אתונה היא ללא ספק אחת מהערים הקלאסיות ביותר בעולם. לצד ירושלים ורומא היא מהווה עיר נצחית שההיסטוריה שלה שזורה בהיסטוריה התרבותית העולמית של האנושות. ממנה יצאה הבשורה על הדמוקרטיה הראשונה, פעלו בה מיטב המוחות בעת העתיקה אשר גילוייהם בתחום הפילוסופיה, ההגות המדינית והמדע משמים עד הים כקרקע לביסוס מחקרים והגות בעת המודרנית. אתונה היא ללא ספק פיסת היסטוריה אשר כל אבן בה טומנת מאחוריה סיפור על ימים עברו, על שנים נשכחות ועל גיבורים שנמים בדרך כלל בין דפי ההיסטוריה ובין רחובותיה של אתונה מתעוררים מחדש לחיים.

מזג אוויר באתונה

האקלים באתונה הוא אקלים ים תיכוני אופייני. הקיץ חם והחורף קר. רוב המשקעים יורדים בעונת החורף (העונות וחודשי השנה תואמים את העונות בישראל). על אף שאתונה היא עיר אחת הבדלי הגבהים בעיר (מ-300 מטר מעל פני הים ועד לגובה פני ים) ניתן למצוא הבדלים של טמפרטורות וצורות אקלים גם בתחומי העיר עצמה. כך הסיכוי לחורף קר ומושלג יותר הולך וגובר ככל שמתקרבים לאזורים ההררים של העיר. לרוב בעונת החורף אתונה מתכסה לפחות עם אחת בשלג, אך החורף אינו ידוע בה כחורף כקשה במיוחד. בעונת הקיץ הטמפרטורות עולות והלחות גבוהה הודות לרוחות המגיעות אל תוככי העיר מאזורי החופים.

תחבורה באתונה

התחבורה באזור אתונה עברה שדרוג משמעותי בשנות ה-2000 האתונאים ואלפי התיירים הפוקדים את העיר מידי שנה חווים את התחבורה המודרנית המרושתת היום בכל רחבי העיר למשחקים האולימפיים שהתקיימו בעיר בשנת 2004 אז נפתחו בה שדה תעופה בינלאומי חדש ומודרני, נסללו והורחבו כבישים, הרכבת התחתית הורחבה ומתרחבת באופן מתמיד וכיום ניתן לומר שהתחבורה באתונה טובה, נוחה ומודרנית מאי פעם!

היסטוריה של אתונה

אתונה נוסדה כנראה בשנת 2000 לפנה"ס, אך מוכרת לכולם לראשונה בעיקר בתקופת יוון הקלאסית אז היה "תור הזהב" של העיר. באותם ימים כוננה בה הדמוקרטיה הראשונה והיא נחשבה לאחת הערים החשובות ביותר ברחבי יוון. האימפריה האתונאית הייתה עשירה ורחבת ידיים אך ירדה מנכסיה בעקבות מלחמת אתונה-ספרטה הקשה שהותירה את אתונה חבולה וחסרת נכסים, אך לא פגעה במעמד הבכורה שלה מבין ערי יוון העתיקות.

לאחר שנים של שליטון עצמי ועצמאי באותה היא אבדה עצמאותה ונכנסה תחת האימפריה של אלכסנדר מוקדון. אז היא נחשבה לאחת הערים העשירות בממלכה המוקרנים. עם עלייתה של האימפריה הרומית ולאחר מכן תחת האימפריה הביזנטית איבדה אתונה ממעמדה. מאחר ומרכז האימפריה היה באזור קונסטנטינופול אזור אתונה וחבל איטקה בכללותו נזנח והפך להיות לעוד ספיח מאימפריית הענק- אז סבלו גם האתונאים מפלישות של עמים זרים שאיימו על בטחונם.

במאה ה-15 נכבשה אתונה בידי האימפריה העותומאנית שניסתה להחזירה לימי הזוהר שלה אך שלא בהצלחה רבה. במרוצת מאות השנים לאחר מכן הייתה אתונה מוקד למלחמות ולפלישתם של עמים שניסו ליטול אותה מידי האימפריה העותומאנית דבר שהביא להחרבת חלקים נרחבים ממבניה העתיקים שהיו עצומים ומרשימים ונותרו כשרידים לתקופת זוהרה של העיר בימי יוון העתיקה בתקופה הקלאסית.

עם קבלת עצמאותה של יוון זכתה אתונה במעמד של בירה הודות להיסטוריה המפוארת ההופכת את אתונה לסמל ומזכירה ליוונים בכל יום מחדש את זוהרה של העיר על רקע תקופת זוהרה של יוון כולה בתקופה הקלאסית- תקופה בה היוונים מתגאים מאוד כאחת התקופות שתרמו רבות לעולם בתחומי ההגות, המדע והפילוסופיה.

אטרקציות ומקומות מומלצים באתונה

גבעת האקרופוליס (Acropolis)

גבעת האקרופוליס היא ללא ספק אחד מהאתרים החשובים והמפורסמים ביותר באתונה אשר שמו, פרסומו ומורשתו העתיקה נפוצו למרחקים והמונים עולים לרגל מידי יום לחזות באתר העתיקות המרשים הזה שהוא ללא ספק אחד השרידים המרשימים ביותר מתרבות יוון העתיקה ומ"תור הזהב" האתונאי. האקרופוליס היא גבעה נישאה אותה ניתן לראות מכל עבריה של העיר ובראשה עומד מקדש

הפרנתנון (Parthenon)

אחד מהמקדשים החשובים בימי יוון העתיקה ומסביבו עוד אתרי עתיקות רבים ומרשימים כמו הארכתיאון (The Erechtheion), המקדש של אתונה- ניקה ואחרים. אומנם האזור ידע לא מעט אסונות, מלחמות וכיבושים שהותיר ממנו רק שרידים למורשת המפוארת שהייתה בו בימים עברו, אך אין ספק שגם לא לחובבי ארכיאולוגיה המקום מרשים ומרגש וכמות העתיקות והמבנים המרשימים המצויים בו משרה אווירה ייחודית של מסע בזמן אל הימים היפים של אתונה בתקופת יוון העתיקה- תקופה עליה כולנו למדנו בספרי ההיסטוריה. האקרופוליס נחשב לאתר התיירות מספר 1 באתונה ועלות הכניסה אליו היא 12 יורו לאדם (הכניסה כוללת ביקור ברוב האתרים הנמצאים על גבעת האקרופוליס) ולכן מומלץ להשקיע במקום לכל הפחות מספר שעות אם לא יום שלם- תלוי עד כמה חובבי עתיקות וארכיאולוגיה אתם.

האגורה העתיקה, מתחם השוק (The Ancient Agora)

אזור האגורה העתיקה הוא אזור מתחם השוק מימי אתונה העתיקה. מן המעט שאתם זוכרים מלימודי ההיסטוריה כיכר השוק בימי זוהרה של יוון העתיקה הייתה מרכז החיים התרבותיים, המסחריים והפוליטיים של העיר. כיכר השוק שתבקרו בה זו אינה כיכר השוק המקורית מימיו של סוקרטס אפלטון וארכימדס. כיכר השוק המקורית נחברה מספר פעמים ונבנתה מחדש, אך עדיין ניתן למצוא בה מספר מבנים עתיקים המתוארכים לימים שלפני הספירה הנוצרית כמו מקדש הפאיסטוס ו"מגדל הרוחות" המרהיבים.

צילום: DerHexer

אזור הפלאקה (plaka)

לא מדובר במועדון זמר מזרחי כפי שבוודאי שמו צלצל לכם מוכר, אלא ברובע התורכי העתיק של אתונה. אזור פאלקה נחשב לאחד מאתרי התיירות היפים והמרכזיים של אתונה. יש בו לא מעט מסעדות, מקומות לינה ואתרי בילויים. מקומו האסטרטגי למרגלות האקרופוליס הופך אותו למרהיב וקסום בעיקר לעת ערב אז האקרופוליס מואר באור יקרות וניתן לחזות בו מנקודת תצפית טובה באזור הפלאקה.

מוזיאון הארכיאולוגיה הלאומי של אתונה

אתונה מלאה במוזיאונים ועתיקות ארכיאולוגיות יש בה בשפע, ויחד עם זאת המוזיאון הלאומי לארכיאולוגיה הוא אחד המוזיאונים המרשימים ביותר באתונה אם לא המרשים בהם. הוא אוצר בתוכו אוסף מרהיב ומגוון של עתיקות מכל תקופותיה של אתונה ויוון העתיקה. יש בו תערוכות של אוספים מתקופות עתיקות בהיסטוריה והמקום מושך אליו תיירים מכל העולם ובכל הגילאים. לא חייבים להיות חובבי ארכיאולוגיה כדי למצוא את המקום הזה מרתק. ההבדל הוא שחובבי הארכיאולוגיה ירצו לבלות בו שבועות שלמים ברצף ואילו לאדם מן השורה יספיק סיור של מספר שעות על מנת להבין את הפרנציפ ולהמשיך הלאה.

הוסף תגובה

Booking.com