ג'איסלמר

ג'איסלמר

ג'איסלמר (Jaisalmer) היא אחת הערים הבולטת במדינת רג'אסטאן מכונה "העיר המוזהבת" וממקומת במערב רג'אסטאן (למעשה היא אחת הערים המערביות ביותר ברג'אסטאן ובהודו כולה הנמצאת ממש בסמוך לגבול המערבי של הודו. הביקור בג'איסלמר הוא לא ביקור שגרתי מדובר בעיר מרתקת אשר כבר בהגעה אליה תבינו שהיא שונה, היא נראית כעיר ישנה מהאגדות, כאילו אגדות הנסיכים והמהרג'ות מהודו נכתבו על רקע המקומות הללו שכן ג'איסלמר יכולה להוות רקע מרהיב לכל אגדות וסיפור ההרפתקאות האוריינטאליים הללו.
 
העיר כולה בנויה כמבצר גדול ובמרכזה מצוי מבצר ג'איסלמר המוזהב שהוא נקודת החן הבולטת והמרכזית ביותר בעיר כולה, אליו כל המטיילים נושאים את עיניכם וכמובן שכולם ממהרים לבקר בו כגולת הכותרת של העיר. אך הרשו לעצמכם להתפעל מהנוף מסביב, מהסמטאות הקסומות של ג'איסלמר, מהיופי שניבט מכל פינה, כאילו אתם מטיילים בין דפיה של אגדה ישנה נושנה עם טעם אוריינטאלי קסום של פעם. ג'איסלמר נחשבת לאחת הערים הקדושות להודים וכיעד עלייה לרגל, יש בה נופך של קדושה ועולים רבים מגיעים אליה מכל קצוות הודו וגודשים את אתרי הפולחן שבה.
 
הנופך הדתי והקדוש של העיר משפיע גם על ההתנהלות שבה. עם ההגעה לעיר לא תוכלו להתעלם ממימד הקדושה האופף את העיר. הקפידו להתלבש כאן בלבוש צנוע ולכבד את המקום ואת קדושתו. האווירה בג'איסלמר שונה, נסו להתרשם ממנה ולקחת בה חלק.
 
מה כדאי לראות ולעשות בג'איסלמר
 
מבצר ג'איסלמר המבנה הבולט ביותר בעיר. לא ניתן להתעלם ממנו ורבים מגיעים לעיר על מנת לבקר בו, אז ל נטעה אם נאמר שתוכלו ללכת עם הזרם. המבצר ממוקם באזור הדרומי של ג'איסלמר, אך תוכלו להביט בו כמעט מכל פינה בעיר. המבצר בנוי בסגנון ימי-ביניים יש בו סמטאות פתלתלות מבנים מעניינים חנויות ואפילו מקומות לינה וגסטהאוסים בתוך תחומי המבצר עצמו. אם תמצאו לכם מקום לינה באזור המבצר לא תצטערו, תזכו לחוויה נהדרת!
 
ארמון המהרג'ה (Maharaja's Palace) אחד המבנים המרשימים ביותר במתחם המבצר של ג'איסלמר הוא ללא ספק ארמון המהרג'ה. ארמון מפואר המתנשא לגובה רב של שבע קומותיו. ממרומי הארמון ניתן לראות נוף מרהיב של כל האזור. מומלץ מאוד לעלות לקומתו הגבוהה ביום עם ראות יפה ולהשקיף על כל האזור ממעוף הציפור. חדרים מסוימים מתוך הארמון פתוחים היום לקהל הרחב (כניסה כרוכה בתשלום) ודרכם ניתן ללמוד על חייהם של המהרג'ות שחיו כאן לפני שנים. הביקור מומלץ מאוד ולא כדאי לפספסו!
 
מאגר המים גאדי סאגאר (Gadi Sagar) בסמוך לג'איסלמר בסמוך לחומה הדרומית של העיר נפרש מאגר המים גאדי סאגאר שהוא מאגר המים המרכזי והיפה של העיר. הוא אחת מהאטרקציות הנפלאות של האזור. מדובר על מקווה מים גדול ויפה שיופיו מרהיב פי כמה על רקע המדבר הצחיח והחולות הזהובים המקיפים את האזור מכל עבר. מאגר המים רחב ידיים והוא נקי יחסית. ניתן לטייל לאורכו ואף לשוט עליו באמצעות סירות משוטים אותן ניתן לשכור או אפילו סירות מנוע. גדותיו הסמוכות יותר לעיר מיושב יותר ואילו הגדה הרחוקה מיושבת בדלילות ונראית ממש כנווה מדבר קסום שיצא מסרט בוליוודי נפלא.
 
המקדשים הג'יניים (Jine Tempels) מתחם המקדשים הג'יניים הם מקדשים מרהיבים הבנויים אבן חול חומה זהובה ועליה פיתוחים וגילופים מרהיבים בצורות שונות מעשי ידי אומן. המקדשים, שבעה במספר נבנו הרוב פאר והדר לפני שנים רבות והם עדיין עומדים על תילם. ניתן להשקיף עליהם מרחוק, אבל הכניסה אליהם אפשרית גם כן בין השעות 11:00-12:30 מידי יום. מומלץ להקדים כי בעונת התיירות צפוי עומס בכניסה.
 
תרבות

התרבות המאפיינת את ג'איסלמר היא ללא ספק תרבות של קדושה. כאחת הערים הנחשבת לקדושה וכמוקד עלייה לרגל למאות אלפי הודים מידי שנה אין להתעלם מכך שהאווירה בג'אילסמר שונה מערים שונות באזור ובהודו כולה. מנהג המקום הוא להסתובב בלבוש צנוע וזאת עקב קדושת המקום.
 
טיולים

מעבר לסיורים הנפלאים שניתן לערוך בתוך תחומי העיר והמבצר עצמו, טראקים מומלצים הם דווקא טיולי גמלים מאורגנים אל מחוץ לשערי העיר אל המדבריות הזהובים המקיפים את העיר מכל עבר. כמעט בכל גסטהאוס ומלון ישמחו לארגן בעבורכם טיול מאורגן על גבי גמלים אל המדבריות. עם זאת הקפידו לוודא שכל הפרטים סגורים מראש בייחוד אם אתם מתכננים לצאת לפרקי זמן ארוכים יותר מכמה שעות. הסיורים על גבי הגמלים כוללים טולים ומסעדות על הכפרים הנידחים המצויים בלב המדבריות האינסופיים באזור שם ניתן לטעום מהאותנטיות האמיתית של תושבי המקום. זמני הטיול נעים מסיורים קצרים של מספר שעות לאזורים הקרובים יותר ועד סיורים של מספר ימים, הכוללים לינה באחד מהכפרים הנידחים.
 
אם גמלים היא אופציה שלא באה בחשבון עבורכם נתן לעשות טיולים במדבריות אל הכפרים הנידחים גם באמצעות גי'פים. סוכנויות הטיולים בעיר יערכו בעבורכם סיור וטיול ג'יפים אתגרי ומלא הרפתקאות תמורת כמה מאורות רופי.
 
איך מגיעים

ג'אילסמר היא יעד חשוב בהודו ולכן על אף היותר מרוחקת בקצה המערבי של הודו ניתן להגיע אליה כמעט מכל מקום ברחבי מדינת רג'סטאן . ג'אילסמר מחוברת לדלהי באמצעות מסילת רכב, רכבת יומית יוצאת משתי הערים ומחברת ביניהן בנסיעה ארוכה שאורכת כ-20 שעות.

מזג אוויר בג'איסלמר

בשל האזור המדברי בה ממוקמת ג'איסלמר לא מומלץ להגיע אליה בתקופת הקיץ החמה, אלא לבחור את מועד בו מזג האוויר נוח יותר ולא לוהט. החודשים המומלצים להגיע לאזור הם בעיקר אוקטובר עד דצמבר, אז עונת המונסונים כבר חולפת והאקלים יבש, עם זאת הטמפרטורות נותרות נוחות במהלך היום ואף קרירות במהלך הלילה. מחודש אפריל ועד חודש יוני זוהי העונה החמה אם לא לומר הלוהטת באזור. הטמפרטורות מטפסות אל על ויכולות להגיע אף ל50 מעלות! חודשים יולי עד ספטמבר הם החודשים הגשומים אז מגיעים לאזור גשמי המונסון הכבדים ולכן זוהי ממש לא עונה מתאימה לתיירות.

הוסף תגובה