צילום: Tango7174

כריתים הוא האי הגדול ביותר במדינת יוון והאי השני בגודלו בחלקו המזרחי של הים התיכון. תיירים רבים רואים בכרתים יעד תיירות מועדף, ואכן הענף הכלכלי המרכזי של האי הוא ענף התיירות המזרים לו כספים רבים אורך כל ימות השנה הודות לאקלימו הממוזג. רצועת החוף האינסופית של כריתים עמוסה בכפרי נופש ומלונות פאר אשר ממתינות לתיירים הרבים (ורובם ישראלים) שכובשים אותם עם תחילתה של עונת התיירות, אך כריתים מציעה לתייר הרבה מעבר לכך- יש בה מסלולי הליכה נהדרים, אופציות לטיולי ג'יפים וטרקטורונים, חוויות אקסטרים מעולות בים באוויר וביבשה ולכן מומלץ לארזו מפעם לפעם את בגד הים אל תוך התיק, לנעול נעלי הליכה להביט לימין ולשמאל לראות את הנופים עוצרי הנשימה, את הפסגות הנישאות ולצאת לטרק אחד או שניים ואח"כ כמובן לחזור לרביצה המתמשכת על קו החוף.

מזג האוויר בכרתים
שתי צורות אקלים מרכזיות משפיעות על כריתים, האקלים המזרח תיכוני השורר ברוב חלקי האי והאקלים הצפון אפריקאי השורר בעיקר בדרומו. ברוב חלקי המדינה הלחות גבוהה והטמפרטורות גבוהות ברוב ימות השנה. ככל שמתקרבים לאזורי החופים הטמפרטורות והלחות עולות בהתאם. הטמפרטורות בעונת הקיץ נעות בין 20-30 מעלות ואילו החורף בכרתים אינו קשה במיוחד ושלג יורד רק בפסגות הגבוהות ביותר על פני האי. בדרום האי האקלים הצפון אפריקאי מאופיין במזג אוויר חם יותר שטוף שמש ההופך את המקום למעין פיסת אפריקה קטנה בלב הים התיכון.

תחבורה בכרתים
הדרך הטובה ביותר להגיע לכרתים היא באמצעות טיסות שכר (צ'רטרים) במסגרת חבילות נופש. בעונות השיא יוצאות טיסות רבות משדות התעופה השונים בישראל לכרתים שנחשב יעד תיירותי מועדף. אפשרות אחרת היא טיסה מיעדים רבים באירופה או ביוון עצמה. בעבר היה ניתן להפליג לכרתים במעבורת, אך בשנים האחרונות הדבר לא אפשרי פרט לשיט ביאכטות פרטיות (אם יש לכם במקרה- לכו על זה…). רוב התיירים משתקעים במלון ולא יוצאים ממנו (מעבר לצעדה קלה לים) אם תרצו לשוטט מעט יותר ניתן לשכור מכוניות וקטנועים במחירים זולים יחסית – מומלץ!

כרתים – מידע כללי והתמצאות
האי כרתים הוא האי הגדול ביותר מבין איי יוון, הוא נחשב למחוז בפני עצמו ביוון וכולל בתוכו ארבעה מחוזות משנה חניה (האניה), הרקליון (אירקליון), לסיטי ורתימנון. רצועת החוף בכריתים היא מהיפות והארוכות שלחופי הים התיכון ואין ספק שזו האטרקציה המקומית החביבה על התיירים הרבים הפוקדים את כפרי הנופש לאורך קו החוף, יחד עם זאת כריתים הי הרבה מעבר לכך. אם תכנסו אל תוככי האי תוכלו להבין שמדובר באי הררי מאוד ויש בו פסגות של הרים הנפלאות לטיפוס ושבחורף אפילו הופכות להיות מושלגות. בין ההרים ניתן למצוא ערוצי נחל, קניונים (לא כאלה של קניות…), מסלולי טיולים אטרקציות לחובבי האקסטרים ועוד. כרתים היא לא רק כפר נופש, כיסא שיזוף ובטן-גב ומומלץ להשקיע מספר ימים גם בטיול ברחבי האי הנפלא ובכל האטרקציות שיש לו להציע.

ההיסטוריה של כרתים
ההתיישבות באי כרתים היא עתיקת יומין. ממצאים ארכיאולוגיים מעידים על התיישבות באזור עוד בתקופות הפרה-היסטוריות אז חיו על האי מתיישבים ובני שבטים שחייהם היו מפותחים מאוד מבחינה טכנולוגית ויש הסוברים שאף נהנו ממים זורמים בבתיהם ומאמבטיות (דבר שאינו מובן מאליו בתקופות אלו בהם אחיהם במדינות השונות היו מתקלחים בנהרות). האי מוזכר גם בתנ"ך ומכונה בשם "כפתור".

בתקופה ההלניסטית הייתה כרתים מעוז משיכה להרבה קרבות ומלחמות שליטה. הממלכות החזקות באזור נלחמו על השליטה באי הגדול וראו בו טריטוריה חשובה מבחינה אסטרטגית. בסופה של תקופה בה עבר האי מיד ליד נכבש ע"י האימפריה הרומית שהחזיקה בו גם לאחר פיצולה בו הפך כרתים להיות חלק מהאימפריה הרומית המזרחית.

בהמשך ימיו ובמרוצת ההיסטוריה נכבש האי כרתים ע"י הערבים ולאחריו בשנית ע"י הביזנטיים. עם עלייתה של האימפריה העות'ומאנית נכבש האי בידי הטורקים העות'ומאנים שהביאו לאי את בשורת דת האסלאם שעד אז לא הייתה נפוצה ברחבי האי. רבים המירו את דתם לאסלאם אך בהמשך עם אכזבתם ומיאוסם בשלטונה של האימפריה המירו דתם חזרה לנצרות.

במאה ה-19 עם הכרזת עצמאותה של יוון התמרדו גם תושבי כרתים כנגד האימפריה העות'ומאנית בדרישה לחזור להיות תחת שליטה יוונית. האימפריה הנגדה לכך וגל של מרידות ומלחמות אזרחים הסעיר את האי. האימפריה העות'ומאנית הכריזה מלחמה על יוון ורק בסופה הוחלטו להכריז על עצמאותה של כרתים וכוננה בה הרפובליקה של כרתים שתוך שנים אחדות בתחילתה של המאה העשרים (1908) אוחדה עם יוון.

כרתים – מה לראות ומה לעשות?
רצועת החוף של כריתים ידועה ביופייה, בחולותיה הצהובים האין סופים והמפרצים הקסומים שהיוו כר נפלא להקמת אזורי נופש ותיירות נפלאים שמהווים יעד תיירותי מספר אחד וענף כלכלי ראשון במעלה עבור המקומיים. כפרי הנופש הרבים שהוקמו לאורך קו החוף מפרנסים היטב את תושבי האי לשמחתם הרבה של אלפי התיירים הגודשים את האי בעונת התיירות.

חופיו הקסומים של כרתים מהווים אטרקציה עבור הנופשים שמעבירים את רוב חופשתם בין בירת המלון לבין חוף הים, אך כרתים היא הרבה מעבר לכך. לאורך רצועת החוף קיימים אזורים רבים של ספורט ימי ופעילויות אקסטרים ימיות ביניהן גלישה, אופנועי ים, ראפטינג ומועדוני צלילה נפלאים בהם ניתן לצלול הן בצורה מקצועית (צלילת בלונים) והן צלילה חובבנית אמצעות שנורקלים.

אך עם עוזבים את קו החופים ונכנסים לתוככי האי מגלים נופים שונים בהרבה מרצועת החוף המתויירת. כריתים הוא אי הררי ורכסי הרים חוצים אותו לכל אורכו ממערב למזרח מה שמהווה אטרקציה עבור חובבי טיולי האקסטרים- טיולי ג'יפים, טרקטורונים, סנפלינג, ראפטינג נהרות ושאר פעילויות אתגריות כמו גם מסלולי הליכה מאתגרים של טיפוס הרים והעפלה לפסגות הנישאות הם רק חלק משלל האטרקציות הטבעיות שממתינות להרפתקנים מביניכם שיארזו את בגד הים ינעלו נעלי הליכה ויחליטו גם לחלץ קצת את עצמותיהם.

לינה בכרתים 
אופציות הלינה בכרתים רבות ומגוונות. יש בה מלונות וכפרי נופש מפוארים והמלון היחידי שקיבל דירוג של 6 כוכבים (!!!) באירופה. מצד שני יש כאן גם אכסניות זולות וחדרים להשכרה בכפרים הנידחים בתוככי המדינה בזול וללא חצי כוכב.

אם רוצים לארגן חופשת נופש בכרתים אין ספק שמומלץ לעשות זאת באמצעות "דיל" או "נופשון" הכולל טיסה וחבילת נופש בבית מלון, באופן הזה ההצעות יהיו זולות הרבה יותר ומחירי המלונות סבירים. בעונת השיא (הקיץ) מחירי הלינה בכפרי הנופש בקו החוף מאמירים ומטפסים מעלה מעלה אם כי עדיין נחשבים לזולים ונוחים עבור התייר הישראלי.

באם חפצתם בחופשת נופש של בטן-גב ורביצה בים ובבריכה מומלץ לבדוק את מיקומו של המלון ביחס לים ולבדוק את הגישה אל החופים ואת טיב החופים באזור המלון. כמו כן כדאי שהמלון יהיה בקרבה של אתרי תיירות מרכזיים ו/או ערים גדולות ובכך אם ימאס לכם מהשיזוף על החוף תוכלו לקפוץ לעיר השכנה, לראות קצת עתיקות, לעשות קניות בשווקים ואולי (חלילה) אפילו לצאת לאיזה מסלול הרפתקני אחד או שנתיים.

הוסף תגובה

Booking.com