צילום: Gayatri Priyadarshini

העיר הצפונית דרמסלה נחשבת לאחד היעדים הפופולאריים ביותר בקרב מטיילים בהודו. האזור הוא אזור הררי יפהפה השוכן למרגלות הרי ההימליה עם נופים עוצרי נשימה, טבע מהפנט ואווירה קסומה. בימים בהם הראות טובה ניתן לראות פסגות הרים מושלגות אשר למרגלותיהן יערות ירוקים של עצי אורן.

דרמסלה היא עיר משכנו של הדלאי לאמה וממשלת טיבט הגולה. לאחר כיבוש חבל טיבט על ידי הסינים בשנת 1959 נמלט הדלאי לאמה (טנזין גיאטסו) יחד עם פליטים טיבטים להודו, ממשלת הודו הסכימה לשכן את הדלאי לאמה והפליטים הטיבטים במדינה ולהקים בה ממשלה גולה אשר תהיה אחראית לטיפול בפליטים. מאז מקום משכנה של הממשלה הטיבטית ומרבית הפליטים נמצא בדרמסלה, וממקום זה ממשיך העם הטיבטי לדרוש עצמאות על חבל טיבט משלטונות סין.

דרמסלה ידועה בנוכחות ישראלית מרובה, בהרבה מקומות תוכלו לראות שלטים בעברית, תפריטי מסעדה מתורגמים ובחנויות האינטרנט תמצאו מקלדות בעברית. כמובן שתיתקלו שם בקבוצות מטיילים ישראלים רבות.
עיקר הפעילות התיירותית אינה מתרחשת בעיר עצמה, אשר מלבד שוק סחורות נחמד אין הרבה מה לראות  או לעשות בה, אלא מתרכזת בשלושה כפרים הממוקמים בסביבתה.

מקלוד גאנג'
מקלוד גאנג' הינו הכפר המרכזי בדרמסלה – משכנו של הדלאי לאמה והממשלה הטיבטית הגולה, מרבית מתושבי הכפר הינם טיבטים אשר גלו מחבל טיבט, ובכלל אופייה של דרמסלה הוא בעיקר טיבטי. הכפר מציע מגוון מסעדות – הודיות, טיבטיות, יפניות ומערביות, ניתן למצוא בו חברות נסיעות, מלונות זולים יחסית, חנויות, שוק טיבטי המציע בגדים, תכשיטים ומזכרות. במקלוד גאנג' תמצאו מגוון של קורסים בתחומים רבים מקורסי יוגה ועד לקורס בישול טיבטי. מקדשו של הדלאי למה שוכן בקצה הכפר ובסמוך אליו נמצא מוזיאון לתרבות טיבטית אשר מציג מידע על הכיבוש הסיני בחבל טיבט לצד יצירות אומנות טיבטיות – הביקור במוזיאון אינו כרוך בתשלום ומומלץ מאוד להקדיש מספר שעות לביקור במקדש ובמוזיאון, וללמוד על התרבות הטיבטית, הכיבוש הסיני ודת הבודהיזם. מרבית התיירים המערביים – ובעיקר אירופאים מעדיפים להשתכן במקלוד גאנג', בשונה מהישראלים שנמצאים בעיקר בכפרים באגסו ודרמקוט במעלה ההר.

באגסו
באגסו הוא כפר הנמצא במעלה ההר – כרבע שעה הליכה ממקלוד גאנג', או חמש דקות בריקשה בדרך עפר פתלתלה. זהו כפר פופולארי מאוד בקרב מטיילים – בעיקר ישראלים, הוא שוכן למרגלות ההר ומציע גסטהאוסים פשוטים וזולים, מסעדות המשקיפות לנוף הרים יפהפה ומגוון קורסים בבתי ספר ליוגה ואירוודה הפזורים בו. באגסו הוא מקום שקט וזול יותר ממקלוד גאנג' ולכן מושך אליו בעיקר טיילים.

דרמקוט
כפר קטן הנמצא מעל באגסו – כרבע שעה בריקשה ממקלוד גאנג' (יש גם דרך קיצור מפותלת במעלה ההר להליכה ברגל) ונחשב גם הוא למחוז ישראלי מובהק. הכפר בנוי למעשה מרחוב אחד – שהוא בעצם דרך עפר אשר לצידיה ממוקמים בתי הכפר, גסטהאוסים פשוטים, מסעדות ושירותים נוספים כמו אינטרנט, כביסה וכדומה. מרבית הגסטהאוסים ממוקמים על מידרון ההר והנוף הנשקף מהחדרים הוא מקסים, האוויר נקי וטהור וניתן לראות את פסגות ההרים כאשר בשעות הבוקר המוקדמות ענני ערפל מקיפים אותן. בדרמקוט קיימת מסעדה ישראלית אשר ממוקמת באחת מנקודות התצפית היפות ביותר בכפר ומשקיפה על המדרון, המסעדה מציעה אוכל ישראלי, קינוחים טובים וחדר קולנוע קטן המציג מידי ערב סרטים.

מה כדאי לראות ולעשות בדרמסלה

תרבות
בדרמסלה קיימים מספר מרכזים ללימוד התרבות הטיבטית, בודהיזם טיבטי, מוזיאון טיבטי והמקדש של הדלאי לאמה.

קורסים
דרמסלה מציעה אינספור קורסים, לימודים והכשרות. תוכלו למצוא שם קורסים לבישול טיבטי, הודי, תאילנדי ויפני, תוכלו ללמוד יוגה במגוון בתי ספר ליוגה הפזורים בכפרים השונים, תוכלו לקחת קורסים בעיסוי אירוודה, להשתתף במידיטצה וויפאסנה וללמוד איך להכין תכשיטים ולשמוע הרצאות של הדלאי לאמה.

טיולים
דרמסלה מציעה מספר מסלולי טיולים קצרים ויפים בסביבות הכפרים, למפלי המים והמקדשים הנמצאים באזור, מומלץ לברר במקלוד גאנג' על האפשרויות לטיולים יומיים בסביבה.

התנדבות
לאלה מכם המעוניינים להתנדב למען הטיבטים – דרמסלה מציעה מספר אפשרויות התנדבות – לימוד אנגלית, לימוד עבודה עם מחשב ועוד פעילויות שונות למען העם הטיבטי. במקלוד גאנג' תוכלו לקבל מידע על אפשרויות ההתנדבות השונות.

איך מגיעים
לדרמסלה ניתן להגיע מדלהי בשתי דרכים: טיסה קצרה שאורכת כשעה וחצי ועולה בסביבות 200 דולר, מרבית המטיילים מגיעים לדרמסלה באוטובוס היוצא מאזור המיין בזאר בדלהי בשעה 17:00 ומגיע לדרמסלה בבוקר שלמחרת, זו נסיעה לא קלה בדרך הררית שלוקחת כ- 16 שעות ועולה כמה מאות רופי.

מחירים
 בדרמסלה תוכלו למצוא הרבה מאוד גסטהאוסים ומלונות בטווחי מחירים שונים, הפשוטים ביותר אלה גסטהאוסים הנמצאים בבאגסו ודרמקוט המציאים תנאים בסיסיים ביותר – ללא מקלחת צמודה בעלות של כ-100 רופי ללילה. במקלוד גאנג' תוכלו למצוא גם מלונות עם תנאים טובים בהרבה בעלות של כ- 2000 – 3000 רופי לילה.

אוכל
בדרמסלה קיימות עשרות מסעדות עם מאכלים שונים ומגוונים, בגלל אופיו הטיבטי של המקום תוכלו למצוא שם מסעדות טיבטיות מצויינות ודוכני רחוב המציעים מאכלים טיבטים ובעיקר מומו – שזה המאכל הלאומי הידוע של טיבט (כיסוני בצק ממולאים ומאודים או מטוגנים), בנוסף תמצאו מסעדות מערביות, אוכל יפני, איטלקי וכמובן ישראלי.

מזג אוויר בדרמסלה
מזג האוויר בדרמסלה הוא בדרך כלל קריר ומומלץ להגיע מוכנים, בשעות הערב והלילה יכול להיות ממש קר ולכן מומלץ להצטייד בבגדים חמים. העונה המומלצת ביותר לביקור בדרמסלה היא מחודש מרץ עד יולי ובחודשים ספטמבר אוקטובר. גם בעונה קיימת סבירות גבוהה שמידי פעם יירדו שם גשמים חזקים ויהיה קר – בעיקר בשעות הלילה,
בדרך כלל בשעות היום מזג האוויר נעים.

הוסף תגובה