בלרוס

בלרוס

בלרוס היא מדינה באירופה אשר בעברה השתייכה לברית המועצות וקיימות לאחר התפרקותה גובלת ברוסיה, באוקרינה, בפולין בליטא ובלטביה ומקיימת בה משטר של רפובליקה נשיאותית. בלרוס גובלת ברוסיה ממזרח ומקיימת עימה קשרים בינלאומיים הדוקים, כהכנה למיזוג עתידי שאולי יתרחש בין המדינות. בבלרוס ניכרת ההערצה הרבה לשלטון הקומוניזם שאומנם נפל עם נפילת ברית המועצות בשנת 1991 אך יש תחושה כאילו הוא חי ובועט עדיין בבלרוס. הזיקה לאווירה של רוסיה קושרת בקשר הדוק את שתי המדינות, והביקור בבלרוס מבחינה זו, לפחות ברמת סגנון החיים והתרבות מאוד דומה לביקור ברוסיה.
 
בלרוס מורכבת מ-6 מחוזות וממחוז נפרד נוסף לעיר הבירה מינסק, שהיא גם מרכז הביקור בעבור מרבית התיירים המבקרים בבלרוס. שמה של בלרוס בתרגום לעברית הוא "רוסיה הלבנה" ויש אמת בתיאור זה. בלרוס היא מדינה קרה שבה גם בשיא עונת הקיץ הטמפרטורה לא עולה על כ-19 מעלות. בעונת החורף שכבה עבה של שלג מכסה את הקרקע והטמפרטורה צונחת כ-10 מעלות מתחת ל-0. למרות האקלים הקריר משהו, ואולי בגללו בלרוס מרהיבה בנופיה- היא מלאה ביערות, אגמים, שמורות טבע וערים שבנויות בצורה מעניינת. סגנון הבניה של התקופה הקומוניסטית שולט במידה רבה בערים הגדולות ובראשן מינסק הבירה, וטיול בבלרוס למעשה מעלה מן האוב כמעט את סגנון החיים הקומוניסטי, שרבים חשבו שכבר פג מן העולם.
 
 
מה כדאי לראות ולעשות בבלרוס

 מינסק (Minsk)בירתה של בלרוס, היא למעשה דוגמא כמעט מושלמת לסגנון בנייה של עיר סובייטית המגשימה באופן מלא את כל ערכי הקומוניזם. מינסק נבנתה כמעט מבראשית לאחר תום מלחמת העולם השנייה והשלמת הכיבוש הסובייטי של בלרוס. מלחמת העולם השנייה וההפגזות הכבדות לא השאירו בה כמעט שום בית שם, והיה צורך להתחיל לבנות את כל מבראשית. מה שיצר עיר סובייטית המתוכננת על טהרת השוויון והאחידות. יש בה שכונות שלמות שכולן נראות זהות, וביניהן גנים מוריקים ופארקים. אך מינסק של היום כבר פחות אפורה וקודרת, היא עיר תוססת שמתעוררת לחיים. הרחוב הראשי בעיר רחוב פרוספקט סקארין (praspekt Skaryny) בנוי כטיילת גדולה, ובו חנויות רבות ובתי קפה, בלב מינסק עובר נהר סביסלוץ' אשר משני צדדיו נפרש פרק יאנקי קופאלי (Janki Kupaly Park)שהוא פינה ירוקה וחביבה בלב העיר האפרורית. ממערב לנהר הסביסלוץ' נמצא האזור המשוחזר של מינסק. מאחר ולא נותר ממינסק העתיקה זכר, ניתן לטייל בשכונה המשוחזרת שנבנתה על ידי השלטונות על מנת לדמות את סגנון החיים שהיה במינסק במאות ה-17 וה-18.

 

ברסט (Brest)אחת מהערים החשובות בבלרוס שוכנת על קו הגבול שבין בלרוס לפולין בחלקה המערבי של בלרוס. ברסט היא אחת מערי הגבול העמוסות במזרח אירופה, שכן הגבול בין בלרוס לפולין הוא מעבר גבול חשוב מאחר ומערכת היחסים הכלכלית והתיירותית בין שני הערים יוצרת תנועה בלתי פוסקת של תושבים- אזרחים ותיירים, וסחורות. אחד המבנים ההחשובים בברסט שהוא גם האתר התיירותי המרכזי בעיר הוא מבצר ברסט שאת הריסותיו ניתן לראות באתר ההנצחה בעיר. מדובר על מבצר עצום מימדים ורחב ידיים שהיווה אחת מזירות הקרבות הקשים אך גם בעלי סיפורי הגבורה מתקופת מלחמת העולם השנייה. החיילים הרוסיים שהיו בברסט והתבצרו ולחמו מהמבצר הצליחו להגן על קו הגבול בין פולין שכבר הייתה תחת כיבוש גרמני נאצי לבלרוס של היום במשך 30 ימים שלמים, עד שנכנעו ומבצר ברסט חרב בשנת 1941 כמעט עד היסוד. כיום יש בו בעיקר אתר הנצחה לקרבות הגבורה של מלחמת העולם השנייה. בברסט כנסיות יפות ועתיקות מאוד כמו כנסיית ניקולאייבסקי (Nikolaivsky)שעומדת כיום חרבה בחלקה עדות אילמת למצור הכבד על ברסט במלחמת העולם השנייה, וכנסיית סנט ניקולאייב (St Nikolaiv) גם היא כנסייה עתיקה לא פחות, מתוארכת כבת 200 שנה, ועומד על תילה ומפארת את קו הרקיע של העיר.

 

הורודנו (Hrodno)ממוקמת כ-280 ק"מ ממערב למינסק הבירה, היא אחת הערים היפות בבלרוס ולו בגלל שרוב העיר שרדה את ההפצצות הכבדות של מלחמת העולם השנייה ולכן מלאכת השיקום שלה והבנייה מחדש הייתה מועטה ביותר. כתוצאה מכך נותרה הורדנו כפי שהייתה לפני שנים רבות והיא מתפארת במבנים היסטוריים רבים- כנסיות מרהיבות שנותרו בשלמותו, בתים מפוארים וגדולים שבהם גרו משפחות עשירות כבר החל מהמאה ה-14 ושאר מבני ציבור מרהיבים. רחובותיה של הורדנו מרוצפים באבנים בדיוק בסגנון בנייה מזרח אירופאי עתיק ופסטורלי, ויפה במיוחד רחוב סובטסקאיה  (Vulitsa Savetskaja)שהוא הרחוב המרכזי בעיר המלא בבתי קפה מסעדות וחנויות.

 

קאטין (Khatyn)אחד מאתרי הזיכרון החשובים והבולטים לשואה ומלחמת העולם השנייה בהתמקדות הפנימית של בלרוס. קאטין היה כפר קטן אשר בשנת 1943 נחרב ונשרף על ידי הגרמנים שנכנסו לבלרוס ולא נותר ממנו זכר. הניצול היחידי מבין כל תושבי כפר קאטין הוא הפסל יוזף קמינסקי שהוא גם הפסל שיצר את האנדרטה המרכזית במקום. ברחבי אתר ההנצחה שהוקם על חורבות קאטין פזורים 433 עמודי בטון כנגד 433 כפרים נוספים שנחרבו עד היסוד עם הכיבוש הנאצי, חלקם שוחזרו ושוקמו אחרי המלחמה וחלקם, כמו קאטין לא קמו יותר ונמחק זכרם, כמו גם האנשים הרבים תושבי בלרוס, ביניהם יהודים, שנהרגו בפלישה הגרמנית האכזרית. במקום יש מוזיאון המגולל את סיפור המלחמה ואת מחנות הריכוז שהוקמו ברחבי בלרוס במלחמת העולם השנייה.

 
טיולים
בלרוס עמוסה בטבע רב, בין הערים ישנם יערות אירופאים מרהיבים שכף רגל אדם מזמן לא דרכה בהם. המוני עצים דקים וגבוהי צמרת הניצבים בסמיכות זה לזה ויוצרים יער צפוף שבתוכו חיים בעלי חיים רבים ומקיימים שגרת חיים באין מפריע. הבולטת מבין מספר שמורות הטבע היפות שקיימות בבלרוס היא שמורת בלוביז'סקאיה פוסצ'ה (Belavezhskaja Pushcha) הממוקמת במערב בלרוס סמוך לברסט בצד הבלרוסי ואף ממשיכה מעבר לגבול הפולני. השמורה עמוסה בטבע מרהיב, שטח עצום של יער אירופאי קלאסי ובתוכו מינים רבים של בעלי חיים מרתקים וביניהם יונקים גדולים וקטנים. בשמורה גם חיים כ-1000 פריטים של שורים שהם מין בסכנת הכחדה, והמשפחה שלהם באזור זה היא מהחשובות להצלתם ושיקום הזן והסרת סכנת ההכחדה. בתוך השמורה יש מוזיאון טבע שבו ניתן ללמוד על המערכת האקולוגית במקום, כמו גם מעין אזור מגודר ובו ניתן לראות את בעלי החיים שמסתובבים חופשי (אך בדרך כלל הרחק מהתיירים) ברחבי שמורת הטבע הענקית.
 
תרבות
בלרוס חיה ונושמת את סגנון החיים הרוסי-סובייטי. בבלרוס התרבות היפה והקלאסית פועמת ותופסת מקום משמעותי בסגנון החיים והבילוי של המקומיים. תרבות הקונצרטים והאופרות, כמו גם הבלט והמחול הקלאסי תופסים כאן מקום של כבוד. ניתן ליהנות כאן ממוסיקה קלאסית טובה, וממופעים תרבותיים מאוד ובאיכות גבוהה. הבלט של בלרוס הוא מהטובים באירופה, וניתן לראות כאן מפגן עוצר נשימה של כישרון המשולב עם רמה גבוהה של אימונים וחינוך נוקשה למצויינות.
 
איך מגיעים
חברת אל-על מקיימת קו טיסות בין נתב"ג לבין מינסק בירת בלרוס. בנוסף חברת התעופה הלאומית של בלרוס מקיימת אף היא קו טיסות בין מינסק לישראל. הנחיתה במינסק היא טובה לתייר הישראלי, שכן מינסק היא המרכז התחבורתי של בלרוס, והיא מקושרת למגוון ערים ברחבי בלרוס באמצעות רשת של רכבות ואוטובוסים. כמו כן לבלרוס ניתן להגיע ממגוון יעדים ברחבי אירופה, בדגש על המדינות השכנות המחוברות אליה גם בקשר יבשתי. כלומר קיימות רכבות ממינסק ללטביה, אוקראינה רוסיה ופולין שכנותיה מכל עבריה.

מחירים
לשמחת התיירים המערב אירופאים בלרוס היא יעד תיירותי יחסית מנומנם ושעדיין לא מפתוח מספיק. המקומיים עדיין לא עברו תהליך של התעצמות התיירות ועליית המחירים בעקבות כך. לפיכך ניתן לחיות בבלרוס ברמה יחסית גבוהה מבחינה תיירותית ולשלם על כך מעט מאוד. עלויות הלינה, הנסיעה והאוכל זולים כאן בצורה משמעותית. כמובן שבבירה מינסק המחירים גבוהים יותר בכל הפרמטרים אבל ככל שמתרחקים מהמרכז העלויות הולכות ויורדות במידה ניכרת.

מזג אוויר
משמעות שמה של בלרוס היא "רוסיה הלבנה". על מנת להבין מדוע זכתה לכינוי הזה כדאי להתבונן בנופיה של המדינה בין החודשים דצמבר עד אפריל, אז כולה מתכסה בשכבה עבה של שלג והטמפרטורות יורדות אל מתחת ל-0. החורף של בלרוס קשה, והקיץ שלה חמים בלבד. הטמפרטורה בעונת הקיץ לא עוברת בדרך כלל את 20 המעלות, בעוד בחורף היא צונחת מספר מעלות משמעותי אל מתחת ל-0. גם בעונת הקיץ לא פוסחים הגשמים מעל בלרוס, אשר מספר הימים הגשומים בה רבים מאוד, ולכן תוכלו למצוא את עצמכם גם בחודש אוגוסט, שיאו של הקיץ צועדים בגשם שוטף ברחובות.

צילומים: Alex Zelenko

הוסף תגובה