הולנד

הולנד

הולנד, אחת ממדינות מישור צפון מערב אירופה היא מונרכיה חוקתית אשר בראשה עומדת המלכה ביאטריקס. האווירה בהולנד מאוד שונה ממונרכיות חוקתיות אחרות, היא הרבה יותר צעירה תוססת ומלאת אטרקציות מאשר שכנתה הבריטית. הולנד היא ללא ספק אחת המדינות המתקדמות והליבראליות מבחינת חקיקה מודרנית. ניתן לבצע בה ניתוחים לשינוי מין על חשבון ביטוח הבריאות הממלכתי, לעשן סמים בחנויות ובתי קפה ייעודיים לכך וליהנות מרובע החלונות האדומים הממסד את הזנות ההולנדית. יחד עם זאת ואולי באופן מפתיע ההולנדים אינם "פורעי חוק" או "פורקי כל עול" אלו אנשים מנומסים מתורבתים ואדיבים המשווים לטיול תיירותי בהולנד, חוויה של פעם בחיים!

הולנד – כרטיס ביקור
שם מלא: ממלכת ארצות השפלה
עיר בירה: אמסטרדם
משטר: מונרכיה חוקתית
שטח: 41,543 קמ"ר
אוכלוסייה: 16,783,000 נפש
שפה רשמית: הולנדית
מטבע: אירו (מטבע האיחוד האירופי)
שעון: השעון המקומי בהולנד מאחר את שעון ישראל בשעה אחת.
אקלים: מזג האוויר בהולנד נחשב לאקלים ימי ממוזג. העונות הגשומות במדינה הם בעיקר עונות המעבר (האביב והסתיו) ואילו החורף קריר (אך לא קר מידי) והקיץ חמים (ובאותו אופן- אינו חם מידי). מזג האוויר בהולנד ככלל כאמור הוא ממוזג, ואחת ההסברים המרכזיים לכך הוא העובדה שמדובר על מדינה מישורית לחלוטין. היעדר ההרים והגבעות בה מאפשרים לרוחות ולזרמי אוויר חם בחורף וקר קיץ למזג את הטמפרטורה ולהפוך את המדינה למדינה ממוזגת שהטמפרטורות בה אינן נוטות לקיצוניות.

הולנד – מידע כללי
הולנד היא מדינה הממוקמת בצפון מערב אירופה. שמה הרשמי של הולנד הוא "ממלכת ארצות השפלה". שם זה הוא גם שמה הרשמי של הולנד באנגלית- Nederland (ארצות השפלה). השם "הולנד" שהשתרש בשפה העברית הוא למעשה שמם של שני המחוזות הגדולים במדינה "הולנד הצפונית" ו"הולנד הדרומית". עם זאת להולנד יש עוד מספר מחוזות ועוד איים באוקיינוס המשתייכים אלה ועל כן שמה הרשמי הוא "ממלכת ארצות השפלה" (הקידומת "ממלכת" אם תהיתם מקושר לכך שהולנד היא מונרכיה חוקתית שבראשה עומדת המלכה ההולנדית).

הולנד היא אחת המדינות המישוריות ביותר באירופה, היא ממומת במישורים של צפון מערב אירופה. היא גובלת בצפונה ובמערבה בים הצפוני, בדרומה בבלגיה ובמזרחה בגרמניה. עיר הבירה של הולנד היא אמסטרדם, אך באופן די תמוה מעמדה של אמסטרדם כבירה הוא בעיקר סימבולי, שכן רוב מבני הממשל ואף ארמון המלכה ממוקמים בעיר "האג" שנחשבת לאחת הערים החשובות בהולנד ואף באירופה כולה שכן מבני ממשל רבים של האיחוד האירופי או מבני ציבור חשובים ומשפיעים על היבשת כולה (כמו בית הדין הגבוהה לזכויות אדם בהאג) ממוקמים בה.

הולנד – קצת היסטוריה
הולדתה ההיסטורית של הולנד בצורתה הנוכחית כמונרכיה חוקתית עצמאית נעוצה במלחמת שמונים השנה שהתרחשה במאה-16. עד אז הייתה הולנד אחת מבין שלושת בנות "ברית ארצות השפלה"- הולנד, בלגיה ולוקסמבורג, שכמובן לא כונו אז בשמות אלה. ברית ארצות השפלה היו תחת שליטה ספרדית שניסתה לכפות עליהם את הדת הקתולית בעוד רוב תושבי אזור זה המירו אתם דתם והיו לנוצרים פרוטסטנטים. מלחמת 80 השנה שמה קץ לימי הכיבוש הספרדי באזור ולאחר 80 שנה סולק השלטון הספרדי ששלט באזור והולנד כמו גם שכנותיה לברית בלגיה ולוקסמבורג זכו לעצמאות. הולנד הכריזה על עצמאותה והפכה להיות מונרכיה עצמאית שבראשה עומד בית המלוכה ההולנדי.

במאה ה-18 עצמאותה של הולנד נלקחה ממנה לאחר שנכבשה על ידי צרפת בימיו של נפוליאון, אך שבה אליה בראשית המאה ה-19 (שנת 1815) ואף הוגדל שטח המדינה לאחר שסופחו אליה ארצות השפלה האוסטריות (כיום- בלגיה ולוקסמבורג). במהלך המאה ה-19 קיבלו הן בלגיה והן לוקסמבורג את עצמאותן מהולנד והפכו למדינות עצמאיות מה שצמצם את שטחה של הולנד.

במהלך מלחמת העולם הראשונה הצליחה לשמו הולנד על ניטראליות ולא להצטרף ללחימה, ואילו במלחמת העולם השנייה נכבשה כבר בראשית הלחימה על ידי גרמניה הנאצית דבר שהוביל לכליה כמעט טוטאלית של יהדות הולנד.

לאחר מלחמת העולם השנייה הולנד החלה בתהליכי שיקום מהירים, התעשייה שלה התפתחה במהירות והיא הצליחה לייצב את כלכלתה ולמתג עצמה כאחת המדינות היציבות באירופה מבחינה כלכלית. הולנד גם הייתה שותפה להקמת איזור איחוד המכס "בנלוקס" (שכלל את המדינות הולנד, לוקסמבורג ובליה) דבר שהניח את היסודות להקמת האיחוד האירופי הכלכלי ולימים האיחוד האירופי בתוצרתו הנוכחית שגם בו הייתה הולנד אחת מן המדינות המייסדות.

הולנד – גיאוגרפיה וסביבה
הולנד היא אחת המדינות הצפופות ביותר באירופה, השטח שלה אינו גדול ביחס לכמויות האוכלוסייה שהוא מאכלס ולכן אי הרבה שטחים פתוחים בהולנד שטרם יושבו כאזורי אוכלוסייה צפופים ודחוסים. אין הרבה שטחי בר ולכן ה"טבע" בהולנד מצומצם יחסית.
מבחינת טופוגרפיה הולנד היא אחת המדינות השטוחות בעולם (אם לא השטוחה ביותר) היא מישורית כמעט בכל השטחים שלה, ואף יש מקומות שבהם גובה פני הקרקע ביבשה נמוך מפני הים (כמו בעיר רוטרדם) מה שמחייב בניית סכרים גבוהים שמגנים על העיר מפני הצפות.

עקב המישוריות הקיצונית בהולנד כולה מלאה רשת של תעלות מים אשר נועדו לווסת את כמויות המים בה, על מנת שלא יעלו על גדותיהם ויציפו את האזורים המיושבים (שהם כאמור רוב השטחים). הולנד אשר בעבר הייתה שטח ביצתי גדול עושה מאמצים רבים לתעל את כמויות המים בצורה יעילה הן לרווחת התושבים והן למניעת אסונות כמו אסון הטבע הקטלני בשנות ה-50 של המאה הקודמת שהציף והחריב שטחים נרחבים בהולנד.

הולנד נחשבת אחת המדינות "הירוקות" בעולם. הערים בה מטופחות מאוד, מושם דגש על טיפוח סביבתי, על גינות ציבוריות על שבילי אופניים ואנרגיה המתבססת על רוח- לא בכדי תראו תחנות רוח רבות ברחבי הולנד.

הולנד – מה לראות ומה לעשות?
הולנד היא "ארץ ההרפתקאות" למגוון תיירים המגיעים אליה מסיבות שונות. יש את אלו שאוהבים בהולנד את המרחבים הירוקים (המועטים שנותרו בה) השדות בהן רועות הפרות ההולנדיות באחו ומייצרות חלב הולנדי משובח המהווה את אחד מאבות המזון של האוכל ההולנדי. הגבינות ההולנדיות הקשות ועתירות השומן הן ללא ספק אחד מסמליו העיקריים של המטבח ההולנדי.

תיירים אחרים רואים בהולנד "ארץ פלאות" מסוג אחר- אומנם עישון סמים אינו חוקי באופן רשמי בהולנד, עם זאת קיימים לא מעט חנויות "קופי שופס" (Coffee Shops) בעלות היתר למכור סמים מסוג מריחואנה, גראס, חשיש וגם סיגריות רגילות. ישנם מקומות שאף מותר למכור פטריות הזיה מסוגים מסוימים. ה"אידיליה" הזו מושכת אל הולנד הרבה צעירים מרחבי אירופה ואף מישראל שרואים בה "גן עדן לסטלנים", יהיה מעניין אולי לדעת שדווקא אחוז מעשני הסמים בהולנד יחסית נמוך, כנראה בגלל "אובדן הריגוש" של המעשה הבלתי חוקי. כך או כך זוהי גם סוג של אטרקציה הולנדית טיפוסית (וזאת מבלי לנקוט עמדה ערכית בנושא).

הולנד היא "ארץ האופניים" ברחבי הערים הגדולות סלולים מסלולי אופניים ייעודיים המיועדים לרוכבי האופניים העירוניים, שכן אופניים מהווה כלי תחבורתי ראשון במעלה בהולנד. זוהי גם דרך נפלאה לטייל ברחבי הערים הגדולות, והולנד השכילה להיות אחת מחלוצות תרבות הרכיבה בעולם כולו.

בעונת החורף, כאשר אחת לכמה שנים זוכה הולנד לחורף קר במיוחד קופאות התעלות המקיפות ומקשרות את הערים הגדולות מה שהופך להזדמנות נפלאה לערוך תחרויות החלקה על הקרח. המונים יוצאים עם מחלקיים ומזחלות ומחליקים על התעלות הקפואות. אחת לכמה שנים כאשר הדבר מתאפשר מתקיים אף מרתון 11 הערים במהלכו מחליקים מקצועיים מתחרים ביניהם בהחלקה על מסלול ארוך המקשר ערים מרכזיות וגדולות בהולנד.

הכדורגל של הולנד, גם הוא אחד מאטרקציות התיירות החשובות בהולנד, תיירים רבים מכל העולם המבקרים בהולנד לא מרשים לעצמם להחמיץ משחק כדורגל באחד מאצטדיוני הענק של הולנד. איאקס אמסטרדם (AJAX Amsterdam) אחת מקבוצות המובילות בליגה ואחת האהובות גם בישראל. באופן כללי ישראלים רבים נוטים לפרגן לנבחרות ההולנדיות בטורנירים העולמיים וקיימת מעין "אחוות אוהדים" בין אוהדי הולנד לאוהדי ישראל.

המרכזים העירונים בהולנד אף הם עשירים באטרקציות תיירותיות מקומיות. הערים הגדולות כמו אמסטרדם, האג, רוטרדם ואחרות עשירה כל אחת במאפיינים ייחודים הן בשל סגנון הבנייה, הן בשל האתרים הפזורים בהן והן בשל האווירה הייחודית.

הולנד – דברים שחשוב לדעת וכדאי לזכור!
וויזות ואשרות כניסה: ישראלים אינם זקוקים לוויזה מיוחדת לשהות באשרת תייר בהולנד לתקופה של עד 3 חודשים
סכנות בריאות: הולנד היא מדינה מערבית לכל דבר, אין בה סכנות בריאות מיוחדות. עם זאת זכרו שאם בחרתם לעשן סמים באחת מחנויות הקופי שופס, וודאו שמדובר בחנות רשמית בעלת היתר חוקי למכור את החומרים וכמובן וודאו מה אתם לוקחים לריאות, שכן סמים בכל דרך מסוכנים לבריאות (ובוודאי כל מיני חומרים לא מזוהים שקונים במקומות ללא היתר חוקי).
חשמל: 220 וולט
שעון: השעון המקומי בהולנד מאחר את שעון ישראל בשעה אחת.
מטבע: אירו (מטבע האיחוד האירופי).
עלויות: מאז נכנס מטבע האיחוד האירופי לשימוש בהולנד העלויות בה החלו להאמיר בצורה הדרגתית. יחס עם זאת הולנד לא הייתה מעולם מהמדינות הזולות ביותר באירופה אלא אחת הממוצעות. כיום המחירים בה כאמור עולים בהדרגה ותיירים הולכים ומשלמים יותר הן על אוכל והן על לינה.

 

הוסף תגובה