דוברובניק, קרואטיה

דוברובניק, קרואטיה

דוברובניק (Dubrovnik) היא עיר נמל עתיקה בדרומה של קרואטיה לחוף הים האדריאטי המכונה בפי הקרואטים "הפנינה של הים האדריאטי". היא נחשבת לאחת הערים היפות הנושקות לחוף הים האדריאטי והיא מרכז תיירותי ראשון במעלה בקרואטיה, ובשל ייחודה זה היא זכתה לתואר ה"פנינה".  דוברובניק נמצאת כמעט בנקודה הדרומית ביותר בקרואטיה בסמוך לגבול עם מונטנגרו. באופן מעניין על מנת להגיע לדוברובניק צריך לעבור גם את נקודת הגבול שבין קרואטיה לבין בוסניה הרצגובינה הגובלת בקרואטיה ממזרח, על מנת שלבוסניה הרצגובינה תהיה נקודת השקה וגישה אל הים הוענקה לה רצועת חוף צרה אל הים האדריאטי, ולמעשה הדבר הופך את דוברובניק למעין מובלעת קרואטית באותו משולש גבולות.
 
דוברובניק היא עיר עתיקה מאוד, למרבה השמחה להבדיל מערים עתיקות אחרות בקרואטיה, היא נשתמרה באופן מרשים מאוד והשרידים העתיקים שבה מחזיקים מעמד עד לימים אלו. אזורים אחרים בעיר העתיקה של דוברובניק שניזוקו במלחמת העצמאות של קרואטיה שוחזרו באופן מרשים ומדויק, וכיום לא ניתן כמעט לחוש מהם המבנים המשוחזרים ומהם המבנים המקוריים. ייחודה של דוברובניק הוא בעיר העתיקה שלה שמוקפת כולה בחומה מושלמת. חומת העיקר דוברובניק נחשבת לאחת ממערכות הביצורים המושלמות העתיקות ביותר והשמורות ביותר באירופה כיום. החומה שנבנתה בין המאות ה-13 ל-16 באופן הדרגתי מקיפה את העיר העתיקה המבוצרת, שנחשבת לאחד מהאזורים המתויירים ביותר בדוברובניק ובקרואטיה כולה.
 
ההעיר המרהיבה היושבת על חצי אי הפולש כלשון יבשה אל תוך הים האדריאטי מתקיימת בעיקר על בסיס תיירות החוץ והפנים שבה והיא ללא ספק פופולארית מאוד הן בקרב הקרואטים עצמם והם בקרב תיירים המגיעים לאזור מאירופה ומרחבי העולם.

 
מה כדאי לראות ולעשות בדוברובניק

חומות העיר העתיקה-אחת האטרקציות המרכזיות בדוברובניק היא העיר העתיקה שלה המוקפת בחומה מושלמת. החומה שנבנתה כאמור החל מהמאה ה-13 מבוצרת מחוזקת בביצורים ומגדלי שמירה ועובייה הוא כ-6 מטרים. אורך החומות הוא כ-2 ק"מ וגובהן כ-25 מטרים. ניתן לעשות סיור מודרך וטיול לאורך החומות על גבי החומות עצמן. הטיול הוא ללא ספק אחת האטרקציות היפיות של דוברובניק, ולא כדאי לפספס את החוויה. הסיור המומלץ ביותר על החומות הוא בשעות בין הערביים. המראה של השקיעה מן החומות הוא מרהיב, אז נצבעים החומות והביצורים בצבעי צהוב וכתום מרהיבים

 

אזור הנמל העתיק (Gradska Luka)אזור הנמל הוא ללא ספק אחד האזורים העתיקים ביותר בדוברובניק. גם היום הנמל החדש של דוברובניק מהווה שער כניסה חשוב לעיר מבחינת תיירות ומסחר. אבל מוקד המשיכה מרכזי הוא דווקא הנמל הישן. נמלה של דוברובניק היה כבר מימיה הראשונים של העיר עמוד התווך הכלכלי המרכזי של העיר וסביבו התפתחו חיי מסחר עשירים. הנמל נבנה כך שיהיה מוגן ותחום על ידי שני מגדלים שמירה שאבטחו אותו ושובר גלים שמיתן את גלי הים. האזור מתאים לסיור רגלי וגם הוא יפה במיוחד בשעות בין הערביים.

 

העיר העתיקה של דוברובניק-על אף שאינה גדולה באופן פיזי העיר העתיקה של דוברובניק תעסיק אתכם בביקורכם זמן רב. כיף לטייל בין הסמטאות הסבוכות והצרות שלה הבניות במעלה גבעה מחוף הים ומעלה. אל תוך העיר ניתן להיכנס דרך אחד משני השערים בחומה- שער פילה (Pile)שבחומה המערבית הוא שער פולצ'ה (Polce)שבחומה המזרחית. שער פילה הוא היפה הוא המומלץ מבין השניים, כי מוביל אליו מעין גשר עץ תלוי המחבר בין הכביש המודרני אל תוככי העיר העתיקה. בהיכנסכם אל תוך העיר שימו לב לפסלו של בלזיוס הקדוש, הפטרון של קוברובניק אשר משקיף עליכם ממעלה השער.  ברחבי העיר העתיקה תוכלו ליהנות מביקור במגוון אתרים היסטוריים עתיקים מאוד של העיר העתיקה של דוברובניק. נקודות בולטות שהן בגדר "חובה" בכל סיור בעיר העתיקה הם מנזר הפרנציסקאני שהוא מבנה מרהיב רחב ידיים ועתיק מאוד, המזרקה הגדולה של אונפוריו שעומדת כאן מן המאה ה-15 ובנויה בצורת מסיכות שמפיהן יוצאים מים.

 

בית הכנסת הספרדי- ב"רחוב היהודים" בלב העיר העתיקה מצוי בית הכנסת הספרדי העתיק של דוברובניק. זוהי נקודת חיבור מעניינת לסיפור היהודי של דוברובניק בה התקיימה קהילה יהודית ובית הכנסת הזה אשר הוקם במאה ה-15 ונחשב לעתיק ביותר באירופה עדיין פועל בתוככי העיר העתיקה. הקהילה הספרדית שהגיעה לדוברובניק התיישבה בה אחרי גירוש ספרד, וספרי התורה שמהם התפללו בבית כנסת זה הובאו ע"י היהודים מספרד.

 

ארמון הנסיך (knezev Dvor)הוא אחד המבנים היפים במתחם העיר העתיקה של דוברובניק. הוא נבנה באמצעה של המאה ה-15 לטובת השליט ששלט באותם ימים בדוברובניק. המבנה מרשים מאוד, תוכן ועוצב בסגנון גותי ורנסאנס והוא שילוב מעיין של אדריכלות וארכיטקטורה עם יצירות אומנות מרהיבות של אותה תקופה המצויות בתוך הארמון.

 

מזג אוויר בדוברובניק

האקלים בדוברובניק הוא אקלים ים תיכוני טיפוסי, עונת החורף היא העונה הגשומה, אז יורדות הטמפרטורות לכ-9 מעלות צלסיוס בממוצע ואילו בעונת הקיץ הטמפרטורות מטפסות לכ-25 מעלות בממוצע. אזור דוברובניק הוא אזור עתיר במשקעים אשר יורדים לשמחת התיירים רובם ככולם בעונת החורף, כך שעונת הקיץ היא הזדמנות נפלאה לתיירים הרבים להגיע לעיר הנופש המרהיבה הזאת וליהנות מנופיה הקסומים.
 
איך מגיעים?

שדה התעופה המרכזי של דוברובניק ממוקם כ-20 ק"מ דרומית לעיר. נוחתות בו טיסות בינלאומיות רבות מכל רחבי אירופה, וכך גם טיסות רבות מישראל (בעיקר בשיא עונת התיירות – חודשי הקיץ). רוב הישראלים מגיעים לדוברובניק דרך האוויר, עם זאת ניתן להגיע גם דרך היבשה בנסיעה מיעדים אחרים בקרואטיה. אם אתם מטיילים בקרואטיה ביעדים מרוחקים כמו בבירה זאגרב לדוגמא, תוכלו לתפוס טיסה פנימית משדה התעופה של זאגרב לשדה התעופה של דוברובניק. קו זה הוא קו טיסות פופולארי. אופציה אחרת היא להגיע לדוברובניק דרך הים- נמלה של דוברובניק מקבל מידי יום סירות ואוניות גדולות העוגנות בנמל דוברובניק כחלק משיט תענוגות ברחבי הים התיקון והים האדריאטי (יש לא מעט כאלו היוצאים גם מחופי ישראל).

הוסף תגובה