גרמניה – Germany

גרמניה – Germany

ישראלים רבים בעיקר בני הדור המבוגר יותר נשבעו שכף רגלם לא תדרוך על אדמתה המקוללת של גרמניה, ויחד עם זאת במרוצת השנים עושה גרמניה מאמצים רבים לשקם את התדמית הקשה שדבקה בה בשל הפשעים והזוועות הנוראיים שביצע השלטון הנאצי בתקופת מלחמת העולם השנייה.

אם לומר את האמת, גרמניה מצליחה בשיקום תדמיתה בצורה מעוררת השתאות וכבוד. לא מתכחשת לעברה, מנציחה ומכבדת את הזיכרון של שואת יהודי אירופה בעשרות אתרי הנצחה ברחבי המדינה, גרמניה יודעת כיום גם לשווק לתיירים גרמניה אחרת: שוקקת, מלאת תרבות, שמחת חיים ואורח חיים תוסס בערים הגדולות. התיירים המבקרים בגרמניה, פוקדים את מרכזי התרבות הגדולים שלה וגם נהנים מנופיה המרשימים והטבע העוצר נשימה באזוריה הפחות עירוניים למרגלות האלפים באזורי היער השחור שבחבל בוואריה.

לתיירים המבקרים בגרמניה צפויה חוויה מרגשת, מגוונת ומלאת אטרקציות שונות היסטוריות, תרבותיות וחברתיות בארץ שכל מטר בה רווי מצד אחד בהרבה דם אך גם בכמויות רבות של היסטוריה תרבותית מרתקת וכמובן בנופים וטבע עוצרי נשימה- מהיפים שבאירופה הקלאסית.

גרמניה- כרטיס ביקור
שם מלא: הרפובליקה הפדראלית של גרמניה
עיר בירה: ברלין
משטר: רפובליקה פדראלית חוקתית
אוכלוסייה: 82,468,000 נפש
דת: 90% נוצרים
שפה: גרמנית
מטבע: יורו
אקלים: מזג האוויר בגרמניה הוא אקלים אירופאי קלאסי, הקיץ החם הוא הטוב לביקור ברוב מחוזותיה של גרמניה בעוד החורף הקר עד המושלג קצת פחות מומלץ. עונות המעבר מאופיינות בשלכת מרהיבה ביערות (בסתיו) ובלבלוב מרשים ופריחה ועל כן נחשבות אף הן לזמן מצוין לביקור בגרמניה.

גרמניה- קצת היסטוריה
במרוצת ההיסטוריה יש רושם עז שגרמניה תמיד הייתה בסביבה. ההיסטוריה המודרנית כמו גם העתיקה עמוסה במאורעות היסטוריים ששינו את פני ההיסטוריה לנצח ואיכשהו תמיד גם לגרמניה יש חלק משמעותי בהנעת תהליכים היסטוריים אלה (ולא תמיד "תרומה" חיובית). תחילתה של ההיסטוריה הגרמנית היא בתקופת האדם הקדמון. שרידים רבים באזורים שונים של גרמניה מעידים על כף שהאדם הקדמון חי בה והותיר בה עדויות שונות לחיו בשטחיה. לאורך השנים שבאו לאחר מכן הייתה נתונה גרמניה לשלטונות של אימפריות שונות שקמו ונפלו ברחבי אירופה. המשותף לכולן הוא שכולן רצו מאוד לאחוז בשלטון בגרמניה באופן מלא ואבסולוטי ורובן נכשלו בכך או לא הצליחו להחזיק בשלטון זמן רב עקב התנערות של הגרמנים משלטונות זרים בזה אחר זה דרך כיסי התנגדות פנימיים.

במרוצת השנים גרמניה החליפה הרבה ידיים של שלטונות, נלחמה מלחמות רבות ועקובות מדם סביב טריטוריה ומלחמות דת, ביניהן מלחמת שלושים השנה שבסופה אוחדה גרמניה עם פרוסיה תחת שלטונו של ביסמארק שהקים את ממלכת גרמניה המאוחדת במאה ה-19. יורשו של ביסמארק שאף הרחיב את האימפריה הגרמנית סיבך את גרמניה במלחמת העולם הראשונה בשנת 1918 ממנה יצאה בתבוסה מוחצת ועם כאב כשלון צורב.

דווקא כישלון צורב זה של מלחמת העולם הראשונה, ההשפלה הקשה שחש העם הגרמני, הדיכוי ממדינות העולם סביב והמשבר הכלכלי החמור אליו נקלעה גרמניה היוו קרקע פורייה לצמיחת משטרו הרדיקאלי והטוטליטארי של אדולף היטלר שעלה לשלטון בשנת 1933 וסיבך את גרמניה ואת העולם כולו במלחמת העולם השנייה בשנת 1939 וגרם לשואת יהודי אירופה במהלכה הושמדו למעלה מ-6 מליון יהודים כחלק מתוכנית השמדה המונית וחיסולו של העם היהודי.

לאחר תבוסתה של גרמניה במלחמתה עולם השנייה היא חולקה בין שתי המנצחות העיקריות: "בעלות הברית", ו"ברית המועצות". גרמניה חולקה לשתי מדינות נפרדות, כאשר החומה המפרידה בין שתי המדינות עברה באמצע הבירה ברלין. "גרמניה המערבית" שוקמה בקצב מהיר על ידי מדינות המערב שהזרימו אליה כסף רב ומהגרים רבים שהגיעו בעקבותיו והפכה למדינה מערבית לכל דבר, ואילו "גרמניה המזרחית" שהייתה בידיים קומוניסטיות של ברית המועצות הפכה למדינה קומוניסטית ומוזנחת מאוד.

המתח בין שתי המדינות והפערים העצומים ביניהם הלכו והחריפו במרוצת השנים ורק לאחר נפילת ה"גוש הסובייטי" בסוף שנות השמונים אוחדה גרמניה בשנת 1989 על ידי הסרת החומה שחצתה את ברלין. היה זה רגע מרגש עבור אלפי גרמנים שהופרדו ממשפחותיהם וחיו מספר עשורים כאשר חומה מפרידה בין משפחות.

בעשורים שחלפו מאז האיחוד של גרמניה עמלה המדינה רבות על טשטוש ההבדלים שבין מזרח גרמניה והמערב. גם היום ניתן לחוש בהבדל ובפערים הסוציאליים והסוציו-אקונומיים בין המזרח למערב אם כי ההבדלים הולכים ומטשטשים במרוצת השנים.

גרמניה- גיאוגרפיה, על החי והצומח
גרמניה היא אחת המדינות הגדולות במרכז אירופה והיא גובלת במדינות רבות המקיפות אותה ובצפון גובלת בים הבלטי ובים הצפוני. בכך גרמניה מהווה גשר חשוב המחבר בין הים הבלטי והים הצפוני לבין מדינות דרום אירופה.

גרמניה המגוונת מאוד בנופיה המרהיבים מחולקת למעשה ל-16 מדינות המרכיבות את הפדראציה של גרמניה המאוחדת כיום. נופיה השונים והמגוונים של גרמניה פזורים לאורכה ולרוחבה ומאופיינים ברמות והרים גבוהים ומושלגים של רכסי האלפים בצפון, יערות מרשימים מאוד של עצים צפופים המשירים עליהם בשלכת יפיפייה וזהובה בעונת הסתיו ועומדים בשלכת בתקופת החורף. מים לא חסרים בגרמניה, נהרות הריין והמיין הארוכים והשוצפים של גרמניה זורמים בחלקים נחרבים במדינה לאורך כל ימות השנה ומספקים מים לאגמים רבים ולפלאי טבע מרשימים כמו מפלים, בריכות וצמחייה רבה לאורך המדינה.

גרמניה היא מדינה מתועשת מאוד שעברה תהליכי תיעוש, צמיחה ושיקום מרשימים מימיה הקשים בתום מלחמת העולם השנייה, דבר שלא הותיר הרבה סיכוי לחי ולצומח הרב שהיה בה לפני הקמת אזורי התעשייה, המפעלים והערים הגדולות והצפופות המאפיינות אותה כיום. יחד עם זאת והודות לגודלה העצום של המדינה עדיין קיימים בה שטחים פראיים כמו היער השחור ויער בוואריה שגדלים באופן טבעי ומכסים שטחים נרחבים בהם נהנים מטיילים רבים לטייל בשלווה הפסטורלית ובנופים המרשימים.

באזורי היערות מצויים גם מירב בעלי החיים של גרמניה אשר גם הם הצטמצמו משמעותית עקב תהליכי התיעוש המוגברים. ניתן למצוא בגרמניה חיות יער "שגרתיות" כמו צבאים, חזירי בר, שועלים וכד' אך בכמויות פחותות משמעותית ממה שהיה בה טרום תהליך התיעוש המוגבר.

גרמניה- מה לראות ומה לעשות?
גרמניה גדולה מאוד ומגוונת בנופיה, בערים השונות ובאטרקציות שיש לה להציע לתייר המבקר בה. רוב המטיילים בוחרים להתמקד בחלק אחד של גרמניה ושם לקיים את הטיול שלהם מאחר והשטחים שלה נרחבים מאוד ולעיתים אף מצריכים טיסות פנימיות (למשל בין ברלין למינכן).

גרמניה בעלת עבר היסטורי עשיר מאוד אשר הגרמנים בצר להם אינם יכולים להתכחש אליו וברחבי גרמנייה קיימים שרידים רבים ואתרים היסטוריים המיועדים לשימור, שנותרו כעדות אילמת לזוועות של מלחמת העולם השנייה. ניתן לבקר בה במחנה "זקסנהואזן" הסמוך לברלין כמו גם המחנה "דכאו" הסמוך למינכן. במוזיאונים שונים בגרמניה ובברלין מתוארת ההיסטוריה הגרמנית הן בתקופות השפל של מלחמת העולם השנייה והזוועות שבוצעו בידי הממשלה הנאצית והן בתקופות השגשוג והזוהר שידעה המדינה הוותיקה.

לצד ההיסטוריה של גרמניה ולצד היותה במשך מאות שנים תוקפנית מאוד ולאומנית הצליחה המדינה גם לפתח תרבות עשירה מאוד המאופיינת במוסיקה קלאסית מרשימה, ספרות, אומנות, מבנים וארכיטקטורה מרשימים הפרוסים ברחבי המדינה. ניתן ליהנות בגרמניה מקונצרטים תרבותיים ומוזיאונים תרבותיים עשירים המציגים את תפארת התרבות הגרמנית במלוא הדרה.

ברלין הבירה היא עיר מרגשת ותוססת. בעשורים האחרונים הופכת יותר ויותר לאחת הבירות תוססות והמרשימות באירופה. לצד העדויות ההיסטוריות המרשימות של שרידי החומה ושער ברדנבורג המפורסם, ברלין טומנת בחובה אטרקציות רבות לצעירים: פאבים, מועדונים, אזורי קניות רבים ופסטיבלים נפלאים לאורך כל ימות השנה.

לחובבי הטבע האזורים הנידחים והמורחקים יותר של חבל בבוואריה והיער השחור הם אטרקציה תיירותית ראשונה במעלה. רבים בוחרים לצאת לטיולים באזורים אלה בלבד ולהתמקד בנסיעה ביערות לצד אגמים ונהרות זורמים של מי הפשרת שלגים. הנופים הפסטורליים למרגלות האלפים השוויצרים עוצרי נשימה ומותירים רבים מהחוזים בהם ללא מילים.

גרמניה עמוסה ומתוירת מאוד לאורך כל השנה מאחר ובכל העונות יש בה תעסוקה למיליוני התיירים המבקרים בה. בקיץ נהנים לבקר בערים הגדולות וליהנות מהן, בסתיו ובאביב פוקדים המונים את אתרי הטבע לחזות בשלכת המרהיבה ובלבלוב הטבע המתעורר מתרדמת החורף (בהתאמה) ואילו בחורף המונים פוקדים את אתרי הסקי של גרמניה אשר הפופולאריים ביניהם נמצאים באזור היער השחור אם כי גם באזורים עירוניים יותר פורחים כל ענפי ספורט החורף המתפתח סביב אגמים ונהרות קפואים.

גרמניה- דברים שכדאי לדעת וחשוב לזכור!
וויזה ואשרות כניסה– אזרחי ישראל אינם זקוקים לאשרת כניסה מיוחדת לגרמניה.
בריאות– אין סכנות בריאות מיוחדות.
מטבע– יורו (מטבע האיחוד האירופי)
שעון– השעון המקומי בגרמניה מאחר את שעון ישראל בשעה אחת.
חשמל– 220 וולט
עלויות מחייה– גרמניה לא נחשבת ליקרה שבמדינות אירופה, יחד עם זאת כלכלתה יציבה ועל כן הביקור בגרמניה לא יחשב כ"זיל-לזול". עלויות התחבורה הציבורית המהירה (רכבות) יקרה מאוד דבר המייקר משמעותית את הטיול. על אף שכלכלת מזרח גרמניה כבר הספיקה להדביק את כלכלת מערב המדינה, השהייה באזור המזרחי תהיה מעט זולה יותר.

הוסף תגובה