מינסק, בלרוס

מינסק, בלרוס

מינסק (Minsk)  היא בירתה של מדינת בלרוס כיום רפובליקה נשיאותית עצמאית ובעבר חברה בברית המועצות. מינסק כמו בבלרוס כולה אינן יעדים תיירותיים בולטים, ואולי זהו סוד הקסם שבהם. יותר ממה שיש במינסק, מלהיב כנראה מה שאין בה. מינסק היא עולם הולך ונעלם, אחת הערים היחידות בעולם שבה עוד מפעם הקומוניזם והמשטר הסובייטיבי יש שיאמרו במלוא אונו. בעוד מדינות אחרות מנסות להיפתח למערב ולהפוך להיות קפיטליסטיות יותר ויותר, בלרוס נותרת מסוגרת מאחור, ובירתה מינסק נראית כמעוז האחרון של הסובייטים, כאילו ברית המועצות מעולם לא נפלה.
 
מינסק היא עיר קומוניסטית אופיינית. סגנונה הקומוניסטי סובייטי כל כך ניכר בכל קרן רחוב בה בייחוד מאחר והעיר חרבה כמעט לחלוטין בקרבות של מלחמת העולם השנייה ונדרש על מנת לשחזרה לבנות אותה מיד לאחר המלחמה מן היסוד, תחת השלטון הקומוניסטי. העובדה שלא נותרו כמעט אבן על אבן ממינסק הישנה של טרום מלחמת העולם השנייה אפשר לקומוניסטים להגשים כאן את מלוא חזון הקומוניזם החדש- איך שעיר ובפרט עיר בירה קומוניסטית צריכה להיראות. האחידות במבנים הצנועים יחסית, השכונות המלאות בבתים שכולם בעלי חזיז אחידה לצד מפגני כוח בדמות מבני ציבור מפוארים כולם מאפיינים את מינסק. בכל מקום תוכלו למצוא את פסליו ותמונותיו של הנשיא לוקושאנקו, שמנהיגי המערב מכנים אותו הרודן האירופאי האחרון, שכן על אף שבלרוס היא רפובליקה נשיאותית לוקושנקו, שלכאורה נבחר פעם ב-7 שנים שולט כאן ביד רמה ואכזרית כבר זמן רב.
 
ומה לא מאפיין את מינסק? לא תמצאו כאן קניוני ענק, לא תמצאו כאן רשתות אמריקאיות, ואפילו את ה-Mהגדולה של מקדונלדס תתקשו למצוא! כן… מינסק של היום היא מקום שבו הזמן עצר מלאכת. אם תרצו לראות איך העולם של הגוש המזרחי הקומוניסטי היה נראה פעם, זה המקום.
 
הנקודה היהודית-במינסק הייתה קהילה יהודית גדולה חשובה וענפה מהגדולות שבקהילות היהודים במזרח אירופה. היהודים החלו להתיישב במינסק מהמאה ה-16 וקיימו בה אורח חיים יהודי דתי. כמו מרבית קהילות יהודי מזרח אירופה חרבה קהילת מינסק כמעט לחלוטין במהלך השואה, כאשר מרבית היהודים נטבחו בבורות ההרג ואחרים נרצחו במחנה סוביבור. רק 13 יהודים מכל קהילת יהודי מינסק שרדו את השואה. כיום במינסק קיימת קהילה יהודית קטנה, ניתן למצוא אנדרטה ברחוב זסלבסקיה במינסק לזכר קורבנות השואה היהודים. הייתה זו האנדרטה הראשונה שנבנתה בכל רחבי ברית המועצות לאחר מלחמת העולם השנייה לזכר הקורבנות היהודים. כיום יש במינסק שני בתי כנסת פעילים המתוחזקים על ידי הקהילה היהודית במקום בראשה עומד רב ראשי יהודי, שליח חב"ד.
 
מה כדאי לראות ולעשות במינסק

שכונת טרויצקויה (Troizkoe)-אחד מהאזורים היפים של מינסק מצוי ממזרח לנהר סביסלוץ' העובר במרכזה של מינסק. מדובר על שכונה משוחזרת שמנסה לדמות את סגנון החיים במינסק של לפני מלחמת העולם השנייה. בעוד מרבית השכונות כאן נבנו בסגנון הקומוניסטי של אחרי המלחמה, שכונת טרויצקויה חריגה בנוסף, היא מהווה שחזור של סגנון הבנייה ואיך שנראה מינסק במאות ה-18 וה-19. השחזור החל להיבנות בשנות ה-60 והסתיים בשנת 1985 ומאז מהווים הרחובות של השכונה, כמו גם מספר בתי הקפה, את הנקודה התיירותית החביבה ביותר באזור. מומלץ לטייל כאן וליהנות מהאווירה של השכונה הקלאסית ביותר של מינסק.

 

פרוספקט סקארין (praspekt Skaryny)-  הרחוב הראשי במינסק הוא למעשה מדרחוב ענק שסביבו הכל קורה בעיר. אל תחמיצו סיור לאורך הרחוב הזה, תוכלו ליהנות ממגוון החנויות הפזורות לכל אורכו, תוכלו להתחכך במקומיים ולהתרשם מסגנון החיים של תושבי מינסק. כמובן שפאר והדר לא תראו כאן לרוב, כי תושבי מינסק חיים חיי צניעות ללא מותרות.  בסוף רחוב פרוספקט סקראין נמצאת "כיכר העצמאות" פלוסצ'ה נזלז'נוסטי בשפת המקום ((ploshcha Nezalezhnastsi . הכיכר רחבת הידיים נבנתה לאחר הכרזת עצמאותה של המדינה, וסביבה מרוכזים רוב מבני השלטון של בלרוס. לא ניתן להתעלם מהעוצמה שמשדרים המבנים סביב הכיכר ומעניין לחוות את סגנון השלטון הזה שכיום הוא חריג מאוד ביחס למדינות השכנות באירופה אשר נפתחו למערב ולסגנון השלטון הדמוקרטי יותר.

 

פארק יאנקי קופאלי  (Park Janki Kupaly)אחת מהנקודות הירוקות ביותר במינסק היא הפארק החביב הזה הנפרס לאורכו של נהר הסביסלוץ' שחוצה את מינסק במרכזה. לאורך גדותיו ומשני צידיו נפרש הפארק החביב בו ניתן לטייל בשבילים, בעונתה הקיץ לשכור סירות פדאלים ולעשות פיקניקים. המקומיים מאוד אוהבים את שבילי הפארק בעיקר בימים בהם השמש זורחת בשמים ומחייכת אל התושבים.

 

שוק קומארובקה (Komarovka)– השוק הגדול והיפה של מינסק הוא אתר שבו ניתן להתרשם מאורח החיים והמסחר של תושבי מינסק. השוק כולו מתמלא חיים לאורך כל היום וסוחרים רבים מציעים את מרכולתם לכל דורש. השוק מתחלק לאזור הפתוח בו נמכרים פירות וירקות ולאזור המקורה בו נמכרים גבינות, בשר, דגים דבש ושאר מצרכים. לא כל אחד יכול למכור בשוק, ועל מנת להציע את מרכולתך עליך לקבל תו איכות של הנהלת השוק, שעורכת בדיקות של טיב הסחורה. מומלץ לטעום ולראות מה למטבח הבלרוסי יש להציע.

 

פארק גורקי (Park Gorgova)– אם במקרה הגעתם למינסק עם ילדים, זה כנראה המקום שקרוב ביותר לפארק שעשועים שתמצאו במינסק. הפארק הוותיק הוא סוג של לונה פארק בסגנון מאוד מיושן. הילדים וודאי יעקמו את האף, כי דיסנילנד זה בהחלט לא, אבל למבוגרים הוא יעלה מן ניתוח נוסטלגי של ילדות נושנה ורחוקה. יש כאן מתקני לונה פארק ומתקני שעשועים מיושנים. גלגל ענק "כמו בסרטים" קרוסלות שונות ושאר משחקים. הילדים וודאי לא יתלהבו, אבל הפארק זוכה להצלחה דווקא בקרב תיירים מבוגרים שמנסים פתאום לחזור לילדות ולהיזכר איך זה היה פעם…

 
תרבות
התרבות של מינסק וסגנון החיים שונים מאוד מכל מה שלמדתם להכיר בעולם המערבי. מינסק מתנהלת בקצב אחר ובקודים תרבותיים אחרים. לימדו אותם, אל תשפטו את המקומיים על שונותם, אלא נסו לראות איך חיים בסגנון חיים אחר. התרבות היפה של התיאטרון, הקונצרט הקלאסי, וריקודי הבלט הם בראש סדר עדיפויות של תושבי המקום. החינוך למצוינות בתחומי האומנות עומד כאן בראש סדר העדיפויות ולכן יש כאן לא מעט מופעי תרבות מצוינים באיכותם. גם הקרקס העירוני של מינסק הוא חוויה תרבותית טיפוסית משל עצמה. מומלץ מאוד לבקר באחד ממופעי הקרקס שנחשב לקרקס קלאסי שהוא אחד היפים באירופה כיום. הקרקס זוכה לפופולאריות רבה מאוד בקרב המקומיים ולכן אם תרצו לקחת חלק בתרבותם של תושבי מינסק, כנראה שצפייה בקרקס העירוני שהוא מקור גאוותם יכולה להיות חוויה מיוחדת.

איך מגיעים
חברת אל-על מקיימת קו טיסות סדיר בין נמל התעופה בין גוריון למינסק. טיסות נוספות הן של חברת התעופה הלאומית של בלרוס שאף היא מקיימת טיסות בין מינסק לישראל. בתוך מינסק קיימת תחבורה ציבורית, מעט מיושנת, אך ניתן להסתדר יחסית בנוחות.

מחירים
מינסק אינה נמצאת על מפת התיירות העולמית, וכמות התיירים המגיעים אליה מידי שנה אינה גדולה, לפיכך היא אינה נחשבת לעיר תיירותית יקרה במיוחד. המחייה כאן יחסית זולה אבל אל תצפו לרמת יוקרה וזוהר רבים מידי. סגנון החיים במינסק הוא צנוע יחסית ואינו ראוותני. ניתן להסתדר כאן בזול עלויות הלינה, התחבורה והאוכל זולות ביותר.

מזג אוויר במינסק
מזג האוויר במינסק כמו בבלרוס כולה חמים בקיץ וקר מאוד בחורף. בקיץ הטמפרטורה אינה עולה על 20 מעלות בדרך כלל, ואילו בחורף יורד כאן שלג רב והטמפרטורה צונחת אל מתחת לאפס. כמות המשקעים רבה ואפילו בשיא הקיץ ניתן לצפות כאן בגשמים שיורדים ומרטיבים את הכל. בקיצור- מטריה היא מצרך חשוב במינסק.

צילומים: Andy 93, Cédric Lafont

הוסף תגובה