זאגרב, קרואטיה

זאגרב, קרואטיה

זאגרב (Zagreb) היא עיר הבירה והעיר הגדולה ביותר של קרואטיה. היא נמצאת בחלקה הצפון מערבי של מדינת קרואטיה אשר ביבשת אירופה. זאגרב היא העיר החשובה ביותר בקרואטיה ומעבר להיותה הבירה הרשמית של המדינה היא גם מרכז תרבותי, כלכלי-פיננסי,  שלטוני-ממשלתי מרכזי מאוד במדינה. מקור השם "זאגרב" בקרואטית הוא "מאחורי הצוק", והאמת ששם זה הולם מאוד את העיר שנמצאת על מדרונותיו הדרומיים של הר מדבדניצה (Medvednica Moutain). זאגרב הנמצאת על מורדותיו של ההר ומגיעה עד לשפתו של נהר שאווה ממוקמת במיקום נפלא, הנוסך על העיר נופים מרהיבים בסגנון אירופאי.
 
זאגרב היא אחת מהערים העתיקות באזורה. ההתיישבות המוקדמת בה החלה כבר בתחילת המאה ה-11 לספירה, במאות ה-16,17 זכתה זאגב למעמדה כעיר מרכזית והחלה להתפתח. החלו להיות מוקמים בה מבני ציבור, ארמונות ומבני תפילה ודת אשר חלקם עומדים בה עד היום, ולכן היא משלבת בנופיה ארכיטקטורה הייחודית, סגנון בנייה מהתקופות השונות וזוכה לפופולאריות רבה בקרב תיירים המחפשים להתרשם מאותה אירופה קלאסית.


 
מה כדאי לראות ולעשות בזאגרב:

רוב אתרי התיירות והאזורים בהם אוהבים התיירים לסייר מרוכזים בעיר העליונה של זאגרב (Gornji Grand). העיר התחתונה היא האזור החדש יותר של זאגרב והיא בעיקר מכילה אזורי בילוי קניות, מרכזי עסקים, מסחר ושכונות מגורים. האזורים העתיקים של זאגרב הם מוקד המשיכה האמיתי של התיירים ולכן נסו להקדיש לאזורים אלו את רוב זמן שהותכם בעיר.

הקתדראלה של הבתולה מרי Katedrala Marijina Uznesenja – הקתדראלה המרהיבה הממוקמת  ברחוב באקצ'בה נבנתה בתחילת המאה ה-20 ומעבר לעיצוב המרהיב שלה, שני הצריחים המזדקרים מעליה לגובה של למעלה מ-100 מטרים ופסלה המרהיב של הבתולה מרי המוקף מלאכים, ניתן לבקר בתוך הקתדראלה בקבריהם של אבות האומה הקרואטיים. בתוך הקתדראלה קבורים כמה וכמה אישים חשובים בהיסטוריה של קרואטיה. מומלץ לא להגיע לקתדראלה בימי ראשון כי אז מתקיימת בה התפילה השבועית כאשר מאות ולעיתים אלפי מתפללים נוהרים אליה, כקתדראלה המרכזית והגדולה של זאגרב.

 

שוק דולץ' (Dolac) – אחד השווקים היפים והססגוניים של זאגרב. השוק פתוח ופרוש תחת כיפת השמיים. הוא נפתח מוקדם בבוקר ונסגר עם רדת החשיכה. השוק מגוון מאוד ויש בו מכל הבא ליד, אך גם אם אינכם צריכים דבר בואו להתרשם מההיצע, מהמוצרים מהקולות והריחות. נסו להגיע מוקדם בבוקר ולהתרשם מאורח החיים בשוק. שוק דולץ' פתוח מידי יום.

 

כנסיית מרכוס הקדוש (Crkva Sveti Marka)הכנסייה שהפכה לאחת מסמליה המוכרים של זאגרב המצויה בסמוך לכיכר מרכוס הקדוש ונודעת בגג הרעפים הייחודי שלה. המבנה הלא מפואר במיוחד מתהדר בגג רעפים צבעוני ומרהיב עליו בנויים מרעפים צבעוניים שני דגמים של מגינים- האחד המגן של זאגרב ולצידו המגן של קרואטיה כולה. הכנסייה עתיקה מאוד (היא נבנתה כבר במאה ה-13). בתוך הכנסייה ניתן לצפות במספר עבודות אומנות של הצייר והאומן הקרואטי הגדול איוון משטרוביץ' שחי במאה ה-20.

 

קריית הממשלה של זאגרב – ממוקמת אף היא קצת מזרחה מכיכר מרקוס הקדוש. מדובר בעיקר על שני מבנים עיקריים: הסאבור (Sabor)הוא בית הפרלמנט הקרואטי, ואמון בן (Banski Dvori)פעם ארמון הנשיאות הישן של קרואטיה ומקום מושב של העומד בראש המדינה וכיום משמש כמושבה של ממשלת קרואטיה.  בחודשי הקיץ (אפריל עד ספטמבר) נערכים בחזיתו של ארמון בן טקס חילופי משמר כבוד מידי סוף שבוע (בימים שבת וראשון). מומלץ אם מזדמן לכם להגיע בתאריכים אלו להשתתף בטקס. קחו בחשבון שבעונות התיירות ובימים שטופי שמש יגיעו המוני תיירים לחזות בחילופי המשמר.

 

מגדל לוטראשצ'אק (Lotrscak tower) – מדובר באחד המגדלים היפים והבולטים באזור זה של העיר. בעבר היו משמשים הפעמונים שבראש המגדל לסמן ולהודיע לתושבי העיר על פתיחה וסגירה של שערי העיר שהייתה מוקפת בחומה. כיום השתמש בעיקר מנהג אחד מעט משונה (שכדאי מאוד לדעת עליו פן תיבהלו). מידי יום בשעה 12:00 בצהריי היום בדיוק נורה פגז אחד מתותח הממוקם בסמוך למגדל. קול הנפץ עוזר לתושבי זאגרב לכוון את שעוניהם ובכלל הדבר הפך למסורת ולמחווה תיירותית מעט משונה. מאזור המגדל יש תצפית נפלאה על זאגרב וניתן להגיע אליו באמצעות רכבל העולה במעלה הגבעה ועד למגדל אשר בסמוך לו נבנתה גם טיילת מרהיבה בה ניתן לנוח ולצפות על הנוף ממעוף הציפור. מומלץ לעלות בשעות בין הערביים.

 

הר מדבדניצה (Medvednica Moutain)  – זאגרב הוקמה על שיפוליו של הר מדבדניצה אשר פסגתו ברום של 1035 מטרים מעל פני הים. ניתן לערוך טיול לפסגתו של ההר ממנו נשקף נוף פנוראמי מרהיב על זאגרב כולה ועל המטרופולין כולו. ניתן לטפס גם במסלולי הליכה רגליים יפים וגם באמצעות כלי רכב עד לפסגה, משם נקודות התצפית המרהיבות יספקו לכם רגעים יפים של מנוחה ונחת. מומלץ להעפיל לפסגה בימים בהירים בהם הראות יפה וניתן יהיה לראות למרחוק.

איך מגיעים

הדרך הטובה ביותר להגיע לזאגרב היא בטיסה בינלאומית הנוחתת בשדה התעופה הבינלאומי של זאגרב המצוי בסמוך לעיר. זאגרב היא צומת דרכים מרכזית ועוברים בה ארבע אוטוסטרדות מהירות מכל רחבי קרואטיה, כך שניתן להגיע אליה וממנה בקלות יחסית כמעט לכל מקום ברחבי קרואטיה. בתוך העיר הדרך הטובה ביותר להתנייד היא באמצעות קווי החשמלית שמפוזרים ברחבי העיר (בזאגרב 15 קווים במהלך היום ו-4 קווים במהלך הלילה). קווי החשמלית הם אמצעי נוח לניידות לתיירים בזארב, ניתן להגיע באמצעותם במהירות ובקלות לכל מקום ולרוב נקודות התיירות ברחבי העיר.

מזג אוויר בזאגרב

מזג האוויר בזאגרב מורכב מעונות מפורדות, כאשר החורף בין החודשים דצמבר עד מרץ מאופיין בטמפרטורות קרות היורדות לרוב אל מתחת ל-0 (טמפרטורה ממוצעת של מספר מעלות מתחת לאפס) אז נצבעת זאגרב בשלג לבן ומתכסה במעטה של שלג. בעונת הקיץ החל מחודש מאי עולות הטמפרטורות במידה ניכרת וחוצות אף את קו 30 המעלות. זוהי העונה המומלצת לתיירות בזאגרב.

הוסף תגובה