הוואי – Hawaii

הוואי – Hawaii

בהיסטוריה של כל אחת מבנות ישראל, באלבום המשפחתי יש תצלום של ילדה לבושה ב"חצאית רפיה" מקש צבעוני עם שרשרת פרחים על צווארה וליד התמונה מצוין "התחפשתי לנערת הוואי" והאמת שאכן כך נראית הוואי… לא נדיר לראות בהוואי את רקדניות ה"הולה" (סגנון הריקוד המקומי) רוקדות בחצאיות הקש עם שרשראות הפרחים הססגוניות על צוואריהן- זוהי הוואי גן עדן של תרבות רחוקה מהולה עם הקדמה של ארה"ב והשפעתה המכרעת של אמריקה.

הוואי היא הצעירה משותפותיה של ארה"ב בפדראציה הגדולה ומורכבת מתרבות מרתקת המשלבת שבטיות עם קדמה, מזרח ומערב על רקע של נופים עוצרי נשימה של ארכיפלג איים קסום המרוחק 4000 ק"מ מכל יבשה אחרת! הריחוק והייחודיות יוצר מקום מדהים לבקר בו ואת אחד מאתרי הנופש המפורסמים והיודעים בעולם.

הוואי- כרטיס ביקור

שם מלא: הוואי – "מדינת אלוהה"
עיר בירה: הונולולו
אוכלוסיה: 1,304,000
מיקום: קבוצת איים באוקיינוס השקט
שייכות לאומית: משתייכת לארה"ב (הצטרפה אחרונה לאיחוד כמדינה ה-50)
מטבע: דולר אמריקני
אקלים: מזג האוויר באיים של הוואי נעים בכל ימות השנה. הטמפרטורות לרוב חמימות עד חמות והפער בין החורף לקיץ הוא של כ- 10 מעלות מקסימום.

הוואי- קצת היסטוריה

התושבים הראשונים של הוואי היו הפולונזים שהתיישבו בה עוד לפני אלפי שנים וחיו בה בשלווה. שלווה זו הופרעה לראשונה על ידי מתיישבים שהגיעו מטהיטי וכפו על אנשי המקום את מנהגיהם השבטיים. הביקור הראשון שזכתה הוואי לקבל ממגלה ארצות מערבי היה רק במאה ה-18 כאשר הגיע אלה מגלה הארצות הבריטי ג'יימס קוק. הביקור שלו החל בקבלת פנים מפוארת על ידי המקומיים שחשבו אותו לאל הפריון שלהם והסתיים ברציחתו בצורה אכזרית ומסיבות לא ידועות. לפני מותו הספיק ג'יימס קוק לכנות את האיים בשם "איי סנדביץ' " על שם הלורד סנדביץ' הבריטי (כן..כן היה אחד כזה…).

ממלכת הוואי הוקמה רק במאה ה-19 ע"י השליט קאמהאמהא (שהוא זה שגם רצח את קפטן ג'יימס קוק) אשר החלה לבוא בקשרי מסחר עם האמריקאים שפקדו את האיים לעיתים קרובות והחלו למסד באזור האיים את המרכז לצייד הלווייתנים של האוקיינוס השקט דבר שהכניס כמויות כספים גדולות לממלכת הוואי הצעירה והקטנה.

במרוצת השנים החלו קשרי המסחר של הוואי להתהדק עם ארה"ב ואף הטריטוריה שלה הוכרזה כשטח של ארה"ב בשנת 1900 וזאת באופן זמני על מנת להקל על בעלי מטעי הסוכר באיים את כמות המיסים שנדרשו לשלם לארה"ב שהגנה עליהם. הקמת בסיס "פרל הארבור" של צבא ארה"ב בהוואי והתקפתו ע"י יפן במלחמת העולם השנייה היה זה שהבהיר וקידם את הצורך בקרב ארה"ב כמו גם בקרב ממלכת הוואי לצרף את הוואי למדינה ה-50 בפדרציית המדינות של ארה"ב.

לאחר ביצוע משאל עם וברוב של למעלה מ-90% צורפה הוואי בשנת 1959 לפדראציה של ארה"ב והייתה למדינה ה-50 בברית. מאז שאפה ארה"ב למתג את הוואי כיעד נופש תיירותי ואקסקלוסיבי מאוד עם הקמת אתרי נופש רבים לחופיה היפים של המדינה והפיכתה לאטרקטיבית מאוד עבור תיירים רבים שפוקדים אותה מידי שנה.

הוואי- גיאוגרפיה, על החי והצומח

הוואי אמנם משתייכת לפדראציה של ארה"ב אך היא למעשה ארכיפלג של שישה איים הממוקם כ- 4000 ק"מ דרום מערבית לשאר יבשת צפון אמריקה עליה נמצאות שארית 49 המדינות של ארה"ב.

הוואי היא למעשה קבוצה של הרים געשיים תת-מימיים שנוצרו על ידי פליטת כמויות גדולות של לבה בתחתית האוקיינוס שנערמו עד שהציצו מעל פני הים בצורה של איים. בלב האיים עדיין ישנם מספר הרי געש פעילים מאוד הפולטים כמויות גדולות של לבה באופן מתמיד.

הצמחייה בהוואי עשירה מאוד וייחודית לתא שטח זה מאחר והצמחייה בה התקיימה באופן מבודד משאר יבשות העולם. רוב הצמחים הנדירים הנמצאים בשטחם של האיים נמצאים היום בסכנת הכחדה וזאת עקב השתלטות של מיני צמחים שהובאו מארצות המערב בגלי ההתיישבות השונים ומכלים את הצמחים המקוריים שייחדו את המקום לפני אלפי שנים.

הוואי ידועה מאוד בבעלי החיים הימיים החיים סביבה. בגלל היותה אי בלב האוקיינוס השקט אשר עומקיו גדולים באזורים אלה ניתן לצפות מחופי הוואי בלהקות אדירות של דולפינים ולווייתנים שהפכו במרוצת השנים כתושבי קבע במחוזותיה של הוואי להשתאותם של התיירים הרבים הבאים לחזות בהם בנקודות התצפית הפזורות לאורך החוף.
הוואי- מה לראות ומה לעשות?

הוואי היא גן עדן מרהיב ביופיו המהווה מארג מרתק של אנשים בני תרבויות שונות. חלקם פולונזים שחיו בה מקדמת דנה ואיתם מהגרים רבים שהגיעו מאסיה כמו גם ממדינות המערב וארה"ב היוצרים תרבות אחת מעורבת של מגוון מנהגים השלובים ומעורבים זה בזה.

יש תחושה שהוואי חיה בקצב אחר משלה. בשל היותה מנותקת משאר עמי העולם החיים בה שלווים מאוד ורגועים ולכן ניתן לתפוס כאן את השלווה הנהדרת של התושבים המקומיים, לקחת שיעורי "הולה" – סגנון הריקוד המקומי המאפיין את האיים וכמובן לאכול ממטעמי המטבח בהוואי שמורכבים אף הם ממעדנים פולינזיים כמו גם אוכל יפני ואסייתי שונה. (אל דאגה גם המבורגר אמריקני יש למי שמתעקש…)

הוואי היא גן עדן עלי אדמות לכל חובבי הספורט הימי על כל סוגיו וגווניו. אוהבי הגלישה יוכלו למצוא כאן את הגלים הטובים ביותר באזור האוקיינוס השקט. גלי הענק המיטיבים עם הגולשים מאפיינים את חופיה של הוואי ומאשרים לגולשים חוויות גלישה כמו שרואים רק בסרטים. חופיה של הוואי מרהיבים אף הם וטובים לשייט כמו גם לישיבה על החוף עם ספר טוב, קוקטייל טרופי ביד ומשקפי שמש. אוהבי הצלילה ימצאו אף הם בהוואי שוניות אלמוגים מרהיבות ודגה עשירה וייחודית לחלק זה של האוקיינוס.

התרבות בהוואי מאוד מגוונת ושוקקת. בגלל המארג התרבותי המרתק הוואי תמיד מוצאת לעצמה סיבה למסיבה. שורה של פסטיבלים מתקיימים בהוואי לאורך כל השנה ביניהם פסטיבלי "הולה", תהלוכות צבעוניות המשלבות ריקודים, תלבושות צבעוניות ומוסיקה סוחפת. כדאי מאוד להתעדכן בלשכות התיירות הפזורות באזורי הנופש אודות האירועים המתקיימים באיים במועד ביקורכם.

הוואי- דברים שחשוב לדעת וכדאי לזכור!

וויזה ואשרות כניסה– חוקי ארה"ב חלים על הוואי ועל כן יש להנפיק וויזת כניסה לארה"ב. לפרטים אודות הוצאת וויזה באתר שגרירות ארה"ב בישראל: usembassy-israel.org.il/consular/niv/heb/index.aspx
מחלות וסכנות בריאות– יש להיזהר מחשיפה ממושכת לשמש ומעקיצות מדוזות שעשויות להיות ארסיות מאוד בחלקים אלה של האוקיינוס.
שעון– השעון המקומי בהוואי מאחר את השעון בישראל ב- 12 שעות.
חשמל– 110/120 וולט.
מטבע– דולר אמריקני
עלויות מחייה– הטיסה להוואי יקרה מאוד דבר המייקר מאוד את הנסיעה לאיים. יחד עם זאת השהות על האיים יכולה להיות זולה או יקרה, הכל תלוי ברמת החיים אותה בוחר התייר לעצמו (בהוואי ישנן אפשרויות לינה מהוסטלים פשוטים וזולים ועד למלונות פאר).
דרכי הגעה– להוואי מגיעים כמובן בטיסה מרחבי ארה"ב. בין האיים של הארכיפלג של הוואי ישנן טיסות פנימיות של חברות תעופה בהוואי. ההגעה להוואי דרך הים אינה מומלצת ואינה דרך שכיחה במיוחד.

קישורים שימושיים:

מפת האי המרכזי

הוסף תגובה