אמסטרדם

אמסטרדם

אמסטרדם, בירתה של הולנד, הפכה עם השנים לבירת השלווה, הרוגע, "הסאטלה" אם תרצו וגם אחד המקומות היחידים בעולם בו למכור סמים קלים זה לגיטימי וחוקי.

אבל סיפורה של אמסטרדם הוא לא רק על הצינגל'ה לבדה… בעיר הקסומה הזאת יש עוד אטרקציות רבות המתאימות לכל הגילאים. מצעירים סטלנים הרובצים בקופי-שופס וקופצים ל"דייטים" ברובע החלונות האדומים, דרך טיולי משפחות ועד זוגות קשישים שנהנים מטיול רגלי ואיטי ברחובותיה הציוריים, אמסטרדם היא אטרקציה משובבת נפש עבור כל תייר המבקר בה.

העיר אשר בנויה על תעלות מים היא ללא ספק אחת הבירות היפות באירופה, ואם הוספתם את האווירה הנעימה, הסובלנית והרגועה בה- קיבלתם יופי של מתכון לטיול קסום ומלא שלווה.

אמסטרדם- כרטיס ביקור

שם מלא: אמסטרדם
מדינה: עיר הבירה של הולנד
יבשת: אירופה
אוכלוסייה: 751,000
שפה: הולנדית
מטבע: יורו (מטבע האיחוד האירופי)
שעון: השעון המקומי אמסטרדם מאחר את שעון ישראל בשעה אחת בלבד.
חשמל: 220 וולט
אקלים: מזג האוויר באמסטרדם הוא מזג אוויר אירופאי טיפוסי עם חורף קר ומושלג וחודשי קיץ חמימים. העונות הטובות ביותר לביקור הן כמובן הקיץ (אך זוהי גם עונת שיא התיירות) ועל כן עונות המעבר יחשבו נפלאות גם כן.
עלויות מחיה: אמסטרדם אינה נחשבת לזולה במיוחד יחד עם זאת ניתן להוזיל בה עלויות באופן משמעותי על ידי לינה באכסניות והליכה רבה ברגל או נסיעה באופניים. העיר נוחה מאוד לטיולים רגליים והתחבורה הציבורית נוחה, יעילה מאוד ולא יקרה.

תחבורה: התחבורה באמסטרדם יעילה מאוד ומתבססת הרבה על קווי חשמלית הפרוסים לאורך כל המדינה כמו גם על עשרות אלפי זוגות אופניים הקיימות ברחבי העיר.

אמסטרדם- קצת היסטוריה

ההיסטוריה של אמסטרדם קצרה יחסית לשכנותיה באירופה. בתקופת האימפריה הרומית הייתה מכוסה אגמים וביצות ועל כן היא לא יושבה אלא הייתה רק תחת מעבר- זאת לומדים הארכיאולוגים מכך שלא נמצאו בה שרידי ישוב עד למאה ה-13 בה הגיעו אליה המתיישבים הראשונים שהיו דייגים ויורדי ים אשר החלו לייבש בה את הביצות ולהקים בה איזור מיושב.

לאחר שיובשו הביצות באזור אמסטרדם החלו להתיישב בה עוד ועוד תושבים, מיקומה האסטרטגי כמקשרת בין הים הצפוני והים הבלטי למדינות אירופה הביא לה את יתרונה היחסי וגרם לצמיחה כלכלית רבה בה. עם התעצמות המסחר באזור אמסטרדם שלטו בה הספרדים שמינפו אותה מאוד והפכו אותה לעורק מסחר ימי חשוב. צי האוניות של אמסטרדם היה לאחד מהגדולים באירופה אך הדבר נמשך מאות שנים ספורות בלבד עד לתחילת המאה ה-19 אז הפכה אמסטרדם ממעצמת מסחר ימית לעיר מתועשת והמסחר הימי הפך בה למקור תעסוקה משני בלבד.

תחילת המאה העשרים הביאה לקשיים כלכליים במשבר הכלכלי העולמי של שנות השלושים. לאחר מכן על אף שהשתדלה אמסטרדם להישאר ניטראלית בסכסוכים הכלל עולמיים של מלחמת העולם השנייה היא נכבשה בסופו של דבר על ידי הגרמנים שפלשו אליה וגררו את הולנד למלחמה ראשונה מזה 400 שנה. ההולנדים התנגדו למעשיהם של הגרמנים ביהודים ואף הפגינו על כך, אך הם נזכרו באיחור ומרבית הקהילה היהודית הגדולה שהייתה באמסטרדם הושמדה במהלך מלחמת העולם השנייה.

לאחר מלחמת העולם השנייה החלה אמסטרדם בהשתקמות איטית. משנות השישים ואילך החלה פעילות ענפה של סטודנטים והיפים שהפכו את העיר לבעלת צביון צעיר יותר ומהפכני. העיר הפכה להיות לבעלת האופי הרקוע והקסום האופף אותה היום (וזה לא רק בגלל עשן הגראס והסמים הקלים שאופף אותה). התיירות לאמסטרדם התעצמה והיא הפכה להיות אחת הבירות הרגועות, הפסטורליות, והנעימות לתיירות רגועה של צעירים ומבוגרים כאחד.

אמסטרדם- התמצאות

אמסטרדם הבנויה על מערכת של תעלות עתיקות שהיו בה עוד בתקופות קדומות יותר וקיימות בה עד היום. אמסטרדם אינה מורכבת מידי להתמצאות מה גם שרוב הטיול והתיור באמסטרדם הוא או רגלי או באמצעות האופניים. במערכת התעלות המקיפה את העיר העתיקה ניתן להשתמש לניוד (בעזרת סירות) אך כיום הדרך הזאת היא בעיקר "שיט תיירותי" ולא יותר. במרכז אמסטרדם שוכנת "כיכר דאם" שהיא מרכז העיר השוקק במרכזי תרבות, פאבים, וכמובן "קופי שופס".

אמסטרדם- לינה

באמסטרדם כמו בכל בירה אירופאית קיימים מספר בתי מלון לא מועט, חיפוש המילה דילים לאמסטרדם מעלה עשרות הזדמניות שרק צריך להזמין. חלקם מפוארים אך חלקם גם צנועים הרבה יותר. כמו כן ניתן למצוא בעיר גם אכסניות שונות והוסטלים בהם מחיר הלינה זול הרבה יותר והתנאים לא בהכרח גרועים. נסו לחפש לכם אכסניה או הוסטל במחיר סביר ולא תצטערו- רוב הסיכויים שדווקא במקומות האלה תמצאו אנשים צעירים בגילכם וברוחכם ותיירים מגניבים מכל העולם.

אמסטרדם- מה לראות ומה לעשות?

אמסטרדם היא ללא ספק סמל בשנים האחרונות לאחת הבירות היותר מתירניות ושחרטו על דיגלן את חופש וחירות הפרט. זאת אולי הסיבה שהיא מאוד מפותחת בכל תחום החופש לחיות בכל צורה שתרצו ועל כן תמצאו כאן קהילות של היפים ואוכלוסיות גאות הפעילות מאוד בעיר ומחשיבות אותה כאחד ממרכזי ההומוסקסואלים הגדולים של אירופה.

אמסטרדם שכבר מזמן התירה את עישון הסמים הקלים בשטחה מהווה גן עדן עבור כל אותם "סטלנים" ישראלים שמאוד רוצים לגלגל את הג'וינט שלהם בשקט בביתם בתל-אביב אבל מפחדים שהזקנה הפולנייה מלמעלה תתקשר למשטרה כי תריח ריח מוזר… באמסטרדם פזורים עשרות "קופי-שופס" מפורסמים ונודעים בכל העולם המציעים למכירה מריחואנה, קנאביס, ושאר סמים קלים לכל דורש לצד כמובן קפה או בירה…

למי שמיצה את הסמים, או בין ג'וינט לג'וינט רוצה גם לעשות משהו אחר יודעת אמסטרדם להציע מגוון מעניין של מוזיאונים, סיורים תיירותיים שלווים על גבי סירות בתעלות, או על גבי אופניים, וגם היסטוריה של קהילה יהודית גדולה שחרבה ומוזיאון אנה פראנק המפורסם.

אז איפה כדאי לבקר?

"קופי- שופ"

כדי להקל על החיפוש בהמשך המאמר נפתח ונסגור את סוגיית הסמים הקלים אחת ולתמיד: כן… באמסטרדם מותר לעשן סמים קלים. (אבל לא להיסחף…) מכירת הסמים הקלים ניתנת ברחבי העיר בחנויות הנקראות "קופי-שופס". ייעודן הוא להיות בתי קפה אך כמובן שעניין מכירת הסמים הופך עיסוק זה למרכזי בחשיבותן. ניתן להשיג במקומות אלה באופן חוקי מינים שונים של סמים קלים וניירות גלגול. אמסטרדם מודעת שהיא מושכת אליה תיירים רבים בזכות הקלות אלה בתחום הסמים ויחד עם זאת לא רוצה אוכלוסייה מקומית מסוממת. על כן ממשלת הולנד שוקלת להציע חקיקה שתאפשר מכירת סמים רק לתיירים ולא למקומיים.

התעלות של אמסטרדם

באמסטרדם קיימת רשת תעלות מים ענפה שבנייתה במקור הייתה על מנת לווסת בצורה יעילה את כמויות המים הגדולות במקום על מנת למנוע הצפה של העיר. במרוצת השנים נמצאו פתרונות חכמים יותר והתעלות הפכו להיות בעיה תברואתית של עריית אמסטרדם ועל כן רובם נסתמו. הגדולות בהן נותרו ברחבי העיר ומשמשות בעיקר כאטרקציה תיירותית בדמות סירות תיירים ממונעות וסיורים מאורגנים שנערכים בהן. מסיור שכזה ניתן להתרשם מאמסטרדם בצורה שונה וחווייתית (בייחוד למשפחות עם ילדים). בחורף קופאים מי התעלות והן הופכות להיות מסלולי החלקה על הקרח מגניבים להנאתם הרבה של ההולנדים ולתיירים שמעיזים לפקוד אותה בחורף הקר.

כיכר דאם וארמון בית המלוכה

תחילת ימיה של
כיכר דאם הייתה כסכר גדול על נהר האמסטל. "דאם" הוא סכר בהולנדית ומכאן גם שמה של העיר. הסכר הגדול מולא לימים בעפר ונבנתה הכיכר הגדולה שמהווה היום את מרכז העיר והצטלבות של מספר רחובות מרכזיים ועמוסי חנויות. במרכז הכיכר עומד אובליסק הזיכרון של הולנד המנציח את החללים שנפלו במלחמת העולם השנייה ומול הכיכר נמצא
ארמון המלוכה שכיום מתפקד כבית העירייה כי בית המלוכה עבר מקום ויושב כיום ב"האג". הארמון הוא מבנה מרשים וכדאי לבקר בו או לפחות לצלם אותו מבחוץ תוך כדי שיטוט בכיכר או האכלת יונים…

רובע החלונות האדומים

מי לא שמע על הרובע המפורסם ביותר באמסטרדם. רובע החלונות האדומים הוא רובע בו מציאות זונות ונערות ליווי את גופן למכירה. הזנות ממוסדת יחסית באמסטרדם ומרוכזת באזור זה של העיר. בין חלונות הראווה השונות מציעות הבנות את "מרכולתן" לצד מופעים ארוטיים וחנויות סקס שונות. על אף שתעשיית הזנות זוכה לשם מפוקפק ברחבי העולם, באמסטרדם רובע החלונות האדומים הוא מוסדר והפך עם השנים לאטרקציה תיירותית למבוגרים שנוהגים לבקר בו גם בלי "להזמין" לעצמם שירות כזה או אחר… למי שמחפשים לעצמם תירוצים, הרובע גם יפה מבחינה ארכיטקטונית ותוכלו לנסות למכור לאישה ש:"רק הלכתם לראות בתים יפים…" מצד שני הימנעו מצילום באזור הרובע בטח ובטח הימנעו מלצלם את הבנות בחלונות הראווה (על דברים כאלה חברים- צריך לשלם…)

מבשלת הבירה של חברת הייניקן (Heineken)

חברת הייניקן (Heineken) משווקת הבירה מהגדולות והמפורסמות בעולם פועלת ומשווקת את הבירה שלה מאמסטרדם שם קיימת מבשלת הבירה הראשונה והגדולה של החברה הפועלת בה כבר למעלה ממאה שנה! במקום תוכלו ללמוד על תהליך ייצור הבירה, לצפות בתהליך ההתססה והכנת המשקה האהוב וכמובן לזכות בטעימות ואף יותר מכך… את שתמרחו על הרצפה משכרות או תרוצו לשירותים…

מוזיאון בית אנה פראנק

לצד שלל האטרקציות הסטלניות והמשעשעות באמסטרדם יש בה נקודת ציון חשובה מאוד עבור העם היהודי שמומלץ מאוד לבקר בה. המוזיאון של בית אנה פראק מגולל את סיפורה של הילדה ההולנדית הצעירה אשר נאלצה לעבור לגור עם בני משפחתה בדירת מסתור בתקופת מלחמת העולם השנייה. את קורותיה וקורות משפחתה מגוללת אנה ביומן מרתק אותו כתבה והתפרסם לאחר מותה במחנה ברגן-בלזן. היומן הפך להיות לרב-מכר ברחבי העולם ותרם רבות ליכולת של העולם להבין את שואת יהודי אירופה מנקודת מבט של ילדה צעירה. המוזיאון מצוי בבית המסתור המקורי של אנה פראנק ומשפחתה בו התגוררו. ניתן ללמוד בו על היסטוריה של יהודי הולנד, שואת יהודי אירופה, קורותיה של משפחת פראנק ואף לעלות לדירת המסתור בעליית הגג לחזות בכוננית הספרים המקורית ששמשה להסוואת הדלת ולחוות מקרוב את החיים בצפיפות ובדוחק באותה דירת מסתור- חוויה מרגשת ומצמררת – לא להחמיץ!

מוזיאונים שונים באמסטרדם

מוזיאונים שונים פרוסים ברחבי העיר אמסטרדם, אוצרים בם עשרות יצירות אומנות מפורסמות של גדולי הציירים לאורך ההיסטוריה ביניהם רמברנט וכמובן ון-גוך הצייר ההולנדי המפורסם שאף קיים מוזיאון ספציפי (
מוזיאון ואן גוך) המכיל עשרות מיצירותיו המיוחדות. לצד מוזיאוני האומנות תוכלו למצוא גם מוזיאונים קצת יותר ביזאריים כמו
מוזיאון הסקס המכיל אוסף עשיר של חומרי פורנו מכל הזמנים ונמצא בכיכר דאם,
מוזיאון השעווה ועוד.

הוסף תגובה