו אטרקציות רבות לתייר הישראלי ולתיירים בכלל אשר החמות ביניהן מתמקדות באזור חופיה הקריביים, מועדוני צלילה מהטובים בעולם, בתי ספר לספורט ימי וספורט אתגרי ימי כמו "קייט סרפינג", מצנחי רחיפה, אופנועי-ים ושאר הנאות פרוסים לאורך החופים עד בלי די!

 

לאוהבי הארכיאולוגיה והארכיטקטורה ניתן לבקר בחצי האי יוקטאן לא רחוק מהחופים ומבתי המלון של קנקון ופלאיה דל כרמן באתר העתיקות המרשים של בני המאיה בעיר צ'יצי'ניצה. בעיר ניתן לראות פירמידות ומקדשי מאיה מרהיבי עין ועוצרי נשימה במרחק נסיעה לא רב מהחופים.

 

מקסיקו- חשוב לדעת וכדאי לזכור!

ויזות: ישראלים לא זקוקים לוויזה על מנת לבקר במקסיקו אך זקוקים ל"אשרת תייר" אותה מקבלים עם מעבר הגבול היבשתי או האווירי אל המדינה. את אשרת התייר צריך לשמור עד תום השהות במדינה ולשלם עליה בעזיבת המדינה סכום של כ- 20 דולר אמריקאי.
מחלות וסכנות ביראות: מלריה (באזורי היערות), קדחת דנגי, כולרה, דלקת הכבד ושפעת החזירים שהתפרצה לראשונה במקסיקו. יש להיוועץ במרפאות המטיילים ברחבי הארץ על מנת ליטול תרופות מתאימות ולהתחסן בהתאם למסלול הטיול שלכם.
שעון: השעון המקסיקני המקומי מאחר את השעןו הישראלי בין 8-9 שעות (תלוי אם הנך בחוף המזרחי– 8 שעות או בחוף המערבי – 9 שעות).
חשמל: 100 וולט- יש להצטייד במתאמים.
מטבע: פזו מקסיקני.
עלות מחייה: באופן כללי המחיה במקסיקו זולה מאוד בייחוד באזורים הכפריים והפחות מתוירים. באזורי התיירות המרכזיים במדינה ובעיקר באזור חופי יוקטאן תוכלו למצוא מלונות פאר במחירים שלא יביישו את עשירי העולם (אך גם הם יחסית זולים בהשוואה לשאר העולם).
אזהרת מטיילים: רמת הפשיעה במקסיקו באזורים מסוימים גבוהה בייחוד בשנים האחרונות. מלחמות של קרטלי סמים ועולם תחתון הביאו לשיעור פשיעה מדאיג בעיקר בתחום החטיפות תמורת כופר, שוד מזוין, ניסיונות הברחות סמים ועוד ועל כן חשוב להיזהר מאוד באזורים המועדים על פי התראות משרד החוץ ומשטרות התיירים המקומיות, להקפיד להישאר ולטייל באזורים המתויירים יותר שם הנוכחות המשטרתית גבוה ורמת הפשיעה נמוכה יותר.

הוסף תגובה