איי פוקלנד

איי פוקלנד

איי פוקלנד (Falkland Islands) הם ארכיפלג איים הכולל 776 איים הממוקמים בדרום האוקיינוס האטלנטי מרחק של כ-480 קילומטרים מחופיה הדרום מזרחיים של ארגנטינה. האיים מצויים כיום בבעלות בריטית והם נחשבים טריטוריה עצמאית שהיא חלק מהכתר הבריטי. לאורך השנים שוררת מתיחות סביב השליטה באיי פוקלנד שהגיעה לשיאה  בשנת 1982 אז השתלט הצי הארגנטינאי על האיים וטען לריבונות בהם. בריטניה הגיבה במלוא הכוח וסופה של המלחמה היה בהותרת האיים תחת הריבונות הבריטית ועם לא מעט מתיחות דיפלומטית מול בריטניה. במחצית הראשונה של שנת 2013 נקבע שיערך משאל עם באיי פוקלנד על עתידה של הטריטוריה ועל האם תוחזר לשליטה ארגנטינאית או תיוותר בידיים בריטיות.
 
כך או כך, איי פוקלנד הם פיסת ארץ בתולית ושלווה מלאה בטבע עוצר נשימה, מראות בלתי שגרתיים של המוני בעלי חיים מרהיבים החיים כאן ברוגע ובשלווה באין מפריע. העובדה שבעלי החיים יכולים לחיות כאן בשלום לא מפתיע. בני האדם מאיישים את אזור האיים ששטחם הוא 12 אלף קמ"ר בלא יותר מ-5000 תושבים בסך הכל! מה שמותיר הרבה מאוד שטחים פתוחים ופראיים לבעלי החיים לחיות את חייהם בשלווה. לתיירים שמעיזים לעשות את המסע הרחוק אל איי פוקלנד צפויה כאן חוויה בהחלט מיוחדת. זהו ללא ספק המקום האולטימטיבי לראות המוני בעלי חיים בעלי זיקה אנטרקטית שחיים באין מפריע מבלי שפתחו עדיין את הרתיעה מבני האדם. להקות אדירות של פינגווינים, כלבי ים אריות ים ואף פילי יום גודשים את החופים של איי פוקלנד והתיירים יכולים פשוט לטייל ביניהם ולראות אותם ממש מקרוב!
 
עיר הבירה של איי פוקלנד היא העיר סנטלי, זוהי גם נקודת הישוב הגדולה והמרכזית ביותר בה מרוכזים מרבית תושביי האיים. סטנלי היא למעשה הישוב העירוני היחיד באיים, כל יתר נקודות היישוב הם חוות מרוחקות ומבודדות בהם חיים תושבים בשלווה ונוהגים להתפרנס מחקלאות וגם מאירוח של מעטי התיירים המגיעים לכאן מידי שנה בשנה.
 
מה כדאי לראות ולעשות באיי פוקלנד

 הטיול באיי פוקלנד מאוד שונה מכל מה שחלמתם או חשבתם. אין כאן אתרי תיירות מוכרזים, אין כאן מקומות לבילויים או לחיי לילה מטורפים, גם אזורי הקניות כאן מאוד מצומצמים והמבחר לא גדול. איי פוקלנד הם למעשה מוזיאון אחד גדול של טבע עוצר נשימה, וזה מה שיש בפוקלנד ולא יותר. אבל תודה לאל יש הרבה טבע ובשפע ומרהיב ביופיו. זהו הבילוי המרכזי באיי פוקלנד וזה מה שיש לעשות כאן מבוקר ועד ערב- לראות את הטבע, את הנופים המרהיבים, את חופי הים הבתוליים והנטושים, כאלה שכף רגל אדם מיעטה לדרוך בהם לאורך שנים רבות.
 
בעלי החיים של איי פקולנד גם הם אטרקציה בפני עצמה. נקודת הישוב של סטנלי היא לא אזור מעניין במיוחד, הוא משמש בעיקר כתחנת מוצא והתארגנות בדרך למסעות עוצרי נשימה באזורים השוממים של איי פוקלנד. הצפייה בעדרים ובלהקות אדירות של בעלי חיים היא למעשה החוויה המומלצת ביותר באיי פוקלנד. להקות אדירות של פינגווינים בשלל סוגים ומינים גודשות את החופים של האיים ומנהלות את חייהן באין מפריע. הבילוי המרכזי הוא למעשה צפייה בהם מן הצד מבלי להפריע.
 
הדרך הטובה לטייל באיי פוקלנד היא כמובן לתכנן מסלול טיול מראש, לעבור מאי לאי שם למצוא מקומות מגורים בחוות של מקומיים המציעים מקומות לינה ולבקש מהם לתת לכם טיפים ולהדריך אתכם באזורים בהם יש מושבות של בעלי חיים. ציפורים מקננות, פינגווינים הנמצאים בעונת הדגירה וקינון, אריות וכלבי ים הרובצים לאורך החוף, כל אלה אינם נמצאים במקומות מוכרזים או מתוירים כפי שאנחנו רגילים בעולם המערבי, ולכן קשה לנקוב כאן בשמות של מקומות.
 
פוקלנד אינה מתבססת על תיירות, התושבים בה מתקיימים בעיקר מחקלאות, גידול עדרים וציד. לפיכך אל תבנו כאן על לשכות תיירים או מדריכי תיירות צמודים. עם זאת באתר הרשמי של איי פוקלנד, ניתן למצוא מספר חברות מצומצם שתפקידן הוא להתאים מסלולי טיול תיירים.

איך מגיעים

איך מגיעים זוהי שאלה טובה במיוחד! איי פוקלנד הם אזור מבודד בדרום האוקיינוס האטלנטי וההגעה אליהם אינה פשוטה כלל. בשל המתיחות הדיפלומטית בין איי פוקלנד המושבה הבריטית לבין ארגנטינה לא קיימות טיסות מארגנטינה לפוקלנד, על אף שארגנטינה היא הנקודה הקרובה אליהם ביותר. הטיסות ממריאות בדרך כלל מפונטה ארנס בדרומה של צ'ילה. לא מתקיימות טיסות סדירות רבות לאיי פוקלנד, וזאת מאחר וממשלת ארגנטינה אישרה טיסה אחת בשבוע שתעבור במרחב האווירי של ארגנטינה. לפיכך ההגעה לאיי פוקלנד היא מורכבת.
 
דרך חלופית להגיע לאיי פוקלנד היא באמצעות טיסה ישירה מבריטניה של חברת בריטיש ארוויז. הטיסה מתקיימת אף היא פעם אחת בשבוע ובשל  המרחק ומורכבות הטיסה מדובר על טיסה יקרה במיוחד. לפיכך הטיסה מצ'ילה עדיפה יותר וזולה יותר.
 
בנוסף גם הניידות בין האיים אינה פשוטה, יש לנוע בין האיים בדרך כלל באמצעות מטוסים כלים וטיסות פנימיות. המטוסים הקלים משמשים מעין מוניות מעופפות בין האיים ולכן נוהגים לעשות הרבה מאוד עצירות ביניים. שדות התעופה בפוקלנד קטנים מאוד ומסלולי ההמראה קצרים, לפיכך חוויות הטיסה איך נאמר- מאתגרות.
 

מחירים

הטיול באיי פוקלנד הוא יקר. חווית הטיול ההרפתקני עשויה לגזול מכם כסף רב, ועל כן חשוב להיערך לכך בהתאם. המטבע המקומי, כיאה לחברה בכתר הבריטי הוא הלירה שטרלינג הבריטית, ולפיכך נגזרות המחירים גבוהות במיוחד. בנוסף השהות כאן אינה זולה, שכן ישנים בחוות פרטיות של מקומיות ועל מנת לקיים אורח חיים תקין ונעים יש להסתמך על הכלכלה של בעלי החוות עצמם. בנוסף המעבר מאי לאי ומאתר לאתר נעשית בדרך כלל באמצעות מטוסים קלים שמשמים ממש מעין מוניות שירות בין האיים, הטיסות אינן זולות כלל וכלל. מה גם שעלות הטיסה המורכבת לאזור איי פוקלנד אף היא אינה זולה במיוחד.

אוכל

כפי שכבר הבנתם, איי פוקלנד זהו לא אזור של בילויים, מסעדות וארוחות גורמה. מה גם שאילו  היה כזה המטבח השולט כאן הוא המטבח הבריטי, שאין הרבה להגיד עליו מבחינה קולינארית (פיש אנד צ'יפס אתם יודעים…). אבל אם נניח לביקורת על המטבח הקולינארי הבריטי, כאן באיי פוקלנד הישוב העירוני היחיד והקטן הוא סטנלי. דמיינו לעצמכם נקודת יישוב של מספר אלפים בודדים ותבינו לבד את כמות המסעדות שיש לעיר הזו להציע. המזון באיי פוקלנד נגזר בדרך כלל מאופי הטיול והשהות. רוב האירוח לאורך טיולכם באיי פוקלנד באזורים המבודדים יהיה בחוות כפריות המציעות לינה וכלכל מלאה, ולכן תסעדו על שולחנם של המקומיים, שהם אנשים חביבים שיכינו לכם אוכל ביתי וחביב.

מזג אוויר באיי פוקלנד

האקלים באיי פוקלנד הוא בעל מאפיינים ארקטיים, מזג האוויר מאוד לא יציב וברוב ימות השנה יורד באיי פוקלנד גשם ורוחות חזקות נושבות. גם בחודש ינואר, שיא עונת הקיץ, השמש הקופחת על איי פוקלנד לא יוצרת בה מזג אוויר חמים והטמפרטורה הממוצעת היא בסך הכל 11 מעלות בלבד.  בחודש יולי שיא עונת החורף הטמפרטורה כאן היא כ-3 מעלות בממוצע. המשקעים יורדים באיים בהמוניים לאורך כל ימות השנה, ולכן שום עונה אינה בטוחה וחפה ממטרים. בנוסף בשל היעדר זיהום אוויר בארכיפלג איי פוקלנד והקרבה לקוטב הדרומי הקרינה האולטרה סגולית של השמש חזקה במיוחד. השמש קופחת על איי פוקלנד במלוא כוחה ולכן חשוב מאוד להצטייד באמצעי הגנה חזקים מפני השמש.,

צילומים: John5199, Ben Tubby, Liam Quinn

הוסף תגובה