זנזיבר, טנזניה

זנזיבר, טנזניה

זנזיבר (Zanzibar) הוא חבל ארץ עצמאי בטנזניה הממוקמת במזרח אפריקה. חבל זנזיבר מורכב משני איים גדולים: זנזיבר ופמבה, ועוד מספר איים קטנים המרכיבים את ארכיפלג זנזיבר המצוי במרחק של בין 20 ל-50 קילומטרים מחופיה המזרחיים של טנזניה בתוך מימיו של האוקינוס ההודי. חבל זנזיבר הפך בשנים האחרונות ליעד אקזוטי ופופולארי בקרב הנופשים הישראלים המחפשים חופים מרהיבים, שלווה ורוגע לצד אזורים מסתוריים של יערות גשם עבותים המכילים מיני רבים של קופים ובעלי חיים נדירים שהחיים להם בשלווה בפיסת הטבע המיוחדת הזאת. זנזיבר קנה לעצמו בשנים האחרונות מעמד כאחד היעדים הפופולארים בקרב זוגות צעירים לירח דבש חלומי באזור יבשת אפריקה.
 
העיר המרכזית בזנזיבר היא סטון טאון (Stone Town), זוהי גם עיר הבירה של חבל זנזיבר, היא נחשבת לאחד המקומות המרתקים והשווים ביקור בזנזיבר, והוכרזה זה מכבר על ארגון אונסק"ו כאתר מורשת עולמית הראוי לשימור. זנזיבר ידועה בתבלניה הטובים והיחודיים בשנים עברו הייתה מהווה מוקד לסחר בתבלינים ממזרח למדינות המערב, ומכאן שהמעצמות בתקופה האימפריאליסטית מצאו בה הרבה עניין. לפיכך מבחינה היסטורית ידעה זנזיבר תקופות שונות של שלטון ותרבויות שונות השפיעו עליה בעיצובה, בסגנון הבנייה שלה ואורח החיים שלהם, דבר הניכר בחבל הארץ ובפרט בסטון טאון הבירה שמהווה שילוב מעניין של מזרח ומערב עם השפעות תרבויות שונות רחבות ומגוונות.
 
 
מה כדאי לראות ולעשות ב זנזיבר

עיר האבן (Stone Town): עיר הבירה של חבל זנזיבר היא גם יעד תיירותי בולט בארכיפלג. מרבית התיירים מגיעים לכאן על מנת להתרשם מאחת הערים העתיקות באזור. סטון טאון היא גם מקום היישוב היחידי על פני הארכיפלג שזכה להגיע למעמד של עיר של ממש ואף להיות מוכר על ידי ארגון אונסקו כאתר מורשת עולמי. העיר בנויה כולה מאבן אלמוגים בסגנון בנייה ייחודי ומכאן גם מקור שמה. סטון טאון הוקמה במאה ה18 והלכה והתרחבה לקראת המאה ה19. הדרך הטובה ביותר לבקר בעיר הוא להתהלך בין סמטאותיה הצרות והפתלתלות ולהתרשם מסגנון החיים של בני המקום. על אף ההשפעות התרבויות המגוונות של הכובשים השונים שידעה העיר לאורך השנים, הסוואהילית, היא ההשפעה המקומית הניכרת ביותר. היא בולטת מאוד בסגנון הבנייה הייחודי ששם דגש רב על הדלת הנמצאת בחזיתות הבתים. מומלץ לעשות "סיבוב דלתות" באזור העיר העתיקה ולהתרשם ממלאכת האומנות של גילוף דלתות העץ. ככל שהאדם בעל מעמד חברתי ותרבותי רב יותר כך דלתו מפוארת יותר ובעלת עיצובים שונים ופיתוחים שונים. לעיתים גם סגנון הגילוף והפרטים הגלופים בו מגוללים את סיפורו של האדם אשר גר בפנים. בנוסף צאו לפינות הרחוב בהם עומדים סוחרים ומציעים בחביבות את מרכולתם בקרו בשווקים הנפלאים המציעים מגוון רחב של תבלינים מתוצרת מקומית. התבלינים באזור זה הם מהטובים שתראו בזמן הקרוב. מומלץ לקחת נשימה עמוקה ולהריח את כל הערב רב של ניחוחות וטעמים שמופצים באוויר באזור השווקים של סטון טאון.

 
 

אי האסירים (Changuu Island): מה שהחל בעבר בתור בית כלא מבודד לאסירים ופורעי חוק ומתנגדי משטר בזנזיבר הפך במרוצת השנים האחרונות לשמורת טבע מרהיבה שמכילה כמה עשרות פרטים של צבי יבשה ענקיים ונדירים. אי האסירים ממוקם במרחק של כחצי שעה הפלגה מנמל זנזיבר. זהו אי קטן שבשנותיה הראשונות של זנזיבר (משנות השישים ועד שנות השמונים של המאה הקודמת) שימש כמקום אליו הוגלו כל מתנגדי השלטון. כיום אין זכר לאסירים על האי. את מקומם תפסו כאמור 50 צבי יבשה ענקיים ומרהיבים החיים במקום באין מפריע. המקום הוכרז כשמורת טבע וניתן לבקר בו ולהרשתם מהצומח, ובעיקר מהחי שבו. באזור יש גם מספר אתרי צלילה מרהיבים, האזור שהיה ציר מסע של הרבה ספינות תבלינים של סוחרים מערביים שהיו בדרכם אל המזרח עמוס וידוע כבית קברות לאוניות טרופות. ניתן לזכות במקום במראות מרהיבים, אבל צלילה צריכה להיות באישור של השלטונות והנהלת שמורת הטבע, שכן המקום הוכרז על ידי השלטונות כאתר ראוי לשימור על מנת לשמור על יופיו וייחודיותו. סירות היוצאות לאזור אי האסירים יוצאות מספר פעמים ביום מהמזח בנמל זנזיבר. ההפלגה אורכת כחצי שעה.

 

רצועת החוף:החופים של זנזיבר הם ללא ספק אחת האטרקציות המרכזיות בעיר. רוב התיירים אוהבים להשתקע באזור החופים וקצת מזניחים את יתר מתנות הטבע שהענקו לאזור. עם זאת המוני תיירים ללא ספק לא טועים. רצועת החוף של זנזיבר היא מהיפות שראיתם והקסומות ביותר שקיימות באזור. על אף שמדובר כאמור בארכיפלג של איים המוקפים כולם בחופים פוטנציאלים החופים המפורסמים והמזמינים ביותר זנזיבר מצויים בקו החוף המזרחי כלומר זה הנושק למימי האוקיינוס ההודי הנראים כמו מים אינסופיים ומרחבים עצומים של כחול במגוון גוונים. רצועת החוף החולית המורכבת מחול זהוב ומלטף מהווה כר נוח לזוגות תיירים הנחים על החוף. למי שחובב צלילה ופעילות ימית, יש באזור מספר מועדוני ספורט ימי המציעים מגוון אטרקציות. שונית האלמוגים הרחבה והייחודית והמקיפה את איי זנזיבר מהווה כר נוח לצלילת בלונים אך גם המשנרקלים שביניכם יוכלו ליהנות מהמראות הנפלאים של השונית היחודית המציעה אלמוגים מרהיבים ומיני דגים ייחודיים וצבעוניים מהיפים שקיימים באזור. חוף קיוונגווה (Kiwengwa) הוא מהחופים המפורסמים והידועים של זנזיבר הוא מצוי בצפון מזרח האי והוא מוקף בשונית אלמוגים מרהיבה העטופה בלגונה מהרהיבות שראיתם. החוף שזכה להיות אחד מהמקומות המפורסמים והאייקוניים ביותר בזנזיבר עמוס בתיירים שפוקדים אותו כמו גם ברצועת מלונות מפוארת. אבל מומלץ לא להסתפק בחופים המוכרים, נסו להגיע לחופים שנפרשים מעבר לרצועות החוף העמוסות, שם יש סיכוי הרבה יותר טוב שתמצאו לכם פיסת אלוהים קטנה ופרטית שתהיה רק שלכם.

 

יערות הגשם ויער ג'וזאני (Jozani): לא הרחק מסטאון טאון מתחילים להתפרש יערות גשם עבותים שגם הם מהווים חלק מנופה המרהיב והבתולי של זנזיבר. שמורת הטבע של יער ג'וזאני הוא מהפורסמים ביערות הגשם של זנזיבר. הוא ממוקם כ-35 ק"מ דרומית מזרחית לסטון טאון. היערות של זנזיבר טומנים בחובם מסלולי הרפתקאות רבים לתיירים החפצים בכך. מינים רבים של בעלי חיים נדירים חבויים בתור היערות, אך בשל התיירות הרבה במקום כבר למדו להתסדר עם בני האדם ונוהגים להראות את עצמם ולהסביר פניהם לתייר, כאילו ממש היו חלק אינטגראלי במפעל התיירות של שלטונות זנזיבר. הסיור ביער ג'וזאני אהבות ופופולארי במיוחד על תיירים. השבילים בתוך היער העבות מזמינים חוויה נהדרת במפגש עם קופי הקולבוס, זן קופים מיוחד ונדיר שחי רק בזנזיבר. הקופים אוהבים את התיירים מתקרבים אליהם ושמחים לקבל מהם קצת אוכל. הקפידו לשמור על השקט על מנת לא להבריח את הקופים. השביל המתפתל במעבה היער ממשיך עד לקו החוף ובסופו תוכלו למצוא חופים זהובים ומרהיבים שיכולים להוות אתר צלילה ושנרקול אולטימטיבי ויחסית מבודד, ודי הרבה פחות עמוס מהחופים המוכרזים שגדושים בתיירים- זה הרי לא פלא, צריך להשקיע כמה שעות של הליכה במעבה היער עד לחופים הבתוליים והמבודדים הללו.

 

פמבה (Pemba): האי פמבה הוא אחיו הקטן והפחות מוכר ומתוייר של האי זנזיבר. הוא מרוחק ממנו מרחק של 60 ק"מ ורוב התיירים לא מגיעים אליו, ומעדיפים להתמקד בזנזיבר. אומנם פמבה הוא מוכר פחות אבל בוודאי שלא יפה ומיוחד פחות. יש האומרים שדווקא פמבה הוא אי מעניין יותר כי פחות תיירים פוקדים אותו והאווירה בו נותרה הרבה יותר אותנטית ומאפיינת את בני המקום. בפמבה מרוכזת רוב תעשיית התבלינים של חבל זנזיבר. שדות התבלינים ברחבי האי מציעים מגוון עצום של ניחוחות. ניתן לצפות בדרך הפקת התבלינים המקומית, כיצד הנשים עובדות בשדה קוטפות את התבלינים מייבשות אותם בקצוות השדה ואז טוחנות. התבלין הפופולארי ביותר בפמבה הוא הציפורן ואת תהליך עיבודו של הציפורן ניתן לראות כמעט בכל פינה באי. פמבה הוא אי הרבה יותר בתולי, יש בו הרבה פחות דרכים סלולות, הרבה פחות נקודות יישוב מתוירות, ולכן כל מקום שאליו תגיעו תזכו ליחס מיוחד. נסו ליצור קשר עם המקומיים, הם וודאי מאוד יתפלאו שעשיתם את כל הדרך עד לפמבה ולא נותרתם כמו כולם על חופיה המפורסמים והמתוירים של זנזיבר.

 

איך מגיעים:
בשיא עונת התיירות (חודשים יוני עד אוקטובר, דצמבר עד פברואר) יש טיסות ישירות מישראל לשדה התעופה בזנזיבר. עם זאת ניתן גם להגיע באמצעות טיסות ביניים ממגוון יעדים באפריקה כאשר הבולטים בהם הוא שדה התעופה בניירובי בירת קניה או אדיס אבבה בירת אתיופיה. ניתן גם להגיע לזנזיבר דרך הים אז נוחתים באחד משדות התעופה של טנזיה ויוצאים בשיט בסירה מקו החוף לכיוון ארכיפלג האיים של זנזיבר. בכניסה למדינה צריך לקבל אשרת כניסה שעלותה 20 דולרים. ניתן גם להוציאה מראש בקונסוליית הכבוד של טנזיה בישראל הנמצאת בתל אביב, אך אין בכך צורך של ממש.
 
מחירים:
השהות בזנזיבר אינה שהות זולה לתיירים. אומנם עלויות המחיה, כאשר תיכנסו לחנויות או למסעדות מקומיות לא תהיה גבוהה במיוחד, אבל מאוד בולטת בזנזיבר תעשיית התיירות המפותחת שמקיימת אורח חיים תיירותי וגם רף מחירים לתיירים. לינה בבתי מלון המפוארים של זנזיבר עולה לא מעט כסף וכל דבר שהוא בעל אופי תיירותי ישא תוצאה של תשלום ברמה אחרת מסגנון החיים של המקומיים על פני האי. ככלל חופשה בזנזיבר אינה חופשה זולה, הכינו את המזומנים.

מזג אוויר בזנזיבר:
מזג האוויר בזנזיבר הוא מזג אוויר טרופי טיפוסי.  מידות החום גבוהות לאורך רוב ימות השנה. כבר משעות הבוקר המוקדמות השמש בזנזיבר כבר עומדת באמצע השמיים וקופחת על ראשיהם של הנופשים. אחוזי הלחות באזור גבוהים מאוד, אז היכונו למזג אוויר "חם ודביק". מזל שרוב הזמן בזנזיבר מבולה על שפת הים ולכן קל להתקרר. העונות המומלצות לביקור הם העונות היבשות, אז מספר ימי הגשם נמוך יחסית. העונות היבשות בזנזיבר הם בין החודשים יוני עד אוקטובר ודצמבר עד פברואר, אלו הם גם העונות המומלצות לביקור באזור, אז כל תעשיית התיירות פורחת ויש הרבה יותר מה לעשות.
 
זנזיבר – עוד דברים שחשוב לדעת
בטרם עזיבתם את הארץ יש להתחסן במספר חיסונים הרלוונטים לתא השטח של יבשת אפריקה בכלל ואזור החוף המזרחי וזנזיבר בפרט. מומלץ לפנות למרפאות המטיילים בישראל זמן מספיק לפני הנסיעה על מנת לבדוק אילו חסונים יש לבצע לפני הנסיעה לאזור. הקפידו לעדכן את מרפאת המטיילים במסלול טיולכם המדוייק, בכך יוכלו להתאים לכם את החיסונות והתרופות הספציפיות שבהם תדרשו להצטייד.
 
בתקופה האחרונה היו מספר דיווחים על מקרה אלימות ותקיפת שודדים תיירים בזנזיבר. עדיין לא מדובר על תופעה נרחבת, ועם זאת מומלץ לתת על כך את הדעת. המקום שנראה פסטוראלי ושליו נוטה לעיתים להכניס את התיירים לשאננות ברוח הפסטוראליות ולשכוח מצרות העולם שמעבר. זנזיבר היא גן עדן עלי אדמות עבור תיירים אבל יש כאן גם תושבים מקומיים החיים חיים של קושי דוחק ומחסור, וחלקם רואים בתיירים טרף קל למקרי שוד וביזה. מומלץ מאוד לפקוח את העיינים.

הוסף תגובה